Λύγισε στη δεύτερη παράταση

Ήττα με το μυαλό στα play out.

Με ήττα στην 2η παράταση από τον Εθνικό Πειραιά (92-97) έκλεισε η Νίκη Βόλου τις υποχρεώσεις της στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της National League 1, σε ένα ματς χωρίς βαθμολογική σημασία αλλά με πολύ θέαμα από τις δύο ομάδες.

Η βολιώτικη ομάδα είχε το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, φτάνοντας μάλιστα την διαφορά στο +13 στο τέλος του (41-28). Στην συνέχεια, δοκιμάστηκαν πολλά και διαφορετικά σχήματα ενόψει του ερχόμενου αγώνα για τα play out, με αποτέλεσμα ο Εθνικός να φτάσει τους γηπεδούχους και μάλιστα να προσπεράσει λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Σάκης Κουτίνας έστειλε το ματς στην παράταση με τρίποντο 4” πριν το τέλος του αγώνα. Εκεί η Νίκη έκανε ένα σερί 11-0, για να απαντήσει ο Εθνικός με δικό του σερί 12-1 και να στείλει το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση.

Μπορεί να είναι εικόνα 9 άτομα, άτομα που παίζουν μπάσκετ και κείμενο

Εκεί η ομάδα του Εθνικού ήταν πιο συγκεντρωμένη και εύστοχη με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-15, 41-28, 53-49, 74-74 κ.αγ. 86-86 α’ παρ. 92-97 β’ παρ.

Νίκη Βόλου (Γκουγκουτούδης): Βλαχογιάννης 17 (2), Βρεττάς 8, Κουτίνας 21 (3), Κρίπσι 14 (1), Κωστούλας 11 (2), Γυφτάκης 3 (1), Στύλας 5 (1), Μισαηλίδης 7 (1), Σούκερας 5 (1), Μπουντούρης 1, Σαββίδης.

Εθνικός Πειραιά (Χούμπαυλης): Ντουζίδης 21 (3), Ιωάννου 19 (1), Θεοδωρίτσης 17 (5), Στρατόπουλος 5, Καραφαντής 10, Πολέμης 17 (1), Αμβράζης 3, Σιγάλας 2, Μπαζάκος 3.

Συγχαρητήρια και κάλεσμα

Συγχαρητήρια στους αθλητές και το τεχνικό μας επιτελείο για την προσπάθεια, η συνέχεια στους αγώνες των play out όπου σας θέλουμε όλους δίπλα μας για να επιτευχθεί ο στόχος της παραμονής.

Δεν περισσεύει κανείς! Το επόμενο Σάββατο ΟΛΟΙ στο Κλειστό!