Πρωτιά της Στεφανίδη στο Ραμπάτ

Πολλές ελληνικές συμμετοχές είχαμε στο Diamond League του Ραμπάτ με τρεις αθλητές να ανεβαίνουν στο βάθρο. Η πρώτη από αυτές ήταν η Κατερίνα Στεφανίδη η οποία με επίδοση στα 4.75. κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ.

Η Στεφανίδη έκανε εξαιρετικό αγώνα αφού πέρασε όλα τα ύψη με την πρώτη προσπάθεια (4.40μ., 4.55μ., 4.65μ., 4.75μ.), αλλά είχε τρεις άκυρες στα 4.80μ.

“Είχε αρκετό αέρα σήμερα αλλά προσπάθησα να κάνω το καλύτερο δυνατό και έτσι έσπασα το ρεκόρ αγώνα” δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα η Ελληνίδα πρωταθλήτρια. Από αυτή της την επίδοση η Στεφανίδη πήρε 14 βαθμούς και βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξης.

Στον ίδιο αγώνα συμμετείχε και η Νικόλ Κυριακοπούλου αλλά έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια σταμάτησε στα 4.50 και έτσι κατέλαβε την τέταρτη θέση πίσω από την Σίλβα η οποία είχε την ίδια επίδοση, αλλά καλύτερες προσπάθειες. Δεύτερη ήταν η Μπούχλερ με 4.70μ.

Δεύτερη η Παπαχρήστου

Τη δεύτερη θέση στο τριπλούν με καλύτερο άλμα στα 14.28μ που μάλιστα πέτυχε δύο φορές, στην πρώτη και στην τέταρτη προσπάθεια κατέλαβε η Παπαχρήστου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια βελτίωσε κατά 2 εκατοστά (14.28μ) το φετινό της καλύτερο που ήταν 14.26 από 6 Μαΐου στο Νταϊμαντ Λιγκ της Ντόχα και είναι στην 6η θέση στη λίστα με τις καλύτερες αθλήτριες στον κόσμο και στην Ευρώπη στο τριπλούν.

Σταθερή στα άλματά της η Παπαχρήστου. Πραγματοποίησε 4 προσπάθειες και οι τρεις ήταν πάνω από τα 14μ. Αναλυτικά 14.28(-0,4), 14.13 (-0,7), 13.93 (-0,8), 14.28 (+1). Νικήτρια στο Ραμπάτ αναδείχτηκε η Κολομβιανή Ολυμπιονίκης Κατριν Ιμπαγκουίν με άλμα στα 14.51μ και τρίτη η Πορτογαλεζα Πατρίτσια Μαμόνα με 14.13.

Τρίτος ο Μπανιώτης

Το τρίτο μετάλλιο ήρθε στο άλμα εις ύψος. Εκεί ο Κωνσταντίνος Μπανιώτης ήταν τρίτο με καλύτερο άλμα στα 2.25μ. Ο Έλληνας πρωταθλητής πέρασε με την πρώτη τα 2.15μ., 2.20 και 2.25, αλλά στη συνέχεια είχε τρεις άκυρες στα 2.28μ. Την πρώτη θέση κατέκτησε ο Μπονταρένκο με άλμα στα 2.31μ., ενώ δεύτερος ήταν ο Αμερικανός, Έρικ Κίναρντ με 2.28μ.

Στον μίτινγκ συμμετείχε και ο Κώστας Δουβαλίδης ο οποίος με ένα χρόνο πολύ κοντά στο ατομικό του ρεκόρ (13.33) τερμάτισε 4ος με 13.38. Πρώτος ήταν ο Ντέιβιντν Όλιβερ με 13.12, δεύτερος ο Ορλάντο Ορτέγκα με 13.13 και τρίτος ο Αντόνιο Αλκάνα με 13.28.