Απόλυτη επιτυχία για τα «ΝΙΚΗΤΗΡΙΑ» και διακρίσεις για τη Νίκη Βόλου

Τα 5α ΝΙΚΗΤΗΡΙΑ που διοργάνωσε ο Γ.Σ. Βόλου «Η Νίκη» αποτελούν πια παρελθόν. 500 και πλέον αθλητές και 24 σωματεία απ’ όλη τη χώρα τίμησαν με την παρουσία τους τη διοργάνωση, η οποία κύλησε απολύτως ομαλά χωρίς να κουράσει κανέναν από τους μικρούς αθλητές.

Η αγωνιστικότητα των μικρών αθλητών συγκίνησε το σύνολο των παρευρισκομένων, οι οποίοι χειροκρότησαν τις προσπάθειες των μικρών κολυμβητών. Ο Γ.Σ. Βόλου «Η Νίκη» με μια πολυπληθή αποστολή που αποτελούνταν από παιδιά 9,10,11 και 12 ετών έδωσε το «αγωνιστικό παρών» στο σύνολο σχεδόν των αγωνισμάτων και οι μικροί κολυμβητές έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους αποδεικνύοντας ότι o Γ.Σ. Νίκη Βόλου εκτός από καλός οικοδεσπότης ήταν και ο πρωταγωνιστής στον αγωνιστικό χώρο. Οι αθλητές της Νίκης Βόλου κατακτώντας 64 συνολικά μετάλλια πιστοποίησαν με την απόδοσή τους ότι το επίπεδο της δουλειάς που γίνεται είναι εξαιρετικά υψηλό.

Αξίζει να αναφερθούμε στους «νεοεισερχόμενους» μικρούς κολυμβητές 9 ετών οι οποίοι συμμετείχαν για πρώτη φορά σε έναν κολυμβητικό αγώνα. Η «μαχητικότητα» στην κερκίδα αλλά και η αγωνιστική τους συμπεριφορά εντυπωσίασε το σύνολο των παραβρισκόμενων.

Αναλυτικά ο σύλλογος κατέκτησε 38 χρυσά μετάλλια, 18 ασημένια και 6 χάλκινα στο σύνολο των αγωνισμάτων, εκ των οποίων 7 χρυσά, 2 ασημένια και 2 χάλκινα σε ομαδικά αγωνίσματα.

Συγκεκριμένα τα χρυσά μετάλλια κατέκτησαν:

Κορίτσια 12 ετών
Χατζηεφραιμίδου Μαρία στα 50μ. πρόσθιο, 100μ. πρόσθιο και 100μ. πεταλούδα
Βασιλοπούλου Βασιλική στα 50μ. ύπτιο, 100μ. ύπτιο και 50μ. ελεύθερο
Χατζηεφραιμίδου Σταυρούλα στα 200μ. ελεύθερο και 100μ. ελεύθερο
Μεριστούδη Βαΐα στα 200μ. ύπτιο και 200μ. μεικτή ατομική
Μαντζιάρη Βασιλική στα 400μ. ελεύθερο

Αγόρια 12 ετών
Κοντοβάς Ιωάννης στα 200μ. ελεύθερο, 50μ. ύπτιο και 100μ. ύπτιο
Μιαρίτης Αλέξανδρος στα 50μ. ελεύθερο, 100μ. ελεύθερο και 200μ. ύπτιο
Ιωαννίδης Ιωάννης στα 50μ. πεταλούδα, 100μ. πεταλούδα
Αγιώτης Στέλιος στα 50μ. πρόσθιο και 200μ. μεικτή ατομική

Κορίτσια 11 ετών
Τσαλούχου Χαρά στα 400μ. ελεύθερο, 100μ. ελεύθερο, 200μ. ύπτιο
Χατζηεφραιμίδου Μαρίνα στα 100μ. πεταλούδα

Αγόρια 11 ετών
Καλαμπούκας Νικόλαος στα 50μ. πρόσθιο, 100μ. πρόσθιο και 200μ. πρόσθιο

Κορίτσια 10 ετών
Καραλή Μαγδαληνή στα 200μ. μεικτή ατομική
Δημητριάδου Κέλλυ στα 100μ. ύπτιο

Αγόρια 10 ετών
Σιουμουρέκης Κώστας στα 200μ. ελεύθερο

Ασημένια μετάλλια κατέκτησαν:

Κορίτσια 12 ετών
Χατζηεφραιμίδου Σταυρούλα στα 50μ. πεταλούδα
Μεριστούδη Βαΐα στα 100μ. ύπτιο
Μαντζιάρη Βασιλική στα 200μ. ελεύθερο
Κασαπλέρη Βικτώρια στα 50μ. ύπτιο
Γκάγκα Μαρία στα 200μ. πρόσθιο

Αγόρια 12 ετών
Αναστασάκης Δημήτρης στα 200μ. ύπτιο
Ιωαννίδης Ιωάννης στα 400μ. ελεύθερο
Αγιώτης Στέλιος στα 100μ. πρόσθιο

Κορίτσια 11 ετών
Χατζηεφραιμίδου Μαρίνα στα 200μ. μεικτή ατομική

Κορίτσια 10 ετών
Κόφφα Μαρία στα 50μ. ελεύθερο και 100μ. ελεύθερο
Χαρίτου Νικολέττα στα 50μ. πρόσθιο
Κάραλη Μαγδαληνή στα 200μ. ελεύθερο

