Πρόκριση ΕΠΟΣ για τον Ολυμπιακό: Διέλυσε 6-1 την Μακάμπι | Τα highlights

Οι Πειραιώτες έγραψαν ιστορία και πήραν μια αδιανόητη πρόκριση στους “8”, διασύροντας τους Ισραηλινούς με 6-1.

Ναι ρε Θρύλε! Ο Ολυμπιακός πήρε μια επική πρόκριση στη Σερβία, ο οποίος γύρισε από την “κόλαση” του 1-4 στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” και νίκησε με 6-1 παίρνοντας αυτός το εισιτήριο για τους “8” του Europa Conference League. Τρομερός Ποντένσε, killer Ελ Κααμπί και λυτρωτής Γιόβετιτς για την ελληνική ομάδα.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων!

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με αλλαγές συγκριτικά με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στον Παναθηναϊκό και ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ ξεκίνησε με τον Τζολάκη ως τερματοφύλακα. Ο Έλληνας κίπερ βρέθηκε κάτω από την εστία, στην άμυνα δέσποζαν οι Ορτέγκα, Κάρμο, Ρέτσος και Ροντινέι ενώ στη μεσαία γραμμή ήταν οι Όρτα, Έσε και Τσικίνιο με τριάδα μπροστά τους Ποντένσε, Κααμπί και Φορτούνη.

Από την άλλη πλευρά, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επέλεξε ξανά το 4-3-3, με τον Κιν να διαλέγει τους ίδιους έντεκα που είχαν αγωνιστεί βασικοί και την προηγούμενη εβδομάδα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Η ενδεκάδα της Μακάμπι Τελ Αβίβ, αναλυτικά: Μισπάτι – Σαχάρ, Ναχμίας, Σαμπορίτ, Ρεβίβο – Φαν Όφερεϊμ, Πέρετζ, Κανιτσόφσκι – Νταβίντα, Ζάχαβι, Μίλσον.

Πρώτο ημίχρονο βγαλμένα από τα πιο τρελά όνειρα των Ολυμπιακών!

Η πρώτη φάση για τον Ολυμπιακό ήρθε μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Όρτα να σουτάρει εκτός περιοχής αλλά άστοχα. Στο 9′ η νέα προσπάθεια του ίδιου παίκτη πέρασε ανεκμετάλλευτη, όμως 2 λεπτά αργότερα οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ. Ο Φορτούνης έκλεψε την μπάλα,  μοίρασε στα αριστερά για τον Ποντένσε, ο οποίος ντρίμπλαρε και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1.

Στο 17′ η Μακάμπι έχασε τον επικίνδυνο Μίλσον και τη θέση του πήρε ο Μπίτον! Στο 25′ ο Ποντένσε τροφοδότησε τον Ορτέγκα στα αριστερά και εκείνος γέμισε στην περιοχή, με τον Ελ Κααμπί να εκτελεί από κοντά αλλά ο κίπερ της Μακάμπι απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 36′ ο Ολυμπιακός πέτυχε και δεύτερο γκολ! Ο Ποντένσε έκλεψε την μπάλα, την πέταξε αμέσως την μπάλα στον Φορτούνη, ο οποίος έτρεξε από τη μεσαία γραμμή, πάτησε περιοχή και δε λάθεψε στο τετ α τετ για το 2-0.

Η ελληνική ομάδα ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα στο 45+3′, όταν ο Ποντένσε από τα αριστερά πάτησε στην περιοχή, έκανε το γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι και ο Ελ Κααμπί με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Και τελικά παράταση, έχασε τρομερή ευκαιρία ο Γιόβετιτς!

Στο δεύτερο μέρος καμία από τις δύο ομάδες δεν προχώρησε σε αλλαγή, με τον Ολυμπιακό να πορεύεται με την ίδια ενδεκάδα ακριβώς. Στο 50ο λεπτό η ελληνική ομάδα άγγιξε το 0-4, αλλά το γύρισμα του Ροντινέι κατέληξε σε κόρνερ και δε μετουσιώθηκε σε τέρμα.

Στο 55′ η Μακάμπι από το πουθενά βρήκε ευκαιρία να μειώσει το σκορ, μιας και ο Ρέτσος υπέπεσε σε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Ζαχάβι. Ο “δήμιος” του Ολυμπιακού δε λάθεψε από τα 11 βήματα και σημείωσε το 1-3, αναγκάζοντας τους ερυθρόλευκους να ψάξουν τέρμα για να “ισοφαρίσουν” το συνολικό σκορ.

Οι παίκτες του Μεντιλίμπαρ καλούνταν να βγάλουν αντίδραση, για ακόμη μία φορά και το κατάφεραν με ασύλληπτο . Στο 65ο λεπτό του παιχνιδιού ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί πέτυχε γκολ… ποίημα με τρομερό ψαλιδάκι και έγραψε το 1-4, βάζοντας και πάλι φωτιές στη ρεβάνς!

Στο 68′ ο Ποντένσε εξαπέλυσε σουτ – “κεραυνό” για το 1-5, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και ο Πορτογάλος δε σκόραρε. Στο 70′ η Μακάμπι ξεδιπλώθηκε σωστά και ο Νταβίντα βρέθηκε μπροστά στον Τζολάκη, με τον Έλληνα κίπερ να τον προλαβαίνει και να αποσοβεί τα χειρότερα.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Πέρετζ στο 77′, με τον μέσο των Ισραηλινών να αστοχεί σε κεφαλιά και η ελληνική ομάδα γλίτωσε το 2-4. Στο 82ο λεπτό ο Γιόβετιτς έγινε η πρώτη αλλαγή του Ολυμπιακού και πήρε τη θέση του Όρτα ενώ στο 88ο λεπτό ο Ελ Αραμπί αντικατέστησε τον φοβερό Ελ Κααμπί. Οι δύο αλλαγές συνεργάστηκαν στο 90+3′, με τον Ελ Αραμπί να τροφοδοτεί τον Γιόβετιτς αλλά ο Μαυροβούνιος έστειλε την μπάλα εκτός εστίας! Στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας ο Γιόβετιτς αστόχησε σε κεφαλιά και οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση.

Η παράταση ξεκίνησε τέλεια για τον Ολυμπιακό, καθώς στο τρίτο λεπτό ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ και ο Γιόβετιτς πήρε το ριμπάουντ, γράφοντας το 1-5 για την ελληνική ομάδα βάζοντάς την σε θέση οδηγού!

Στο 95′ ο Φορτούνης έδωσε τη θέση του στον Γιώργο Μασούρα, που πέρασε ως αλλαγή. Ο Ζαχάβι στο 96′ πήρε την κεφαλιά, μα τον κέρδισε ο Τζολάκης ο οποίος δε “μάσησε”. Στο 104′ ο Μασούρας γύρισε παράλληλα στον Ελ Αραμπί και ο Μαροκινός έγραψε το 1-6!