Η βράβευση των κορυφαίων αθλητών από τον Δήμο Βόλου (photos)

Σε μια ωραία εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Θέατρο του Πολιτιστικού Κέντρου της Νέας Ιωνίας, η Διεύθυνση Αθλητισμού του ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ του Δήμου Βόλου βράβευσε τους κορυφαίους αθλητές του 2015. Επίσης βραβεύτηκαν και ο κορυφαίοι ερασιτέχνες αθλητές στα ομαδικά αθλήματα που αναδείχτηκαν μέσω ψηφοφορίας των αθλητικών συντακτών των τοπικών ΜΜΕ. Οι αθλητές που βραβεύτηκαν ήταν:…

Αθλητές ΑμεΑ
Μούτσιου Θεοδώρα
Αθλητικός Σύλλογος ΑμεΑ Μαγνησίας «Πειρατές»
Καλατζή Ελένη (αθλήτρια)-Πουρσανίδου Άννα (πιλότος), Ανεστοπούλου Αθηνά (αθλήτρια)-Σχίζα Σοφία (πιλότος), Αλεξάνογλου Σταμάτης, Παρίσσης Γεώργιος, Πουρσανίδης Δημήτριος, Σιάρας Κωνσταντίνος.
Αθλητικό Σωματείο ΑμεΑ «Οι Αργοναύτες»
Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλασικού Αθλητισμού
Μπαρμπαγεωργόπουλος Δημήτριος, Μαλάτος Νικόλαος, Καρνιαβούρας Γεώργιος, Καρακώστας Παναγιώτης, Τασιούλης Γεώργιος, Συρίης Γεώργιος.

Αθλητές με τις υψηλές διακρίσεις
Παπασακελλαρίου Γιώργος (ΟΕΑ/ΝΑΒ-κωπηλασία), Καλανδαρίδης Γιάννης (ΟΕΑ/ΝΑΒ-κωπηλασία), Βόντζου Αναστασία (ΝΟΒΑ-κωπηλασία), Κουτίδη Ευαγγελία (ΝΟΒΑ-συγχρονισμένη κολύμβηση), Κοκκίνη Αναστασία (ΕΟΣ Βόλου-Χιονοδρομία), Κυριαζής Δημήτριος (ΕΟΣ Βόλου-Χιονοδρομία), Χατζηγεωργίου Κωνσταντίνος (ΟΕΑ/ΝΑΒ-κολύμβηση), Κοφίδη Σήλια (ΝΟΒΑ-Συγχρονισμένη Κολύμβηση), Σαλπαδήμος Κωνσταντίνος (Άκρατος Βόλου-Ποδηλασία), Παρισάκη Ιωάννα Αθλητικός Σύλλογος Beach & Voleyball Βόλου «Αργώ», Βαρελοπούλου Ειρήνη (ΟΕΑ/ΝΑΒ-κωπηλασία), Δεμελή Ευαγγελία (ΝΟΒΑ-κωπηλασία), Κουκουτής Βασίλης (ΟΕΑ/ΝΑΒ-κωπηλασία), Ψαρρός Παναγιώτης (ΟΕΑ/ΝΑΒ-κωπηλασία).

