ΝΙΚΗcane σάρωσε τον Θησέα

Η Νίκη Βόλου ήταν καταιγιστική στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και φιλοδώρησε με πέντε γκολ τον Θησέα που δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα του αντιπάλου. Οι κυανόλευκοι είχαν μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λόρι Κέρι, που σημείωσε χατ τρικ, είχε μία ασίστ κι ένα δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση για 28 λεπτά όταν και ανέλαβε δράση ο «δολοφόνος με το αγγελικό πρόσωπο». Ο Φάμπιο πέρασε στον Κέρι κάθετα ο αρχηγός των κυανολεύκων έκανε το 1-0 κα από εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν εύκολα για τους γηπεδούχους. Στο 44’ ο Κέρι «κλείδωσε» το ματς και στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γιώργου Κούτση πρόσφεραν γκολ και θέαμα στους φίλους της ομάδας που έδωσαν το παρών στο Πανθεσσαλικό. Το 3-0 έκανε ο Λόρι Κέρι στο 68’, το 4-0 ο Φάμπιο στο 84’ και το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Αναστασίου στο 88’.

Με συνταγή Κυπέλλου… η Νίκη

Την ενδεκάδα που παρατάχθηκε στα δύο παιχνίδια του Κυπέλλου Ελλάδας επέλεξε στο βασικό σχήμα ο νέος τεχνικός των κυανολεύκων, Γιώργος Κούτσης. Έτσι ο Αποστολίδης υπερασπίστηκε την εστία, ο Μετούσι κάλυψε το δεξί άκρο της άμυνας και ο Θ. Παπαδόπουλος το αριστερό, Καντούτσης και Καρτσαμπάς αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, σε ρόλο «6αριού» ο Ρόβας, με τον Μέτσε δίπλα του με περισσότερο δημιουργικό ρόλο. Ο Κέρι κάλυψε τη δεξιά πτέρυγα της επίθεσης, ο Μακενγκό την αριστερή με τον Φάμπιο σε ρόλο 10αριού. Στην κορυφή της επίθεσης τοποθετήθηκε ο Βουκομάνοβιτς.

Καθάρισε ο Κέρι

Η Νίκη Βόλου χωρίς να φορτσάρει και σε ρελαντί ρυθμούς κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα και να καθαρίσει το ματς από το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο. Πρωταγωνιστής ο Λόρι Κέρι που σημείωσε και τα δύο τέρματα για τους γηπεδούχους. Οι κυανόλευκοι είχαν την κατοχή και ήλεγξαν από το πρώτο λεπτό τον αγώνα κι έχοντας υπομονή στο παιχνίδι τους έφτασαν στο πρώτο γκολ λίγο πριν τη συμπλήρωση του μισάωρου και διπλασίασαν ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν σε κανένα σημείο του αγώνα, με τον Αποστολίδη να περνά ένα ξεκούραστο πρώτο ημίχρονο.

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

1’ Έναρξη

12’ Ο Μέτσε εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, πιο ψηλά απ’ όλους ο Φάμπιο θα πάρει την κεφαλιά με την μπάλα να περνά δίπλα από αριστερό δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων

28’ Γκολ για τη Νίκη Βόλου. Ο Φάμπιο Ταβάρες πέρασε κάθετα στην περιοχή για τον Λόρι Κέρι με τον αρχηγό της Νίκης να πλασάρει με το αριστερό και να κάνει το 1-0

31’ Σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Θησέα, ο Μακένγκο έστρωσε με το στήθος στον Φάμπιο, με τον Πορτογάλο να σουτάρει στην κίνηση με την μπάλα να περνά άουτ

32’ Νέο σουτ του Φάμπιο, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κεφαλά η μπάλα

38’ Μακρινό σουτ του Μέτσε, στην αγκαλιά του Κεφαλά η μπάλα

44’ 2-0 η Νίκη Βόλου. Ο Καρτσαμπάς προσπάθησε να περάσει στην πλάτη της άμυνας του Θησέα, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Κέρι που δεν έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του αλλά και τα προσωπικά του

