![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2023/03/KARALIS-2023-scaled.jpg)
Η ομάδα των γυναικών της ΑΡΓΟΥΣ αντιμετώπισε το Σάββατο στο κλειστό της Νεάπολης τον ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟ ΛΑΡΙΣΑΣ, για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας.
![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2024/04/dsc0626-e1715498746768.webp)
Αν και το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τη Βολιώτικη ομάδα , η οποία κατέκτησε το 1ο σετ παίζοντας με υψηλή αποτελεσματικότητα ,τόσο στον επιθετικό, όσο και στον αμυντικό τομέα, παρόλα αυτά δεν είχε την ανάλογη συνέχεια και στα επόμενα , με αποτέλεσμα να ηττηθεί τελικά με 3-1 σετ.
Στο 2ο σετ έγινε μεγάλη μάχη μέχρι το τέλος, αλλά στο 22-21 , η ΑΡΓΩ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και σε συνδυασμό με ένα διαιτητικό λάθος έγινε το 1-1. Στο 3ο σετ η ομάδα της Λάρισας εκμεταλλευόμενη το ψυχολογικό αβαντάζ της ισοφάρισης, κατάφερε να πάρει διαφορά από την αρχή και να προηγηθεί με 2-1. Παρά την προσπάθειά της ΑΡΓΟΥΣ στο 4ο σετ να φέρει το παιχνίδι στα ίσα , δεν τα κατάφερε απέναντι στην δεύτερη ομάδα του βαθμολογικού πίνακα και θα πρέπει τώρα να δώσει μεγάλη μάχη στα Γιάννενα το επόμενο Σάββατο , ώστε να μπορέσει να αποφύγει τα play out.
Τα σετ: 22-25,25-21,25-15, 25-20
Διαιτητές του αγώνα : Κατσιούλης Χρ, Μπατσίλα Δαφ, Νταβαρούκα Γ.
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΌΣ ΛΑΡΙΣΑΣ : (Πνάκας Πετρ) Μπέη E, Καρακίτσιου E, Κουτρουμπή Ε, Γαργάλα E, Βαϊοπούλου M, Παραφέστα A, Νταφοπούλου X, Μπαζιάνα E,Ευθυμιοπούλου Θ, Ζιώγα Σ, Πετρουγάκη Μ, Κατσάρα Β,Τιρτιράκη Μ
ΑΣ ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ: (Σταθόπουλος, Γεωργουλάς, Φουρκιώτης) Κασιούρα Β , Κασιούρα Χ, Στύλα Στ, Γιαλόγλου Ν, Πόλη Β, Prokudina Polina, Αγγέλη Μαρ , Νικολάου Έιρ, Παπακωνσταντίνου Ελ, Γερολυμάτου Ελ, Σκιαθίτη Ελ , Αντωνοπoύλου Μ, Πώπου Ελ, Μαστρογιάννη Ασ.
Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:
ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ-ΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ 0-3 (16-25,20-25,22-25)
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ- ΑΣ ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ 3-1 (22-25,25-21,25-15, 25-20 )
ΕΟ ΣΤΑΥΡΟΎΠΟΛΗΣ-ΦΓΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ 0-3 (21-25,25-27,14-25)
ΠΟΓ ΓΕΦΥΡΑΣ – ΕΑ ΛΑΡΙΣΑΣ 0-3 α.α. (0-25,0-25,0-25)
Βαθμολογία:
ΦΓΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ 34β
ΦΣ ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ 26β
ΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ 21β
ΕΑ ΛΑΡΙΣΑΣ 19β
ΑΣ ΑΡΓΩ 18β
ΕΟ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 10β
ΠΟΓ ΓΕΦΥΡΑΣ 4β (αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα)
ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ ΤΡΚΑΛΩΝ 3β
![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2022/11/boukis-1.jpg)
Ακολουθήστε το goalpost.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις