Νίκη από άλλο…πλανήτη “γκρέμισε” τον πρωτοπόρο Φαίακα (79-67)

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ η Νίκη “γκρέμισε” τον πρωτοπόρο Φαίακα, κερδίζοντάς τον στο Kλειστό γυμναστήριο της Ν. Ιωνίας με σκορ 79-67. Οι “κυανόλευκοι” μπροστά στον κόσμο τους, έκαναν άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση, αποδεικνύοντας πως δίκαια συγκαταλέγονται στις κορυφαίες ομάδες της κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 10′ με 17-23. Η Νίκη βελτιώνοντας την άμυνά της, όχι μόνο μείωσε τη διαφορά, αλλά και πέρασε μπροστά στο 20′ με 38-34.

Η μεγάλη αντεπίθεση, όπου μπήκαν και οι βάσεις για τον θρίαμβο, έγινε στην τρίτη περίοδο όπου η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα, βελτιώνοντας αισθητά την άμυνά της “κλείδωσε” τον αντίπαλό της και ξέφυγε με 16 πόντους. Στην 4η περίοδο, απλά ολοκληρώθηκε η μεγάλη εμφάνιση που συνοδεύτηκε από δυο υπερπολύτιμους βαθμούς. Κουτίνας και Παπακώστας περνούν στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων, χωρίς φυσικά να υστερήσουν καιμοι υπόλοιποι. Καλύτερος του Φαίακα ο Ματενίδης.

Δεκάλεπτα: 17-23, 38-34, 64-48, 79-67
Νίκη (Πρέκας) : Διγενής 4, Γεωργίου 11(2), Αναγνωστόπουλος 6(2), Κουτίνας 18, Τσαβές 4, Βλήτσιος 2, Τσώλης 14(1), Παπακώστας 20(1), Τοκατλίδης

Φαίακας (Κοντογιάννης): Βογιατζής 5(1), Ματενίδης 15(2), Νεδέλκος 14, Σπιτιέρης 9(1), Μακρίδης 7(1), Χατζόπουλος 10, Μαγνάνας 7(1), Ούστογλου.