45’ Λήξη ημιχρόνου

Καταιγιστική η Νίκη δεν άφησε περιθώρια

Με εξαίρεση τα πρώτα πέντε της επανάληψης, στα οποία ο Θησέας προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το μουδιασμένο ξεκίνημα των γηπεδούχων, χωρίς όμως αποτέλεσμα, η Νίκη Βόλου ήταν καταιγιστική και εκτός των τριών ακόμη γκολ που πέτυχε, είχε άλλες τόσες ευκαιρίες να αυξήσει ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ. Και στην επανάληψη ο Κέρι ήταν ο πρωταγωνιστής, πετυχαίνοντας ένα ακόμη γκολ, έχοντας ένα δοκάρι και μία ασίστ.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

46’ Έναρξη

47’ Ο Οικονόμου έβγαλε κάθετα στον Πέτση, το πλασέ του επιθετικού του Θησέα πέρασε άουτ

47’ Σουτ του Βλάχου σε ασυνεννοησία των αμυντικών της Νίκης, μπλόκαρε ο Αποστολίδης με διπλή προσπάθεια

53’ Δοκάρι για τη Νίκη. Ο Λόρι Κέρι εκτέλεσε το φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει άουτ

55’ Δυνατό σουτ του Μέτσε, άουτ η μπάλα

56’ Σουτ του Βουκομάνοβιτς μέσα από την περιοχή, άουτ η μπάλα

61’ Ο Ιορδανίδης θα βγάλει ωραία συρτή σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Θησέα ο Βουκομάνοβιτς με τη μία το πλασέ, θα σώσει ο Κεφαλάς

68’ 3-0 η Νίκη με Κέρι. Ο Ιορδανίδης γύρισε στην περιοχή από τα δεξιά ο Φάμπιο δεν κοντρόλαρε όπως θα ήθελε, η μπάλα στρώθηκε στον Λόρι Κέρι που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-0

84’ 4-0 για τη Νίκη με τον Φάμπιο. Ο Κέρι με κάθετη θα βγάλει τετ α τετ τον Φάμπιο με τον Πορτογάλο να πλασάρει πάνω από τον Κεφαλά, γράφοντας το 4-0

88’ 5-0 με Αναστασίου η Νίκη. Ο Βουρδάκης θα σερβίρει από τα δεξιά στον Αναστασίου με τον επιθετικό της Νίκης να στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Κεφαλά, κάνοντας το 5-0 για την ομάδα του

93’ Τέλος της αναμέτρησης

Κίτρινες: 22’ Βαν Ντε Γουίχε, 70’ Πέτσης

Σκόρερ: Κέρι (28’, 44’, 68), Φάμπιο (84’), Αναστασίου (88’)

Οι συνθέσεις:

Νίκη Βόλου (Γ. Κούτσης): Αποστολίδης, Καρτσαμπάς, Φάμπιο, Μετούσι (82’ Ντινιωτάκης), Μέτσε, Καντούτσης, Μακένγκο (59’ Ιορδανίδης), Θ. Παπαδόπουλος, Κέρι (88’ Βουρδάκης), Βουκομάνοβιτς, Ρόβας (75’ λ.τ. Αναστασίου)

Στον πάγκο: Κ. Παπαδόπουλος, Παπαδήμας, Ματθαίου

Θησέας Αγριάς (Κ. Παπαστεργίου): Κεφαλάς, Καψιώτης, Βαν Ντε Γουίχε (67’ Χατζησταμάτης), Γιαουπλάρι, Κοτζαθανάσης, Οικονόμου, Δημητριάδης, Αγιασιώτης (88’ Φραγκογιάννης), Βλάχος (54’ Παπαϊωάννου), Πέτσης, Σφάκας (82’ Ζάχος)

Στον πάγκο:Γαλανόπουλος, Κουτσιρίμπας, Αγγελής

Διαιτητής: Λάμπρος Μπεκιάρης (Καρδίτσας)

Βοηθοί: Γιώργος Παπαλίτσας, Πέτρος Κανιούρας (Καρδίτσας)