Κόλλησε στο “μηδέν” με την Ιεράπετρα

Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το ματς της Νεάπολης ανάμεσα στη Νίκη Βόλου και τον Ο.Φ. Ιεράπετρας, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Football League. Η Νίκη είχε δοκάρι στο 51’ με τον Λούκας Γκαρσία, διαμαρτύρεται, δίκαια, για τον μη καταλογισμό πέναλτι σε γκρέμισμα του Ροχάνο εντός της περιοχής στο 48’ κι έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες στο φινάλε της αναμέτρησης με τον Καπό να αστοχεί από πλεονεκτικές θέσεις. Γκολ θα μπορούσε να έχει πετύχει και η κρητική ομάδα όμως στο 2ο ημίχρονο μία ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο κι αυτή ήταν η Νίκη.

Αυτή ήταν η πρώτη ισοπαλία της Νίκης στην έδρα της, μετά την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον Στάικο Βεργέτη, ένα αποτέλεσμα που την απομακρύνει από τον στόχο της να πλησιάσει τις προνομιούχες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Με Κάρδαρη και 4-2-3-1 η Νίκη Βόλου

Με τον Κώστα Κάρδαρη στο βασικό σχήμα παρέταξε την ομάδα ο Στάικος Βεργέτης. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Νίκης κάλυψε το δεξί άκρο της άμυνας, ενώ στα αριστερά της αμυντικής γραμμής τοποθετήθηκε ο Σάββας Κυριακίδης. Βοσκόπουλος και Αλιατίδης αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Μπαλάφας στο «6» και ο Ντομίνγκεθ στο «8», ο Λούκας Γκαρσία σε ρόλο επιτελικού μέσου, οι Κρουθ και Καμπαγέρο στα δύο άκρα της επίθεσης και τον Αντόνιο Ροχάνο ως μοναδική επιθετική αιχμή.

Δεν είχε συνέχεια το καλό ξεκίνημα

Η Νίκη μπήκε δυνατά στον αγώνα, με τους παίκτες της να κερδίζουν όλες τις προσωπικές μονομαχίες, στριμώχνοντας τους Κρητικούς στην περιοχή τους. Στα πρώτα τέσσερα λεπτά οι κυανόλευκοι είχαν κερδίσει δύο κόρνερ και είχαν μία μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 4’ όταν το σουτ του Ντομίνγκεθ πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Καραγκιολίδη. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς και κατά διαστήματα έλεγξαν τον ρυθμό έχοντας στα πόδια τους την μπάλα. Αντίθετα το συγκρότημα του Στάικου Βεργέτη υπέπεσε σε πολλά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής με συνέπεια να μην μπορέσει να βγει στην επίθεση με ορθό τρόπο και να δημιουργήσει τις συνθήκες για να πετύχει το γκολ που θα απλοποιούσε τα πράγματα στη συνέχεια.

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

1’ Έναρξη του αγώνα

3’ Σουτ του Ντομίνγκεθ μέσα από την περιοχή με τάκλινγκ θα σώσει ο Χιντζίδης στέλνοντας την μπάλα κόρνερ

4’ Η μπάλα θα στρωθεί έξω από την περιοχή στον Ντομίνγκεθ, με το σουτ του Ισπανού να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Καραγκιολίδη

6’ Σουτ του Μηνά από πλάγια θέση, θα αποκρούσει ο Αποστολίδης

9’ Ο Χιντζίδης γέμισε στην περιοχή από μακριά, ο Σέχου πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

15’ Από πλεονεκτική θέση ο Αποστολόπουλος δεν θα πιάσει «γεμάτα» το σουτ με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει άουτ

20’ Τα σουτ του Σκόνδρα και του Κατσικοκέρη μέσα από την περιοχή θα αποκρουστούν από τους αμυντικούς της Νίκης

25’ Λίγο έλειψε να κλέψει την μπάλα ο Ροχάνο από τον Καραγκιολίδη που με υπερένταση έδιωξε μετά την κόντρα που του έβαλε ο Αργεντινός

31’ Καλό σουτ του Κρουθ, δίπλα από δεξί δοκάρι της εστίας του Καραγκιολίδη η μπάλα

