![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2023/03/KARALIS-2023-scaled.jpg)
O Σαρλ Λεκλέρκ κυριάρχησε στις κατατακτήριες της Αυστραλίας και θα ξεκινήσει τον αυριανό αγώνα από την pole position! Δεύτερος ο Μαξ Φερστάπεν, τρίτος ο Τσέκο Πέρες!
![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2024/04/dsc0626-e1715498746768.webp)
Χαμόγελα για την Ferrari στην Αυστραλία! Λίγο πριν την λήξη του χρόνου στο Q3, ο Σαρλ Λεκλέρκ έκανε τον καλύτερο χρόνο (ο μοναδικός που «κατέβηκε» πιο χαμηλά από το 1:18) και έφτασε για δεύτερη φορά φέτος στην Pole position.
Ο Μονεγάσκος ξεπέρασε στο… νήμα τον Μαξ Φερστάπεν, που τελικά έμεινε 2ος, ενώ στην τρίτη θέση θα είναι ο έτερος οδηγός της Red Bull, ο Τσέκο Πέρες. H πρώτη πεντάδα κλείνει με τους Λάντο Νόρις και Λιουίς Χάμιλτον.
LECLERC TAKES POLE IN AUSTRALIA! 😍#AusGP #F1 pic.twitter.com/pNtbYC84rG
— Formula 1 (@F1) April 9, 2022
![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2022/11/boukis-1.jpg)
Ακολουθήστε το goalpost.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις