Νίκη του Ίωνα επί της Ανάληψης (σκορ 73-59)

Ο Ίωνας επικράτησε της Ανάληψης με 73-59 και διατηρήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας της Α1 ΕΣΚΑΘ με 31 βαθμούς. Στο α’ δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ. Στη συνέχεια ο Ίωνας με σκόρερ τον Παλάσκα, ξέφυγε στο ημίχρονο με 35-29. Στην επανάληψη, η Ανάληψη παίζοντας άμυνα ζώνης κι έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Ευαγγελινό πλησίασε και πάλι στους τρεις πόντους. Όμως, ο Ίωνας κράτησε τη ψυχραιμία του και με σκόρερ τους Καλογερόπουλο και Πρέκα, έφτασε στην τελική επικράτηση.
Με τον Ίωνα δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Μπεκρής, Τζήμας και ο νεαρός Γιαδίνης, ενώ την πρώτη του εμφάνιση έκανε ο νεοαποκτηθείς Χρηστάκης.
Δεκάλεπτα : 14-14, 21-15, 23-19, 15-11
ΙΩΝΑΣ (Πρέκας) : Παναγής , Καλογερόπουλος 19, Πρέκας Κ. 15, Παλάσκας 14, Παπαδούλης, Φώτογλου, Χρηστομάνος 2, Χρηστάκης 6, Καραμπατής, Παππάς, Λωρίτης 8, Βούλγαρης 7(1)
ΑΝΑΛΗΨΗ (Τύμπας Στ.) : Ιλτσογλου 6, Καλαιτζής 6(1), Ευαγγελινός 18(4), Ζήσης 9, Γιωτόπουλος , Τσαγκλής 2, Αγγελοκωστόπουλος, Μπουσκολίτης 5, Καζεπίδης, Γκουντόπουλος 13, Καρασάββας, Κέτουλας