Ο Ίωνας νικητής (71-64) στο ντέρμπι με την Ανάληψη

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ο Ίωνας επικράτησε με 71-64 της Ανάληψης, επιστρέφοντας στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Α1 ΕΣΚΑΘ. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια με τους δύο αντιπάλους να διεκδικούν τη νίκη μέχρι το τελευταίο λεπτό.
Στην τέταρτη περίοδο, ο Ίωνας ξέφυγε στο σκορ. Όμως η Ανάληψη “ροκάνισε” και πάλι τη διαφορά και πλησίασε στο 38′ στους τέσσερις πόντους. Οι παίκτες του Ίωνα, διατηρώντας τη ψυχραιμία τους στα κρίσιμα λεπτά κι έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Μπεκρή, έφτασαν στην τελική επικράτηση.
Διαιτητές: Κορομηλάς, Αβραμίδου
Δεκάλεπτα : 13-14, 14-20, 19-20, 18-17
Ανάληψη (Τύμπας Στ.): Καζεπίδης 19(3), Κωτσης, Αλμπανούδης, Ζήσης 5(1), Γιωτόπουλος 15(3), Τσαγκλης, Ευαγγελινός, Μπουσκουλίτης 8, Μπακίρης 2, Καλαϊτζής 7(1), Καρασαββας, Στάμος 6
Ίωνας (Πρέκας): Ντόβας, Καλογερόπουλος 16(1), Πρέκας Κ. 10(2), Φοινικόπουλος, Παλάσκας 4, Χρηστομάνος 7, Τζήμας 9, Καραμπατής, Μπεκρής 25(3), Παππάς, Παναγής.