Φάνης σκόραρε, Φάνης κερνούσε… και Νίκη – Αχιλλέας 3-0

Η Νίκη σήμερα δεν κέρδισε απλά τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας αλλά έκανε αυτό που είχε πολύ καιρό να κάνει στο «Π. Μαγουλάς». Να ζεστάνει τον κόσμο που έδωσε δυναμικό παρών στις κερκίδες του και να τον αναγκάσει να φύγει μ’ ένα τεράστιο χαμόγελο στα χείλη του, καθώς είδε την ομάδα του όχι μόνο να υποτάσσει τον αντίπαλο αλλά να προσφέρει κι όμορφο ποδοσφαιρικό θέαμα.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι να κατάφεραν να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους, παρά τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε το συγκρότημα του Λεωνίδα Μπίλη, όμως στο 2ο μέρος η είσοδος του Φάνη Μαλακασιώτη άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα. Ο νεαρός μέσος της Νίκης άνοιξε το σκορ στο 69’ και σέρβιρε το δεύτερο στο 81’, δίνοντας την ασίστ στον Νικλητσιώτη. Οι κυανόλευκοι παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, μετά την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Παρασκευαΐδη στο 71’, όχι μόνο δεν κινδύνεψαν αλλά σημείωσαν και τρίτο τέρμα στο 88’ με τον συνήθη ύποπτο, Μαλακασιώτη, να σερβίρει σε πρώτο χρόνο ο Ηλιάδης να διώχνει, με τον επερχόμενο Νικλητσιώτη να κάνει εύκολα το τελικό 3-0. Μέχρι το τελικό σφύριγμα του κ. Μανασή η Νίκη απείλησε τον αντίπαλο με συντριβή, όμως ο Σαρρής κράτησε το σκορ χαμηλά, σε τρεις κλασικές ευκαιρίες με τον Νικλητσιώτη πρωταγωνιστή στις δύο και τον Δημολιό στην τρίτη.

4-2-3-1 για τη Νίκη

Χωρίς αλλαγές σε σχέση με την αρχική σύνθεση που παρατάχθηκε η Νίκη στη Φιλιππιάδα, παρέταξε την ομάδα του ο Λεωνίδας Μπίλης, τοποθετώντας τον Τζήμα κάτω από τα γκολπόστ, τον Δημολιό στο αριστερό άκρο της άμυνας και τον Παπαγεωργίου στο δεξί, Παρασκευαΐδη και Ναουμίδη κεντρικό αμυντικό δίδυμο, τους Μέτσε και Παπαδήμα σε ρόλο ανασταλτικών μέσων, τους Νικλητσιώτη και Κόλα στις πτέρυγες, τον Τορεζάνι 10αρι και τον Κορέτα στην κορυφή της επίθεσης.

Το 1ο ημίχρονο

Η Νίκη αδικείται από το λευκό πρώτο ημίχρονο καθώς δημιούργησε ουκ ολίγες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ με κάποιες από αυτές να θεωρούνται κλασικές.

Οι πιο σημαντικές στιγμές του 1ου μέρους:

6’ Ο Κόλα εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Κορέτα πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων

10’ Ο Μανίκας έβγαλε τον Νάκα δεξιά, αυτός σέντραρε στην καρδιά της άμυνας ο Σιδηρόπουλος δεν βρήκε την μπάλα αυτή όμως έφτασε στον αμαρκάριστο Λαζαρίδη, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τζήμα που μπλόκαρε σωτήρια

13’ Ο Δημολιός γύρισε συρτά από αριστερά, ο Κορέτα τσίμπησε την μπάλα από κοντινή απόσταση όμως ο Σαρρής ήταν στη θέση του, διώχνοντας σε κόρνερ

17’ Ο Παρασκευαΐδης με προσωπική ενέργεια πέρασε την κάθετη πάσα στον Κορέτα, όμως ο επιθετικός της Νίκης δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει αργά άουτ

20′ Ο Κόλα εκτέλεσε πολύ ωραία το φάουλ από αριστερά, ο Σαρρής όμως απογειώθηκε και έσωσε την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση

21’ Ο Κόλα έστρωσε στον Μέτσε, όμως ο μέσος της Νίκης δεν έπιασε γεμάτα το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από δεξί δοκάρι της εστίας του Σαρρή

30’ Σουτ του Μέτσε, ψηλά άουτ η μπάλα

38’ Ο Κορέτα έβγαλε την κάθετη πάσα στον Νικλητσιώτη στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, με τον επιθετικό της Νίκης να πιάνει το σουτ υπό πίεση και την μπάλα να καταλήγει άουτ