Πανελλήνιες επιτυχίες
Κανόε-καγιάκ
Κραβαρίτη Φωτεινή (ΝΟΒΑ), Μπασδάνη Ευαγγελία (ΝΟΒΑ), Στύλλα Ειρήνη (ΝΟΒΑ), Σουγγάρη Ελευθερία (ΝΟΒΑ).
Καταδύσεις
Καρανάσιου Αλίκη (ΝΟΒΑ), Λαγαρά Ευαγγελία (ΝΟΒΑ), Σιώρου Ευριδίκη (ΝΟΒΑ), Μπουραζάνα Αικατερίνη (ΝΟΒΑ).
Κλασικός Αθλητισμός
Μπίλλη Ιωάννα (Αθλητικός Όμιλος Μαγνησίας).
Κολύμβηση
Μεντεκίδη Αναστασία (Νίκη) Κιόσια Αλεξία (Νίκη), Νικοβιώτη Κωνσταντίνα (Νίκη), Παρίσση Χαρίκλεια (Νίκη), Νικολοπούλου Μαρία (Νίκη).
Κωπηλασία
Παπαδήμας Αναστάσιος (ΟΕΑ/ΝΑΒ), Γεωργούδη Μαργαρίτα (ΟΕΑ/ΝΑΒ).
Πάλη
Τζουμπουσλή Μαρκέλλα (Παλαιστικός Αθλητικός Όμιλος Βόλου), Βούλγαρη Λυγερή (Παλαιστικός Αθλητικός Όμιλος Βόλου).
Ποδηλασία
Μπρέτας Σωτήρης (Άκρατος Βόλου), Μουστάκας Κωνσταντίνος (Άκρατος Βόλου).
Σκοποβολή
Σιούρας Ιωάννης (Σ.Σ.Β.), Μαραγκός Γεώργιος (Σ.Σ.Β.), Μπαμπούνης Στέφανος (Σ.Σ.Β.), Αντωνίου Γεωργία (Σ.Σ.Β.), Καρπίδα Έλλη-Ιωάννα (Σ.Σ.Β.), Τάνσιου Βασιλική (Σ.Σ.Β.), Λαμπράκη Μαρία (Σ.Σ.Β.), Μπαντώλα Κων/να (Σ.Σ.Β.), Σαμαρά Ελένη (Σ.Σ.Β.), Κατσούλη Όλγα (Σ.Σ.Β.), Πράπα Δήμητρα (Σ.Σ.Β.), Αθανασιάδης Ευάγγελος (Σ.Σ.Β.), Ρωμανίδης Ιωάννης (Σ.Σ.Β.), Κόλλιας Παναγιώτης (Σ.Σ.Β.), Σταμόπουλος Κων/νος (Σ.Σ.Β.).
Η Σκοπευτική Ομοσπονδία Ελλάδος (ΣΚΟΕ) ανακήρυξε τον Σκοπευτικό Σύλλογο Βόλου Πρωταθλητή Ελλάδος 2015 στο Ολυμπιακό άθλημα της σκοποβολής με 557 βαθμούς.
Συγχρονισμένη κολύμβηση
Κουτσελίνη Αναστασία, Δεληγιάννη, Έλενα, Αποστόλου Αλεξάνδρα, Γκαγιάννη Νεφέλη, Τσέντζου Εβίτα, Καραγιάννη Κυριακή, Ιωάννου Χρύσα, Φραγκάκη Έλενα, Μπουντούκου Μαρία (ΝΟΒΑ) 1η θέση στο ομαδικό Κορασίδων Β’ κατηγορίας.
Αποστόλου Αλεξάνδρα, Φραγκάκη Έλενα, Τσέντζου Εβίτα (ΝΟΒΑ) 1η θέση στο ντουέτο Κορασίδων Β’ κατηγορίας.
Ταε κβοντ ντο
Γκαγιάννη Αντωνία-Ζωή (ΑΓΣ Νικομάχος Βόλου).
Τζούντο
Μπουτσούκης Αθανάσιος (Όμιλος Φίλων Τζούντο Μαγνησίας), Γαρυφαλλίδου Ελένη (Όμιλος Φίλων Τζούντο Μαγνησίας).
Τοξοβολία
Κάμπερ Μαργαρίτα (Σ.Σ.Β.), Γιούνες Ειρήνη (Σ.Σ.Β.), Παπαδημητρίου Νεφέλη (Σ.Σ.Β.) Πανελλήνια ομαδική νίκη στο Ολυμπιακό τόξο αιθούσης 18μ.
Χιονοδρομία
Αγιώτη-Γεωργούλα Σοφία (Ε.Ο.Σ. Βόλου), Ασβεστάς Δημήτριος (Ε.Ο.Σ. Βόλου), Ζαρκάδας Αθανάσιος (Ε.Ο.Σ. Βόλου), Καλτσογιάννη Μαρία-Νικολέτα (Ε.Ο.Σ. Βόλου), Παπαπαναγιώτου Παναγιώτης (Ε.Ο.Σ. Βόλου), Τσιόβολου Μαρία-Ελένη (Ε.Ο.Σ. Βόλου), Τσιόβολος Σταύρος (Ε.Ο.Σ. Βόλου).

Άνοδος ερασιτεχνικών ομάδων σε εθνικές κατηγορίες ομαδικών αθλημάτων
Ομάδα Καλαθοσφαίρισης Γυναικών Νίκης Βόλου: Πρωτάθλημα Θεσσαλίας ΕΣΚΑΘ 2014-2015 και άνοδο στην Α2 Εθνική κατηγορία Γυναικών μετά το Ειδικό Πρωτάθλημα Ανόδου Ομίλου Βορρά, που διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη στις 24-28/6/2015.
Στην ομάδα αγωνίστηκαν οι αθλήτριες: Αλεξίου Ευαγγελία, Γεροκώστα Μαρία, Γιαννοπούλου Αλεξάνδρα, Γιαννοπούλου Δήμητρα, Κωστούλα Ευαγγελία, Ματθαιακάκη Άρτεμις, Μιχαηλίδου Νένα, Μουρδουκούτα Αντωνία, Μπράχου Ευαγγελία, Μυριντζή Κωνσταντίνα, Ντέγκα Ελισσάβετ, Παρασχάκη Ελένη, Στρίγκου Αικατερίνη, Χαβαλέ Ευανθία, Χρήστου Βιργινία.
Ομάδα Αντισφαίρισης Γυναικών Ομίλου Αντισφαίρισης Μαγνησίας: Άνοδο από τη Β’ Εθνική κατηγορία στην Α’ Εθνική κατηγορία σε Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Γυναικών Βορρά.
Στην ομάδα αγωνίστηκαν οι αθλήτριες: Παλάσκα Αναστασία, Καρπούζα Σοφία.

Κορυφαίοι ερασιτέχνες αθλητές σε ομαδικά αθλήματα αγωνιστικής περιόδου 2014-2015:
Ποδόσφαιρο
Αλεξανδρής Στέλιος (Ολυμπιακός Β. Κ20-Νίκη), Μαργαρίτη Χριστίνα (Α.Σ. Μαγνησιακός Βόλου).
Καλαθοσφαίριση
Σούλης Θεόδωρος (Νέοι Αθλητές Νίκης), Κυριατζίδου Εύη (Ολυμπιακός Βόλου).
Πετοσφαίριση
Τερνιώτης Αντώνης (Α.Σ. Αργώ), Διάλλα Βασιλική-Μαρία (Α.Σ. Αργώ).
Χειροσφαίριση
Μιμίκος Κωνσταντίνος (Κένταυρος Αγριάς).

Δείτε μέσα από τον φωτογραφικό φακό του goalpost.gr στιγμιότυπα από την βράβευση των κορυφαίων αθλητών του 2015