Σε καλό δρόμο η Νίκη, γλίτωσε… με 2-0 ο Φωκικός

Με σκορ 2-0 επικράτησε η Νίκη Βόλου του Φωκικού, στη φιλική αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων, ενόψει του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής. Μπορεί οι παίκτες της Νίκης Βόλου να κατέβηκαν από τα Χάνια μόλις σήμερα (13/08) το μεσημέρι, όμως έδειξαν διάθεση και τα πρώτα δείγματα της δουλειάς και της φιλοσοφίας που θέλει να περάσει ο Φάντζιο Μπούις. Η βολιώτικη ομάδα δεν άφησε περιθώρια στον Φωκικό και ασκώντας ασφυκτική πίεση από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, περιόρισε σε παθητικό ρόλο τους φιλοξενούμενους ενώ επιθετικά η ποιότητα των παικτών της Νίκης ήταν εμφανής. Το σκορ θα μπορούσε να πάρει μεγάλες διαστάσεις αν στην τελική ενέργεια οι «μπλε» ήταν πιο ουσιαστικοί και αν ο πορτιέρε του Φωκικού, Βαγγέλης Παπαδόπουλος, δεν κατέβαζε ρολά όποτε χρειάστηκε. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Μέτσε και Βουκομάνοβιτς στο 37’ και στο 44’ αντίστοιχα.

Η Νίκη Βόλου έδειξε πως βρίσκεται σε καλό δρόμο όσον αφορά την αγωνιστική της εικόνα κάτι που βοηθά τα μέγιστα η παρουσία πολλών ποιοτικών ποδοσφαιριστών. Ανάμεσά τους ο Φάμπιο Ταβάρες που έκανε το ντεμπούτο του απέναντι στον Φωκικό, δείχνοντας δείγματα της κλάσης του.

4-3-3 και ντεμπούτο για Φάμπιο

Με σύστημα 4-3-3 και με τον Φάμπιο Ταβάρες να παίρνει φανέλα βασικού παρατάχθηκε η Νίκη στο φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο τον Φωκικό. Τα γκολπόστ υπερασπίστηκε ο Μάνος Αποστολίδης, το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Μετούσι και το αριστερό ο Παπαδόπουλος, Λάιος και Καρτσαμπάς αποτέλεσαν το δίδυμο των στόπερ, ο Τσεμπερίδης στον άξονα ως αμυντικό χαφ, Μέτσε και Ιορδανίδης πιο προωθημένοι αριστερά και δεξιά του Τσεμπερίδη σε πιο δημιουργικό ρόλο, ο Κέρι κάλυψε τη δεξιά πλευρά της επίθεσης και ο Φάμπιο την αριστερή, με τον Βουκομάνοβιτς να αποτελεί την επιθετική αιχμή της κυανόλευκης διάταξης.

Το φιλμ του αγώνα

Επιθετικός μονόλογος της Νίκης

Σε επιθετικό μονόλογο της Νίκης εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με τον Φωκικό να αρκείται σε παθητικό ρόλο καθώς οι επισκέψεις του στα καρέ του Αποστολίδη, ήταν μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού. Σ’ αυτό συνέβαλε η ασφυκτική πίεση των ποδοσφαιριστών του Φάντζιο Μπούις που δεν άφησαν περιθώριο στους αντιπάλους τους να αλλάξουν πάνω από τρεις συνεχόμενες πάσες. Η ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων ειδικά στον μεσοεπιθετικό τομέα ήταν πολύ μεγάλη, με τη Νίκη επί 45 λεπτά να βρίσκεται στο μισό προς το τέρμα του Φωκικού και τους φιλοξενούμενους να αμύνονται σθεναρά. Η Νίκη κατάφερε να «ξεκλειδώσει» την αντίπαλη άμυνα στο 37’ όταν ο Μέτσε με σουτ από το ημικύκλιο δεν άφησε περιθώρια στον Παπαδόπουλο ενώ διπλασίασε τα τέρματά της με τον Βουκομάνοβιτς ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου 45λέπτου. Παρά το ήσυχο απόγευμα για τον Μάνο Αποστολίδη, ο Φωκικός λίγο έλειψε να προηγηθεί όταν στο 18’ είχε δοκάρι σε μία από τις ελάχιστες αδράνειες της αμυντικής γραμμής των κυανολεύκων που εκμεταλλεύτηκε κατά το ήμισυ ο Κολοβός.

