Επιστροφή στις νίκες με Άλμπα θέλει ο Παναθηναϊκός

Απογοητευμένος, οργισμένος και καταπονημένος από την ήττα από τη Ρεάλ την Πέμπτη και τον τρόπο που αυτή ήρθε, ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Άλμπα (21:00, Novasports 1) με στόχο να κλείσει με νίκη την τριάδα σερί αγώνων του στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» κατέβαλαν τεράστια υπερπροσπάθεια απέναντι στους Μαδριλένους για 50 λεπτά, αλλά το μόνο που τους έμεινε ήταν η αναγνώριση της προσπάθειάς τους και η κούραση. Ο Γιώργος Βόβορας θα πρέπει να διαχειριστεί όχι μόνο έναν εξαιρετικό αντίπαλο, αλλά και τα συναισθήματα και την εξάντληση των παικτών του, τη στιγμή που δεν θα έχει διαθέσιμο και τον Σέλβιν Μακ.

Η Άλμπα είναι σε εξαιρετική φόρμα μετρώντας τέσσερις σερί νίκες απέναντι σε Χίμκι, Βαλένθια, Φενέρμπαχτσε και Ερυθρό Αστέρα την Τρίτη στην παράταση μέσα στο Βελιγράδι. Ο Αΐτο Ρενέσες δεν υπολογίζει στους τραυματίες Σιμόνε Φοντέκιο, Μπεν Λάμερς και Μάρκους Έρικσον.

Διαιτητές του αγώνα θα είναι οι Μιλιβόγε Γιόβτσιτς (Σερβία), Εμίν Μόγκουλκοτς (Τουρκία) και Γιάκουμπ Ζαμοΐσκι (Πολωνία).