Β’ ΕΠΣΘ: Το φιλμ της 10ης αγωνιστικής (2 όμιλοι)

Ολοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική στους δυο ομίλους της Β’ ΕΠΣΘ, που δίνει ραντεβού για το νέο έτος, μια εβδομάδα αργότερα απ’ ότι θα ξεκινήσει η μεγάλη τοπική κατηγορία, δηλαδή στις 14-15 Ιανουαρίου 2017. Μάλιστα τότε ολοκληρώνεται κι ο πρώτος γύρος, με τη διεξαγωγή της 11ης αγωνιστικής…


Α’ Όμιλος

Σε ότι αφορά τον α’ όμιλο εκεί δεν είχαμε ιδιαίτερες αλλαγές δεδομένου ότι ο Πηλέας συνεχίζει να οδηγεί την «κούρσα» του πρωταθλήματος, επικρατώντας όπως ήταν αναμενόμενο του Κενταύρου Ν.Π. με 2-0, αλλά με τη διαφορά ότι στη δεύτερη θέση συγκατοικεί πλέον η ΑΕ 2002 που ήρθε ισόπαλη με τη Μακρινίτσα, με τον Ανθ. Γαζή εκμεταλλευόμενη το στραβοπάτημα του. Η ομάδα των Μηλεών που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο (Μακρινίτσα) ανέτρεψε αρχικά το σκορ επί του Εθνικού, αλλά τελικά ηττήθηκε με 3-2. Ο Εθνικός συνεχίζει το αήττητο σερί του με τον Τέλη Καϊμπαλίδη στον πάγκο και πλέον έχει μειώσει στον πόντο τη διαφορά από τους δεύτερου της Βαθμολογίας, απέχοντας ωστόσο από την κορφή 5 βαθμούς. Με τους ίδιους βαθμούς βρίσκεται κι ο Πανιώνιος που επικράτησε με 2-0 του Τοξότη.

Τα αποτελέσματα
ΑΕ 2002 – Μακρινίτσα 0-0
Ιάσων ΑΜ – Ελευθεριακός 1-1
Πηλέας – Κένταυρος ΝΠ 2-0
Πανιώνιος – Τοξότης 2-0
Νηλέας – Δάφνη 0-0
Εθνικός – Άνθιμος Γαζής 3-2

Η Βαθμολογία

Ομάδες Βαθ. Γκολ
1 Πηλέας 23 (16-07)
2 ΑΈ2002 18 (15-08)
3 Άνθ. Γαζής (*) 18 (16-09)
4 Εθνικός  17 (17-16)
5 Πανιώνιος 17 (18-13
6 Ε.Ν. Λεχωνίων 16 14-13
7 Ιάσων Άλ. Μ 15 (13-11)
8 Μακρινίτσα 12 (06-06)
9 Ελευθεριακός (*) 09 (15-18)
10 Τοξότης 08 (09-19)
11 Δάφνη 08 (10-12)
12 Κένταυρος Ν.Π. 03 (07-24)

Η επόμενη 11η αγωνιστική (14-15/1)
Ελευθεριακός-Μακρινίτσα
Τοξότης-Α.Ε. 2002
Δάφνη -Ιάσων Α.Μ.
Ανθ. Γαζής-Πανιώνιος
Κένταυρος Ν.Π.-Λεχώνια
Πηλέας-Εθνικός

Β’ Όμιλος
Στο 2ο όμιλο ο Μαγνησιακός συνεχίζει να προπορεύεται καθώς επικράτησε των Ν.Α. Νίκης με 5-1, στη μεγαλύτερη σε εύρος φετινή νίκη του ( έχει νικήσει με 5-2 και τον Άθλο) με τη Δήμητρα βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, αφού επικράτησε εκτός έδρας του Άθλου με 4-1, ακολουθούμενη από τις Μικροθήβες που πέρασαν στην τρίτη θέση κερδίζοντας με 2-1 την Αγ. Άννα, εκμεταλλευόμενες ταυτόχρονα την ισοπαλία (1-1) του Αχιλλέα με της Μυρμιδόνες που ισοβαθμούν στους 18 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα
ΦΘ Αγχίαλος – Ηρακλής ΑΘ 5-0
Μαγνησιακός – ΝΑ Νίκης 5-1
Άθλος – Δήμητρα 1-4
Μικροθήβες – Αγία Άννα 2-1
Αχιλλέας – Μυρμηδόνες 1-1
Αγροτικός – Αργοναύτες 3-0

Η Βαθμολογία

Ομάδες Βαθ. Γκολ
1 Μαγνησιακός 25 (25- 6)
2 Δήμητρα Ευξ 22 (20- 8)
3 Μικροθήβες 21 (19-12)
4 Αχιλλέας Αχ. 19 (15- 9)
5 ΦΘΑγχιάλου 18 (19- 7)
6 Μυρμιδόνες 18 (12- 7)
7 Αγ. Άννα 16 (25-19)
8 Ν. Α. Νίκης 13 (15-13)
9 Άθλος 09 (14-22)
10 Αγροτικός Α.Σ. 06 (08-20)

11 Ηρακλής Αγ.Θ 03 (06-25)

12 Αργοναύτες -6 (00-30)

Η επόμενη 11η αγωνιστική (14-15/1)
Ηρακλής Α.Θ.-Δήμητρα
Μυρμιδόνες-Άθλος
Ν.Α. Νίκης-Αγχίαλος
Αγ. Άννα-Αχιλλέας
Αργοναύτες-Μαγνησιακός
Αγροτικός-Μικροθήβες