Αγόρια 10 ετών
Διαμάντης Γεώργιος στα 50μ. πρόσθιο
Μπρουσοβάνας Ιωάννης στα 50μ. πεταλούδα
Μεριστούδης Ιωάννης στα 50μ. ελεύθερο
Σιουμουρέκης Κώστας στα 100μ. ύπτιο

Κορίτσια 9 ετών
Καρτσιώτη Ιωάννα στα 50μ. πρόσθιο

Χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν:

Κορίτσια 12 ετών
Κασαπλέρη Βικτώρια στα 200μ. ύπτιο και 100μ. ύπτιο

Κορίτσια 11 ετών
Χατζηεφραιμίδου Μαρίνα 400μ. ελεύθερο

Αγόρια 11 ετών
Παπαδημητρίου Κων/νος στα 400μ. ελεύθερο

Αγόρια 9 ετών
Κοντοβάς Απόστολος στα 50μ. ύπτιο
Ιωαννίδης Γεώργιος στα 50μ. πεταλούδα

Στα ομαδικά αγωνίσματα:

Χρυσά μετάλλια:
4×50μ. ελεύθερο κορίτσια 12 ετών (Βασιλοπούλου, Χατζηεφραιμίδου Σταυρούλα, Μαντζιάρη, Κασπλέρη)
4×50μ. ελεύθερο αγόρια 12 ετών (Κοντοβάς, Μιαρίτης, Ιωαννίδης, Αγιώτης)
4×50μ. ελεύθερο κορίτσια 10 ετών (Κάραλη, Ιωαννίδη, Κόφφα, Χαρίτου)
4×50μ ελεύθερο αγόρια 10 ετών (Σιουμουρέκης, Διαμάντης, Μεριστούδης. Μπρουσοβάνας)
4×50μ. μεικτή ομαδική αγόρια-κορίτσια 12 ετών (Μεριστούδη, Κοντοβάς, Χατζηεφραιμίδου Μαρία, Αναστασάκης)
4×50μ. μεικτή ομαδική αγόρια-κορίτσια 11 ετών (Τσαλούχου, Καλαμπούκας, Χατζηεφραιμίδου Μαρίνα, Μπαλάσκας)
4×50μ. μεικτή ομαδική αγόρια-κορίτσια 10 ετών (Σιουμουρέκης, Διαμάντης, Κόφφας Κάραλης)

Ασημένια μετάλλια:
4×50μ. ελεύθερο αγόρια 9 ετών (Χατζηεφραιμίδης Πρόδρομος, Αλεξανδρίδης, Ιωαννίδης Γιώργος, Κοντοβάς Απόστολος)
4×50μ. μεικτή ομαδική αγόρια-κορίτσια 9 ετών (Γκιτέρσο, Καρτσιώτη, Ιωαννίδη, Κοντοβάς Απόστολος)

Χάλκινα μετάλλια:
4×50μ. ελεύθερο κορίτσια 9 ετών (Γκιτέρσο, Βενέτη, Καρτσιώτη, Ντουλελάρη)
4×50μ. ελεύθερο κορίτσια 11 ετών (Χατζηεφραιμίδου Μαρίνα, Τσαλούχου, Σώτη, Αράμπογλου)

Συμμετείχαν για πρώτη φορά αφήνοντας πολύ καλές εντυπώσεις οι κάτωθι κολυμβητές/τριες: Λαψάνας Άγγελος, Μαλανδρίνος Φώτης, Μαραγκός Γεώργιος, Ντίτσα Ελένη, Πολίτης Ορέστης, Πρίγκος Νικόλαος, Ακριβούση Σταματία, Αναστασίου Αντώνιος, Αντωνιάδης Αλέξανδρος, Βλιώρας Γεώργιος, Βλόντζου Αικατερίνη, Γιαγκουνίδη Σωτηρία, Γκέρτζα Ευγενία, Δανιηλόπουλος Κων/νος, Επιφανίου Γλυκερία, Ευτυχιάδης Κων/νος, Θεοδωσόπουλος Ιωάννης, Καλογήρου Ευθυμία, Σκουλουδάκη Βαρβάρα, Σκράπαρης Αλέξανδρος, Σταθόπουλος Βασίλης, Στύλλας Αναστάσιος, Στύλλας Χρήστος, Συρακούλη Ασπασία, Τρίχας Νικόλαος, Χατζηαναγνώστου Ελένη.

Συμμετείχαν επίσης, βελτιώνοντας αισθητά του χρόνους τους οι κάτωθι: Κουτίνα Σοφία, Λιάκος Ιωννής, Λουκάκης Θωμάς, Μαρκάτα Σοφία, Πολίτης Σωτήρης, Συνάνης Αλέξης, Σούμπαση Αικατερίνη.
Το Δ.Σ. του Γ.Σ. Βόλου «Η Νίκη» συγχαίρει το σύνολο των μικρών κολυμβητών και εύχεται σε αυτούς αλλά και στους προπονητές τους, Στάθη Μέμο, Αχιλλέα Βλιώρα και Μαρία Σταμάτη, καλή δύναμη στη συνέχεια των αγωνιστικών τους υποχρεώσεων. Ραντεβού στα «ΝΙΚΗΤΗΡΙΑ 2016».