Ο Γ.Σ.Βόλου πήρε το ντέρμπι, 79-65 τον Αιολικό

Ο Γ.Σ.Βόλου ήταν ο νικητής του ντέρμπι της πρεμιέρας με αντίπαλο τον Αιολικό με σκορ 67-79. Οι «μαυραετοί» έκαναν ένα εξαιρετικό 2ο δεκάλεπτο (επί μέρους σκορ 10-25), πήραν μια σημαντική διαφορά (ημίχρονο 28-47) κι έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα, απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα του Γ.Σ.Βόλου.

Το ευχάριστο γεγονός είναι πως και από τις δύο ομάδες αγωνίστηκαν πολλά νέα ταλέντα που αποτελούν το μέλλον του βολιώτικου μπάσκετ.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο αειθαλής Χρήστος Ζαρογιάννης με 32 πόντους και τρία τρίποντα, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Χατζόπουλος, Ντάκης. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Μπούρας, Σαμαράς και Σούλης.

Δεκάλεπτα: 18-22, 28-47, 44-63, 65-79

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μάνος): Αντωνίου, Σαμαράς 11 (1), Φερχάτι, Σούλης 12 (1), Γεωργατζής 3 (1), Κολτσιδόπουλος 6, Παπανικολάου 4, Μπούρας 15, Βαγιόπουλος 2, Στρέζος 2, Λογοδότης 10 (2)

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Αναστασιάδης 5 (1), Ζήσης 5, Μούτσιος, Χατζόπουλος 16 (1), Ντάκης 9, Σταθούρος 7 (1), Τετζεράκης 3, Κουρουπάκης 1, Παλάσκας 1, Ζαρογιάννης 32 (3), Κυριαζής, Κορτέσης.