Λύτρωση στις καθυστερήσεις για την Αναγέννηση

Στο 90’+1′ έκαμψε την αντίσταση του Αγίου Νικολάου και επικράτησε 1-0 στο πρώτο παιχνίδι των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στους «8» του Κυπέλλου πήρε η Αναγέννηση Καρδίτσας. Η θεσσαλική ομάδα χρειάστηκε την κεφαλιά του Μάνιου στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων για να κάμψει την αντίσταση του γηπεδούχου Αγίου Νικολάου και το 0-1 τη φέρνει πολύ κοντά στην επόμενη φάση.

Οι Κρητικοί έχασαν σωρεία ευκαιριών στο πρώτο 45λεπτο, αλλά δίχτυα δεν μπόρεσαν να βρουν. Ο Καρανίκας για την Αναγέννηση είχε δοκάρι στο 42′. Σημειώνεται ότι το ματς ξεκίνησε με καθυστέρηση, γιατί οι γηπεδούχοι δεν είχαν φροντίσει ώστε να υπάρχει ασθενοφόρο στο γήπεδο.

Σκόρερ: 90’+1′ Μάνιος
Δοκάρι: 42′ Καρανίκας

ΑΟΑΝ (Νίκος Σουργιάς): Μπένκο, Δολαψάκης, Πιθαρούλης, Τσανάι, Πλουσής (65′ Κατσαρός), Μαυρής (71′ Πάγια), Κίτος, Νοκάι (71′ Τζιλάι), Μηνάς, Μαρκάκης (57′ λ.τρ. Φουκαράκης), Παπαδόπουλος.

ΑΝ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Καρανίκας (78′ Κουτρομάνος), Κοτσώνης, Γκόλιας, Σταμόπουλος, Πλέγας, Μπάλλας (65′ Μπραμπίγια), Μπενγκόα (65′ Γκουγκούδης), Βιδάλ (78′ Πολίτης), Μάνιος, Μπιανκόνι (22′ λ.τρ. Γκίνη).

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Σινιοράκης (Χανίων), Παγουρτζής (Πειραιά)