Διακρίσεις κολυμβητών του Ολυμπιακού Βόλου

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε ο χειμερινός κύκλος αγώνων κολύμβησης για τις ομάδες της Προαγωνιστικής και Αγωνιστικής του Ολυμπιακού Βόλου. Σε προαγωνιστικό επίπεδο οι μικροί κολυμβητές και κολυμβήτριες έκαναν αισθητή την παρουσία τους στους Περιφερειακούς αγώνες στη Λάρισα.
Πιο αναλυτικά κατέκτησαν τρεις πρώτες θέσεις, πέντε δεύτερες θέσεις και 12 τρίτες θέσεις ανεβαίνοντας 20 φορές συνολικά στο βάθρο των νικητών. «Όλοι απολαύσαμε την κάθε αθλητική στιγμή των μικρών αστεριών μας, δηλώνοντας θαυμαστές της προσπάθειας που έκαναν. Οι αγώνες αυτοί για τα παιδιά μας ήταν ένα ταξίδι συμμετοχής και εμπειριών. Οι μικροί μας κολυμβητές και κολυμβήτριες κέρδισαν τα πάντα, εικόνες, φιλίες, χειροκρότημα και αναγνώριση της προσπάθειάς τους» επισημαίνουν οι άνθρωποι του τμήματος κολύμβησης του βολιώτικου συλλόγου.
Αναλυτικά στην Προαγωνιστική ομάδα του Ολυμπιακού μετείχαν και διακρίθηκαν οι παρακάτω αθλητές και αθλήτριες:

Ηλικία 12 ετών
Σανιδάς Βαγγέλης: 1η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 3η θέση 100 ελεύθερο.
Παντελόγλου Λυδία: 1η θέση 100 πετ και 2η θέση 50 πετ
Διβάνης Ιωάννης: 2η θέση στα 200 μικτή ατομική και 3η θέση στα 200 πρόσθιο και 400 ελεύθερο.
Κορώνης Ιωάννης: 2η θέση στα 100 πεταλούδα και 3η θέση στα 200 ελεύθερο και στα 800 ελεύθερο.
Φασουλίδη Ευτυχία: 2η θέση στα 50 ελεύθερο και 3η θέση στα 100 ελεύθερο.

Ηλικία 11 ετών
Αυγέρος Θανάσης: 1η θέση στα 100 και στα 200 πρόσθιο και 3η θέση στα 200 μικτή ατομική.
Ραΐδης Νίκος: 3η θέση στα 100 πεταλούδα.
Βαβίτσα Ν., Γερμάνη Β., Κωστάκη Δ., Χουτζούλη Χρ.: 2η θέση στα 4Χ100 ελεύθερο (κορ.)

Ηλικία 9-10 ετών
Καραζαφείρης Δημ.: 3η θέση στα 50 και στα 100 ελεύθερο.
Γραμπένη Φοίβη: 3η θέση στα 50 ύπτιο.
Τζούμα Λήδα: 3η θέση στα 50 ύπτιο.
Επίσης συμμετείχαν δίνοντας τον καλύτερό τους εαυτό κάνοντας ατομικά ρεκόρ για την ηλικία των 11 ετών οι: Παρίσης Ι., Τσουμπέκου Αντ., Πολυχρόνου Σ., Παπαδάκης Στ., Γερμάνη Βασ., Καραμήτρου Ελ. Για την ηλικία 10-9 ετών οι: Χαζής Αλεξ., Φακιόλα Μαρ., Μάνη Γεωργ., Σανιδά Ευλ., Πολυχρόνου Σπ., Ζάχου Αν. Προυσάς Στρ., Καραπαναγιώτης Χρυσ., Κυρμάς Νικ., Αυγέρου Περσεφόνη.
Σε αγωνιστικό επίπεδο ο Ολυμπιακός συμμετείχε στους Χειμερινούς Αγώνες Β. Ελλάδος στην Θεσσαλονίκη. Στους αγώνες συμμετείχαν 680 κολυμβητές και κολυμβήτριες και ο Ολυμπιακός εκπροσωπήθηκε από 13 κολυμβητές (6 αγόρια και 7 κορίτσια).
Συνολικά κατέκτησαν τέσσερα μετάλλια (ένα χρυσό, ένα αργυρό και δύο χάλκινα): Η Σοφία Τρύπα κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 200 μέτρα ύπτιο και το αργυρό στα 200 μικτή ατομική, ενώ ο Γιάννης Δημητρίου ήταν «χάλκινος» τόσο στα 500 πρόσθιο, όσο και στα 200 ελεύθερο.
Επίσης κολύμπησαν σημειώνοντας ατομικά ρεκόρ και καταφέρνοντας να πλασαριστούν στην οκτάδα του αγωνίσματός τους οι: Παπαδοπούλου Δεσπ., Διαμαντοπούλου Κυρ., Κυρμά Μελίνα, Φαλκή Κωνσταντίνα, Τσιοπέρα Χριστιάννα, Βαραλή Φωτεινή, Στάμος Απ., Στάμος Μαργ., Λύτρας Νικ., Ιωάννου Δημ., Ξυνομπίτης Γεωργ.
Το τμήμα κολύμβησης του Ολυμπιακού ευχαριστεί τους αθλητές και τους συγχαίρει όλους για όλα αυτά που ζουν μαζί τους. Επίσης ευχαριστεί και τους γονείς για τη στήριξη και την εμπιστοσύνη τους, καθώς και τους χορηγούς για τη βοήθειά τους.