1ο ημίχρονο

1’ Έναρξη ημιχρόνου

6’ Ο Βουκομάνοβιτς θα βρεθεί τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο, μετά από λάθος απόκρουση των κεντρικών αμυντικών του Φωκικού, με τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων να βγαίνει νικητής της μονομαχίας

7’ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Κέρι από 25 μέτρα, η μπάλα θα περάσει λίγα εκατοστά από το δεξί «Γ» της εστίας του Παπαδόπουλου

14’ Ο Τσεμπερίδης με λόμπα έβγαλε στην περιοχή αμαρκάριστο τον Ιορδανίδη, με τον μέσο της Νίκης να πιάνει στην κίνηση το γυριστό σουτ, χωρίς όμως να αιφνιδιάζει τον «ζεστό» Παπαδόπουλο

18’ Δοκάρι για τον Φωκικό. Ο Κολοβός ελίχθηκε από τη δεξιά πλευρά της άμυνας της Νίκης, έφερε τη μπάλα στο δεξί και με ένα τεχνικό σουτ την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αποστολίδη.

25’ Ο Τσεμπερίδης θα στρώσει στον Κέρι, μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, το σουτ όμως του μεσοεπιθετικού της Νίκης θα περάσει ψηλά άουτ.

29’ Οι παίκτες της Νίκης άλλαξαν με ταχύτητα την μπάλα στη μεσαία γραμμή, ο Μέτσε έβγαλε τον Ιορδανίδη απέναντι στον Παπαδόπουλο, αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα του Φωκικού να του κάνει φάουλ για τον ανακόψει, δύο μέτρα έξω από την περιοχή του

30’ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Κέρι από το ημικύκλιο της αντίπαλης περιοχής, η μπάλα θα βρει στο τείχος και θα γλύψει το δεξί δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου καταλήγοντας κόρνερ

30’ Σέντρα του Παπαδόπουλου από τα αριστερά, κεφαλιά του Καρτσαμπά από την μικρή περιοχή, θα διώξει σωτήρια για τον Φωκικό ο Παπαδόπουλος

31’ Δυνατό σουτ του Μέτσε η μπάλα θα κουνήσει τα δίχτυα, βρίσκοντάς τα όμως από την εξωτερική πλευρά, ξεγελώντας τους φίλους της ομάδας που για λίγο πανηγύρισαν το φαινομενικά γκολ της Νίκης

32’ Ο Κέρι εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Καρτσαμπάς πιο ψηλά απ’ όλους πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει μόλις άουτ

37’ Ενώ όλοι περίμεναν σέντρα, ο Κέρι επέλεξε να εκτελέσει απ’ ευθείας το φάουλ από πλάγια δεξιά, υποχρεώνοντας τον πορτιέρε του Φωκικού σε δύσκολη απόκρουση

37’ Γκολ η Νίκη. Ο Μέτσε με σουτ από το ημικύκλιο δεν άφησε περιθώρια στον Παπαδόπουλο, ανοίγοντας το σκορ για τη Νίκη

40’ Ο Κέρι άδειασε από τα αριστερά τον Παραφέστα, σέρβιρε στον Βουκομάνοβιτς,  με τον Σέρβο να είναι ένα κλικ μπροστά από την μπάλα και να χάνει σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει λογαριασμό με τη Νίκη

44’ Ο Μέτσε θα σουτάρει με τη μία στη λάθος απόκρουση των αμυντικών του Φωκικού, με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου

44’ Γκολ για τη Νίκη. Ο Βουκομάνοβιτς ανοίγει λογαριασμό με τη φανέλα της Νίκης όταν σε κάθετη πάσα του  Φάμπιο βρέθηκε απέναντι από τον Παπαδόπουλο, πλασάροντας στη δεξιά γωνία της εστίας του Φωκικού και γράφοντας το 2-0 για τη Νίκη Βόλου

