Πήρε τη ρεβάνς η Αργώ από τον ΕΟ Σταυρούπολης

Σε μεγάλη μέρα η γυναικεία ομάδα της ΑΡΓΟΥΣ , κέρδισε το Σάββατο με 3-1 σετ τον ΕΟ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ στο κλειστό της Αγριάς και πήρε έτσι την άτυπη ρεβάνς,  της ήττας του πρώτου γύρου στη Θεσσαλονίκη. Ταυτόχρονα  πήρε ένα πολύτιμο βαθμολογικά τρίποντο που την έφερε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα και τη απομάκρυνε από τις τελευταίες θέσεις.

Η Βολιώτικη ομάδα αν και ξεκίνησε καλά το πρώτο σετ, με συνεχόμενα λάθη στο τέλος , έδωσε την ευκαιρία στις Θεσσαλονικιές να προηγηθούν με 1-0. Στο 2ο σετ όμως, η είσοδος της Ειρήνης Νικολάου στη θέση πασαδόρου και της Κατερίνας Ζαφειρίου στη θέση της διαγωνίου , άλλαξαν εντελώς το ρυθμό του αγώνα και έφεραν την ισοφάριση σε 1-1.  Με ανεβασμένη ψυχολογία και με την ηγετική μορφή της Polina Prokudina στη επίθεση , καθώς και με ένα σερί επιτυχημένων σέρβις από τη Βασιλική Κασιούρα, η Αργώ κατόρθωσε να προηγηθεί με 2-1.  Στο 3ο σετ ο ΕΟΣ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι Βολιώτισες με εκπληκτική απόδοση στο μπλοκ-άμυνα, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στις αντιπάλους τους και πήραν  τελικά τη νίκη με 3-1, από έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο.
Τα σετ: 21-25,25-20,25-16,25-20
Τον αγώνα διαιτήτευσαν με απόλυτη επιτυχία ο κύριος Παρασκευάς Θ και οι κυρίες Σκορδαρά και Μανουσογιωργάκη Α.
Ο ΑΣ ΑΡΓΩ ευχαριστεί τη Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων Βόλου του Βασίλη Ηλιόπουλου , καθώς και τον καρδιολόγο Παναγιώτη Σκιαθίτη για την υγειονομική κάλυψη του αγώνα.
ΑΣ ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ: (Σταθόπουλος Ε, Γεωργουλάς Σ, Φουρκιώτης Κ) Κασιούρα Β (11π), Κασιούρα Χ (1π) ,Στύλα Στ (8)  , Γιαλόγλου Ν, Prokudina Polina (30π), Αγγέλη Μαρ (2π) , Παπαθανασίου Σ, Γερολυμάτου Ελ(12π) , Σκιαθίτη Ελ , Ζαφειρίου Αικ (6π),Αντωνοπoύλου, Νικολάου Ειρ(1π), Σουντουλουμάκη Αγγ.
ΕΟΣ ΣΤΑΥΡΟΎΠΟΛΗΣ:(Ακριτίδης Γ) Τσελλίδη,Ζερβού, Καδίρη, Κανονίδου,Τζόβενου, Σαλαγκούδη, Πανταζή, Σωτηρίου, Σαχπατζίδου, Τακαρίδου, Αναστασιάδη, Γιαννάκη, Τσιούκα.

Αναλυτικά  τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:
ΑΣ Γιάννενα – ΦΓΣ Πρέβεζας 2-3 (25-20, 21-25, 25-22, 19-25, 12-15)
ΑΣ Αργώ Βόλου – ΕΟ Σταυρούπολης 3-1 (21-25, 25-20, 25-16, 25-20)
ΕΑ Λαρίσης – Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 0-3 (16-25, 18-25, 22-25)
ΑΣ Ασκληπιός – ΠΟΓ Ηρακλής 3-0 αα (25-0, 25-0,25-0)