Νίκησε 2-0 σε φιλικό την Αμβρακία ο Εθνικός Φιλιππιάδας

Μετά την ΑΕ Καραϊσκάκης, ο Εθνικός Φιλιππιάδας νίκησε σε φιλικό παιχνίδι και την Αμβρακία Κωστακιών με 2-0. Το παιχνίδι διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας, το οποίο θα είναι η έδρα της ομάδας των Κωστακιών για την φετινή αγωνιστική περίοδο και σιγά σιγά οι παίκτες της Αμβρακίας θα πρέπει να το συνηθίζουν. Μάλιστα στο γήπεδο…

…βρέθηκε για να παρακολουθήσει τον αγώνα τριψήφιος αριθμός θεατών. Το πρώτο μέρος ήταν κυρίως ένα παιχνίδι κέντρου. Η Αμβρακία δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα δύο επικίνδυνα γυρίσματα του Παππά από τα δεξιά, σε αντίθεση με τον Εθνικό Φιλιππιάδας όπου στο 12′ μετά από κλέψιμο της μπάλας από τον Μανιώτη, αυτός άνοιξε δεξιά στον Καρίπογλου ο οποίος γύρισε στον Μιχάλη που σκόραρε για το 0-1. Στο β’ ημίχρονο η Αμβρακία ανέβηκε μέσα στο γήπεδο, δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ όμως ο Εθνικός ήταν αυτός που σκόραρε ξανά. Στο 79′ ο Παπακίτσος έκλεψε τη μπάλα, γύρισε στον Λάππα και αυτός από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-2.
Αμβρακία Κωστακιών (Μπαλάφας – Ζαρζάνης): Βαρέλης, Τάσσος, Παπαρούνης, Πέτσας, Μπεζεβέγκης, Παππάς, Σταμάτης, Ασπροποταμίτης, Βασίλας, Μπαλαδήμας, Σταμούλης
στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Μπάκας, Κατσούλας, Λύτος, Σιδηρόπουλος, Παπανίκου, Βερλέκης
Εθνικός Φιλιππιάδας (Γιάννος): Μπαντής, Χριστογιάννης, Τόλας, Βραχνός, Μαλλάτος, Καταγής, Μανιώτης, Άτσκα, Ντανάϊ, Καρίπογλου, Μιχάλης
στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Τρανουλίδης, Δημουλάς, Λάππας, Παπακίτσος, Λέντζος, Ζώης, Μπάχα, Κουμπής, Πόρος, Μπότσαρης, Τσουλάης.