Γκολ, θέαμα, άνοδος… και μαθηματικα, για τον Παγασητικό (90 Photos)

Με επιβλητική εμφάνιση ο Παγασητικός επικράτησε των Αργοναυτών με 4-0 και κατέκτησε μαθηματικά την άνοδο στην Α’ ΕΠΣΘ. Εντυπωσιακό β’ ημίχρονο έκαναν οι παίκτες του Θ. Ανδρουτσόπουλου που πέτυχαν τρία γκολ και είχαν δυο δοκάρια, σ’ ένα συνεχή επιθετικό μονόλογο…

Μόνο στο α’ μέρος οι Αργοναύτες μπόρεσαν να μείνουν στο παιχνίδι, καθώς το β’ ημίχρονο δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των γηπεδούχων κι έδειξαν να μένουν από δυνάμεις.
Το 1-0 έγινε στο 45′ από σέντρα του Σίμου και πλασέ του Ρουμπάτη.
Το 2-0 στο 51′ από τον Μπραχώλη (είχε περάσει στο ημίχρονο ως αλλαγή) όταν στη φάση του γκολ εκμεταλλεύτηκε αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα και πλάσαρε εύστοχα. Στο 63′ ο Μπερτζέμης, βλέποντας εκτός εστίας τον αντίπαλο τερματοφύλακα, εκτέλεσε απευθείας φάουλ, δίνοντας στη μπάλα εντυπωσιακή τροχιά, στέλνοντας τη στο διαγώνιο παραθυράκι της εστίας των φιλοξενουμένων, διαμορφώνοντας το 3-0.
Στο 54′ και 56′ δυο δοκάρια πάλι για τον Παγασητικό. Το πρώτο απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπραχώλη από αριστερά και το δεύτερο από την άλλη πλευρά, όταν ο Μαγγιώρος αρχικά στόπαρε με το στήθος κι στη συνέχεια με βολ-πλανε σημάδεψε την δεξιά δοκό της εστίας του Κοντογιάννη.
Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 84′ σε μια φάση όπου «χάθηκε η μπάλα», καθώς με αλλαγές στον αέρα ο Μπερτζέμης τροφοδότησε τον Μαγιώρο κι αυτός με εσωτερικό πλασέ στην κίνηση κι ενώ η μπάλα παρέμενε στον αέρα, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.
ΠΑΓΑΣΗΤΙΚΟΣ: Χαλαστάρας, Ξηρομερίτης (46′ Μπραχώλης), Στρούγγης, Μιχαλόπουλος, Ζιώγας, Γάκιας (46′ Ρηγίνος), Μπερτζέμης, Καψιώτης, Μαγγιώρος, Σίμος, Ρουμπάτης
ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ: Κοντογιάννης, Ροδίτης (87′ Ραμανδάνης), Πριονιστής, Λ. Δημητρίου, Καλαμάς, Γ. Δημητρίου, Μπάλιου (80′ Ρεπάκης), Νικογιάννης, Ευ. Κ. Ζάρρας, Τηγανόπουλος, Μπερέκος