Νικηφόρα επιστροφή στην Α’ Εθνική για τον Βόλο 2004

Θετικό το πρόσημο από το 1ο παιχνίδι του Βόλου 2004 στην Α’ Εθνική.

Σε ένα εξαιρετικά βαρύ τερέν λόγω της πολύ δυνατής βροχής που ξεκίνησε λίγο πριν τον αγώνα και διήρκεσε μέχρι το ημίχρονο, οι Βολιώτισσες επικράτησαν δίκαια με σκορ 3-1 της Καστοριάς και μπήκαν έτσι με το δεξί στο πρωτάθλημα.

Ο Βόλος 2004 μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο και προηγήθηκε στο 20′ με 2-0, κυριαρχώντας στον αγωνιστικό χώρο στη διάρκεια του 1ου ημιχρόνου. Στο 2ο ημίχρονο έδωσε χώρο στην αντίπαλη ομάδα, χωρίς όμως να δημιουργηθούν επικίνδυνες στιγμές μπροστά στην εστία του, πέρα από κάποια μακρινά σουτ. Στο 80′ το σκορ έγινε 2-1, δίνοντας ελπίδα στις παίκτριες της Καστοριάς, για να τελειώσει το παιχνίδι στο 90′ με την ατομική ενέργεια της Σύρμου.

Το φιλμ του αγώνα:
⚽️ 11′, 1-0 με κοντινή κεφαλιά της Νικοπούλου μετά από ασθενή απόκρουση της τερματοφύλακα σε δυνατή εκτέλεση φάουλ της Κοκμοτού,
⚽️ 18′, 2-0 με δυνατή κεφαλιά της Βέτσικα μετά από εκτέλεση κόρνερ
⚽️ 80′, 2-1 με κοντινό σουτ παίκτριας της Καστοριάς
⚽️ 90′, 3-1 με δυναμική ατομική ενέργεια της Σύρμου και όμορφο πλασέ

ΒΟΛΟΣ 2004: Kaas, Γρηγοριάδη, Καρακάνα, Νικοπούλου, Βέτσικα, Νέννε, Παπαδοπούλου, Ζήγρα, Κοκμοτού, Κέκου (87′ Νάνου), Γκέκα (70′ Σύρμου)
Την επόμενη Κυριακή η ομάδα του Βόλου 2004 αγωνίζεται εκτός έδρας στην Χαλκίδα με αντίπαλο τις Αβαντίδες…