40’ Σουτ στην κίνηση του Μανίκα, η μπάλα πέρασε άουτ

45’ Ο Κορέτα έφερε την μπάλα στο αριστερό, έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Σαρρή

2ο ημίχρονο

Η Νίκη αφού ξεπέρασε το σοκ του δοκαριού στο 56’, σε εκτέλεση φάουλ του Νάκα, βρήκε τα πατήματά της και με την είσοδο του Μαλακασιώτη τσαλάκωσε στην κυριολεξία την αντίπαλη άμυνα. Πέτυχε τρία τέρματα και θα μπορούσε να πετύχει άλλα τόσα αν στην τελική προσπάθεια οι ποδοσφαιριστές της ήταν πιο ψύχραιμοι.

Οι πιο σημαντικές στιγμές του 2ου μέρους

56′ Ο Νάκας εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα τρύπησε το τείχος τραντάζοντας το δεξί δοκάρι της εστίας του Τζήμα. Στην επαναφορά ο Ναλμπαντίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο επόπτης τον είχε υποδείξει σε θέση οφσάιντ

62′ Ο Νικλητσιώτης γέμισε με εκτέλεση φάουλ από δεξιά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους με τον Μέτσε να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή από κοντινή θέση και την μπάλα να καταλήγει άουτ​

65’ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη όταν ο Μαλακασιώτης έφυγε από τα αριστερά γύρισε συρτά προς την εστία εκεί ήταν ο Κορέτα, του οποίου το πλασέ εξουδετέρωσε ο Σαρρής

69’ ΓΚΟΛ για τη Νίκη. Ο Πετράκος έβγαλε κάθετα τον Κορέτα, αυτός γύρισε ιδανικά στον Μαλακασιώτη, ο οποίος από κοντινή θέση “σκότωσε” τον Σαρρή

2η κίτρινη και κόκκινη κάρτα στον 71′ για τον Παρασκευαΐδη. Ο έμπειρος αμυντικός της Νίκης τράβηξε από τη φανέλα τον Μανίκα.

74′ Ο Μαλακασιώτης με προσωπική ενέργεια από τα αριστερά, σύγκλινε προς την εστία όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε ψηλά άουτ

81′ ΓΚΟΛ για τη Νίκη. Ο Μαλακασιώτης έφυγε σαν βέλος στην αντεπίθεση από αριστερά, τη σωστή στιγμή γύρισε παράλληλα στην εστία των φιλοξενουμένων, ο Νικλητσιώτης έγινε αποδέκτης της πάσας και ανενόχλητος έκανε με πλασέ το 2-0

88’ ΓΚΟΛ για τη Νίκη. Και πάλι ο Μαλακασιώτης έφυγε από τα αριστερά, γύρισε συρτά, ο Ηλιάδης δεν μπόρεσε να διώξει, με τον επερχόμενο Νικλητσιώτη να κοντρολάρει και να στέλνει εύκολα την μπάλα στα δίχτυα

90’ Σε ένα λεπτό ο Νικλητσιώτης έφτασε μία ανάσα από το τρίτο προσωπικό του τέρμα, όμως ο Σαρρής και στις δύο περιπτώσεις του είπε “όχι”

90+2′ Ο Δημολιός απέναντι από τον Σαρρή και πλάγια πλάσαρε με τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νίκη Βόλου: Τζήμας, Παπαγεωργίου, Παρασκευαΐδης, Ναουμίδης, Δημολιός, Μέτσε (51’ Μαλακασιώτης), Παπαδήμας, Κόλα (51’ Πετράκος), Τορεζάνι (62’ Τσιουρέλης), Νικλητσιώτης, Κορέτα

Στον πάγκο: Αλεξανδρής, Τσιουρέλης, Πετράκος, Ράπτης, Βουρδάκης, Ματθαίου, Μαλακασιώτης

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας: Σαρρής, Βούλγαρης (76’ Ζοβλίκας), Δερμίσης, Λαζαρίδης, Ηλιάδης, Παγωνίδης, Δημηνάς, Καμπερίδης (72’ Δαδάκος), Σιδηρόπουλος (46’ Ναλμπαντίδης), Νάκας, Μανίκας

Στον πάγκο: Πολυχρονιάδης, Ναλμπαντίδης, Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος, Δαδάκος, Χατζηκωνσταντίνου, Ζοβλίκας