45’ Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Χωρίς ρυθμό το 2ο ημίχρονο

Οι πολλές αλλαγές ήταν φυσιολογικό να ρίξουν τον ρυθμό στον δεύτερο ημίχρονο με τη Νίκη να συνεχίζει να έχει την κατοχή, να έχει τις ευκαιρίες να αυξήσει τον δείκτη του σκορ, χωρίς όμως να έχει την πολύ καλή εικόνα του πρώτου μέρους. Στο 76’ ο Αλέξανδρος Αναστασίου έχασε την καλύτερη ευκαιρία να γράψει το 3-0 όταν το πλασέ του με το αριστερό, σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Βαγγέλη Παπαδόπουλου.

2ο ημίχρονο

46’ Έναρξη 2ου ημιχρόνου

49’ Ο Μέτσε έβγαλε κάθετα στην περιοχή τον Δωματά, αυτός έφερε την μπάλα στο δεξί, πλάσαρε, με τον Παπαδόπουλο να αποσοβεί με εντυπωσιακή απόκρουση το 3-0

52’ Ο Δωματάς θα κάνει με τη μία το σουτ στη σέντρα από τα δεξιά του Μετούσι, με την μπάλα να περνά δίπλα από αριστερό δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου

61’ Ο Κέρι ελίχθηκε έξω από την περιοχή, σούταρε δυνατά από το ημικύκλιο υποχρεώνοντας για ακόμη μία φορά τον Παπαδόπουλο σε δύσκολη απόκρουση

62’ Ο Ταμπάκης θα εκμεταλλευτεί το λάθος γύρισμα του Μέτσε, με τον Παπαδόπουλο να σώζει με εντυπωσιακή απόκρουση στο τετ α τετ με τον επιθετικό του Φωκικού

64’ Ο Κέρι θα στρώσει στον Δωματά, το σουτ του οποίου θα καταλήξει ψηλά άουτ

74’ Ο Δωματάς άνοιξε προς τα δεξιά στον Βουρδάκη, αυτός γύρισε όμορφα στο πέναλτι, εκεί περίμενε ο Αναστασίου, ο οποίος έπιασε το σουτ με τη μία στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ

76’ Δοκάρι για τη Νίκη. Ο Δωματάς θα βγάλει σε θέση τετ α τετ τον Αναστασίου, το πλασέ του με το αριστερό θα καταλήξει στο δεξί δοκάρι της εστίας του Φωκικού

91’ Ο Έλτον εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά με τον Μάρκοβιτς να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί την αδράνεια της αμυντικής λειτουργίας των κυανολεύκων, χάνοντας την ευκαιρία να σκοράρει για την ομάδα του

93’ Τέλος του αγώνα

Κίτρινες: Κουβέλης (13’), Βουκομάνοβιτς (38’), Σέιφ (47’), Παπαδόπουλος Β. (29’), Βουρδάκης (85’)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νίκη Βόλου (Φ. Μπούις): Αποστολίδης (46’ Κ. Παπαδόπουλος), Μετούσι (59’ Παπαδήμας), Καρτσαμπάς (59’ Καντούτσης), Λάιος (75’ Ματθαίου), Παπαδόπουλος Θ. (59’ Κυριαλάνης), Τσεμπερίδης (81’ Σιώμος), Μέτσε (86’ Κουτσούκης), Κέρι (75’ Μακενγκό), Φάμπιο (46’ Δωματάς), Ιορδανίδης (59’ Βουρδάκης), Βουκομάνοβιτς (59’ Αναστασίου)

Φωκικός (Γ. Λύτρας): Β. Παπαδόπουλος, Κουβέλης, Σέιφ (70’ Βασιλιάς), Παραφέστας (46’ Έλτον), Κουρελής, Βέρτι, Μεγάλος (78’ Ρέπας), Άλεν (64’ Μάρκοβιτς), Κολοβός (78’ Τσόκος), Τάλες (70’ Τόμι), Κυριακόπουλος (52’ Ταμπάκης)