Η Νίκη τα δοκάρια, η Κέρκυρα το γκολ

Η τύχη γύρισε την πλάτη της στη Νίκη Βόλου, στερώντας της τη δυνατότητα να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό ισοπαλίας απέναντι στην Κέρκυρα. Οι Φαίακες έφυγαν με τους τρεις βαθμούς από τον Βόλο, χάρη, στο τέρμα του Στέλιου Κρητικού στο 20’ αλλά και στα δοκάρια… της εστίας του Κουτζαβασίλη που σταμάτησαν, μία, την απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέτσε στο 73’ και μία τη βολίδα του Ιορδανίδη στο 87’.

Με συνταγή Δόξας…

Ενδεκάδα που κερδίζει δεν αλλάζει λέει ένα ποδοσφαιρικό ρητό με τον Φάντζιο Μπούις να το τηρεί στο ματς με την Κέρκυρα παρατάσσοντας την ίδια σύνθεση, με αυτή που απέκλεισε τη Δόξα Δράμας. Έτσι ο Αποστολίδης υπερασπίστηκε την εστία, ο Μετούσι κάλυψε το δεξί άκρο της άμυνας και ο Θ. Παπαδόπουλος το αριστερό, Καντούτσης και Καρτσαμπάς αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, σε ρόλο «6αριού» ο Ρόβας με τους Μακενγκό και Μέτσε εσωτερικούς μέσους, αριστερά στην επίθεση ο Φάμπιο, δεξιά ο Κέρι και στην κορυφή ο Βουκομάνοβιτς

Το ματς

Το γκολ του Κρητικού τη διαφορά…

Διπλό στον Βόλο και… κορυφή για την Κέρκυρα

Σ’ ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τη μία από τις δύο ευκαιρίες που δημιούργησαν και πήραν κεφάλι στο σκορ, προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Στο 20’ ο Κόντος έπιασε στον «ύπνο» την άμυνα της Νίκης, εκτελώντας γρήγορα το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του, με τον Στέλιο Κρητικό να κατεβάζει όμορφα την μπάλα και παρά την πίεση του Καρτσαμπά να ευστοχεί από κοντινή και πλάγια θέση. Οι κυανόλευκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν χωρίς όμως να μπορέσουν να φανούν απειλητικοί προς τα καρέ του Βουκομάνοβιτς.

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

1’ Έναρξη αγώνα

6’ Ο Κέρι θα στρώσει με το στήθος στον Βουκομάνοβιτς, ο Σέρβος θα σουτάρει με δύναμη με τον Κουτζαβασίλη να μπλοκάρει

14’ Ο Σπίνουλας από τα δεξιά έφερε την μπάλα στην περιοχή της Νίκης, με τον Σιατραβάνη να πιάνει απ’ ευθείας το σουτ που κατέληξε άουτ

20’ 0-1 η Κέρκυρα. Ο Κόντος εκτέλεσε το φάουλ από μακρινή απόσταση ο Στ. Κρητικός κατέβασε την μπάλα και από το ύψος της μικρής περιοχής, πλάσαρε τον Αποστολίδη

26’ Ο Μακένγκο θα σουτάρει από το ύψος της περιοχής, η μπάλα θα κοντράρει στον Μέτσε και θα φτάσει αδύναμα στην αγκαλιά του Κουτζαβασίλη

31’ Σουτ του Αναστασίου από το ύψος της περιοχής η μπάλα θα κοντράρει, με τον Αποστολίδη να διώχνει σε κόρνερ

46’ Τέλος του ημιχρόνου

Τα δοκάρια έδωσαν τη νίκη στην Κέρκυρα

Η αντίδραση των γηπεδούχων στα πρώτα είκοσι λεπτά του δευτέρου μέρους ήταν υποτονική με τους «Κερκυραίους» να κρατάνε εύκολα, μακριά από την εστία τους, τους παίκτες της Νίκης. Η είσοδος του Γιώργου Ιορδανίδη και του Γιάννη Δωματά αντί των Ρόβα και Βουκομάνοβιτς έδωσε την επιθετική πνοή που έλειπε από την βολιώτικη ομάδα και η μπάλα έφτασε με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Μέχρι, όμως, το 60’ οι φιλοξενούμενοι έφταναν δύο φορές κοντά στο δεύτερο τέρμα, με τον Σιατραβάνη να δημιουργεί και τους Ζορμπά και Στέλιο Κρητικό να αστοχούν στην τελική τους προσπάθεια. Η πίεση της Νίκης αυξήθηκε μετά το 70’ και στο 73’ έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Ο Μέτσε ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ από τα 25 μέτρα με την μπάλα να μην του κάνει το χατήρι, σταματώντας στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 87’ η τύχη στάθηκε σύμμαχος της Κέρκυρας καθώς το δυνατό σουτ του Ιορδανίδη από το ημικύκλιο, τράνταξε το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κουτζαβασίλη.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

46’ Έναρξη 2ου ημιχρόνου

51’ Εκτέλεση φάουλ από τον Κόντο, μπλόκαρε σταθερά ο Αποστολίδης

56’ Ο Σιατραβάνης θα κάνει την κούρσα από τα αριστερά θα σεντράρει, από το πέναλτι ο Ζορμπάς θα αστοχήσει στο σουτ που επιχείρησε

58’ Ο Σιατραβάνης θα στρώσει στον Στ. Κρητικό, ο οποίος από θέση βολής θα στείλει την μπάλα ψηλά άουτ

73’ Ο Μέτσε θα «σημαδέψει» το οριζόντιο δοκάρι στο φάουλ που εκτέλεσε από τα 25 μέτρα

87’ Θα τραντάξει το αριστερό δοκάρι το σουτ του Ιορδανίδη από το ύψος της περιοχής

93’ Τέλος του αγώνα

Κίτρινες: 36’ Αναστασίου, 83’ Μέτσε

Σκόρερ: 20’ Κρητικός

Οι συνθέσεις:

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Καρτσαμπάς, Φάμπιο, Μετούσι, Μέτσε, Καντούτσης, Μακενγκό, Θ. Παπαδόπουλος, Κέρι, Βουκομάνοβιτς (61’ Δωματάς), Ρόβας (67’ Ιορδανίδης)

Στον πάγκο: Κ. Παπαδόπουλος, Λάιος, Παπαδήμας, Ματθαίου, Βουρδάκης,

Κέρκυρα: Κουτζαβασίλης, Αναστασίου, Σπίνουλας, Βέρτζος, Ιωάννου, Αναστασόπουλος, Κρητικός Ν., Κρητικός Σ., Κόντος (60’ Βίλα), Σιατραβάνης (90′ Αποστολίδης), Ζορμπάς (80’ Ινάσιο)

Στον πάγκο: Βουτσελάς, Παναγιωτίδης, Γεωργακόπουλος, Βλάχος, Αποστολίδης

Διαιτητής: Κώστας Πανυτσίδης (Κοζάνη)

Επόπτες: Αθανάσιος Παπαδάκης (Κοζάνη) και Βασίλης Μάνος (Λάρισα)