33’ Σουτ του Κρουθ, θα μπλοκάρει εύκολα ο Καραγκιολίδης

44’ Συρτή σέντρα σουτ του Μηνά από μέσα δεξιά, ο Αποστολόπουλος από κοντά δεν θα μπορέσει να κάνει την προβολή όπως θα ήθελε με την μπάλα να περνά άουτ

46’ Τέλος του 1ου ημιχρόνου

Σπατάλησε ευκαιρίες κι έμεινε στο «μηδέν»

Το συγκρότημα του Στάικου Βεργέτη μπήκε δυνατά όπως και στο πρώτο μέρος, στο 2ο ημίχρονο, άσκησε πίεση στα αντίπαλα καρέ, περιόρισε τα λάθη στη μεσαία γραμμή, όμως σπατάλησε τις μεγάλες ευκαιρίες κυρίως προς στο τέλος του αγώνα, μένοντας στο στείρο 0-0. Η Νίκη είχε δοκάρι στο 51’ με τον Λούκας Γκαρσία, σε απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Αργεντινού και είχε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες στο φινάλε της αναμέτρησης με μοιραίο τον Δημήτρη Καπό που δεν ευστόχησε από ιδανικές θέσεις. Οι κυανόλευκοι διαμαρτύρονται, δίκαια, για τον μη καταλογισμό πέναλτι στην ανατροπή του Ροχάνο από τον Αποστολόπουλο στο 48’.

Η ανατροπή του Ροχάνο στο 48′

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

46’ Έναρξη

48’ Παίκτες και φίλαθλοι της Νίκης ζητάνε πέναλτι σε ανατροπή του Αποστολόπουλου στον Ροχάνο. Ο αμυντικός του ΟΦΙ γκρέμισε τον επιθετικό της Νίκης με τάκλινγκ από πίσω

51’ Εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία η μπάλα θα χτυπήσει στο αριστερό «Γ» της εστίας του ΟΦΙ, στη συνέχεια θα κυλήσει βασανιστικά παράλληλα της γραμμής, με τους αμυντικούς να απομακρύνουν

Το δοκάρι στην απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία

65’ Σέντρα του Κυριακίδη από τα αριστερά, ο Ροχάνο από θέση βολής θα αστοχήσει με το κεφάλι, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από δεξί δοκάρι της εστίας του Καραγκιολίδη

73’ Απ’ ευθείας εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά ο Λούκας Γκαρσία, με την μπάλα να περνά λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι

85’ Ο Κατσικοκέρης θα σουτάρει υπό πίεση από τη μικρή περιοχή της Νίκης, με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ

87’ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντομίνγκεθ, δίπλα από το αριστερό «Γ» της εστίας του Καραγκιολίδη η μπάλα

88’ Διαγώνιο σουτ του Καπού από μέσα δεξιά, θα αποκρούσει με υπερένταση ο Καραγκιολίδης

89’ Παράλληλα από την εστία θα περάσει η κεφαλιά του Κατσικοκέρη σε φάουλ του Παπαδόπουλου

91’ Με τον Καραγκιολίδη εξουδετερωμένο ο Καπός δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με το σουτ που επιχείρησε να καταλήγει άουτ

92’ Ο Καπός κατέβασε με το στήθος και από το σημείο του πέναλτι θα στείλει την μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

94’ Τέλος του αγώνα

Κίτρινες: Μπαλάφας (59’), Γκαρσία (68’)

Οι συνθέσεις:

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Αλιατίδης, Βοσκόπουλος, Σ.Κυριακίδης, Μπαλάφας, Καμπαγέρο (60’ Τσιώλης), Ντομίνγκεθ, Γκαρσία, Κρουθ, Ροχάνο, Κάρδαρης (Καπός)

Στον πάγκο: Καρακώστας, Βοσνιάδης, Κ. Κυριακίδης, Ιορδανίδης, Λίτσιος

Ο.Φ. Ιεράπετρας: Καραγκιολίδης, Αναστασόπουλος, Χιντζίδης (46’ Μπάμπης), Μάγκας, Σέχου, Τζελέπης, Σκόνδρας, Βογιατζής, Αποστολόπουλος (75’ Χρυσοφάκης), Κατσικοκέρης, Μηνάς (63’ Παπαδόπουλος)

Στον πάγκο: Μπένκο, Καραγιάννης, Ανυφαντάκης, Σμίλτος