Στον Olympus Marathon και σε 9 συνολικά αγώνες έτρεξε ο ΣΔΥ Βόλου

Ο Olympus Marathon είναι ο αγώνας που έγινε για πρώτη φορά το 2004 και αποτέλεσε την απαρχή για να γίνει τόσο δημοφιλές το ορεινό τρέξιμο στην Ελλάδα. Ως τότε δεν διεξαγόταν σχεδόν κανένας αγώνας trail στην Ελλάδα πλην κυρίως του Ορειβατικού Μαραθωνίου Ολύμπου, ενώ σήμερα οι διοργανώσεις βουνού κάθε χρόνο προσεγγίζουν τις 200. Ο Olympus Marathon έγινε την Παρασκευή 23 και το Σάββατο 24 Ιουνίου (μία ημέρα πριν τις εθνικές εκλογές) για 19η χρονιά με πλήθος συμμετοχών από Ελλάδα και εξωτερικό, και ισάριθμη ήταν η φορά που ο ΣΔΥ Βόλου έδωσε το παρόν, τρέχοντας και στις 5 αποστάσεις της διοργάνωσης που ήταν από 5 ως και 71 χιλιομέτρων. Στον «κλασικό» αγώνα του Olympus Marathon απόστασης 44 χιλιομέτρων με υψομετρική 3.350 μέτρα που ξεκίνησε στις 6.05 το πρωί του Σαββάτου, ο Χρήστος Αγνουσιώτης τερμάτισε στην 7η θέση της γενικής κατάταξης, και στην 3η θέση της κατηγορίας, με χρόνο 5 ώρες 38:30. Στην πρώτη του συμμετοχή στον αγώνα, ο Χαράλαμπος Μαντζίρης κατέλαβε την 63η θέση, με χρόνο 7 ώρες 05:15. 93ος ακολούθησε με 7:37:00 ο Απόστολος Μπαρμπούλης. Ο Ηλίας Μακρυγιάννης τερμάτισε για 3η συνεχόμενη χρονιά τον Olympus Marathon, 282ος σε 9:37:35, ενώ ο γιος του Γιάννος έτρεξε στον Παιδικό Αγώνα της διοργάνωσης.

Ο Olympus Ultra (71 χιλιόμετρα, υψομετρική 5.550μ), ξεκίνησε τα μεσάνυχτα Παρασκευής προς Σάββατο. Ο Ευριπίδης Μπουμπουζιώτης τερμάτισε στην 7η θέση έχοντας την τιμή να τρέξει όλο τον αγώνα μαζί, και να τερματίσει μαζί, με τον θρύλο του ορεινού τρεξίματος Λάζαρο Ρήγο που αποτέλεσε ουσιαστικά και τον δημιουργό-εμπνευστή του Olympus Marathon το 2004 και τα επόμενα χρόνια.

Οι αγώνες του Olympus Marathon ξεκίνησαν το πρωί της Παρασκευής με τον Olympus Vertical. : το «κάθετο χιλιόμετρο», όπου όπως ορίζεται για τα vertical, οι αθλητές διανύουν στην ελάχιστη απόσταση, χίλια μέτρα θετικής υψομετρικής διαφοράς (1.024 στον συγκεκριμένο αγώνα). Μόνο λίγα μονοπάτια στην Ελλάδα μπορούν να φιλοξενήσουν έναν αγώνα αυτών των απαιτήσεων, και για τον Όλυμπο το γνωστό μονοπάτι «Γουμαροστάλι» είναι ιδανικό. Η διαδρομή των 1.024 «κάθετων» μέτρων συμπληρώνεται σε απόσταση μήκους 4.250 μέτρων. Στον επίπονο αγώνα ο Νίκος Βαούτης κατέλαβε την 9η θέση με χρόνο 57:17. Με 1:16:34 ο Δημοσθένης Καπουρνιώτης ακολούθησε στην 30η θέση.

Οι προαναφερόμενοι αγώνες του O.M. έγιναν κανονικά στις ημέρες – ώρες που είχαν προγραμματιστεί. Αντίθετα οι άλλοι δύο μεταφέρθηκαν από το πρωί της Κυριακής για το απόγευμα της Παρασκευής και του Σαββάτου λόγω των εκλογών. Μάλιστα ο Χαράλαμπος Ταγάρας έτρεξε και στους 2 αυτούς αγώνες. Την Παρασκευή στο Μελίνδρα Trail 5 χιλιομέτρων πήρε τη 12η θέση γενικής κατάταξης με 35:21, και το Σάββατο στην Κόψη των Αετών ήταν 175ος με 2:10:17. Η αυλαία του Olympus Marathon έπεσε το απόγευμα του Σαββάτου με την Κόψη των Αετών (Πριόνια-Λιτόχωρο) : 12,5 χιλιόμετρα, θετική υψομετρική 450 μέτρα, αρνητική υψομετρική 1.210 μέτρα. Πρόκειται ουσιαστικά για το τελευταίο κομμάτι της διαδρομής του Olympus Marathon, και γίνεται σε μια από τις πιο δημοφιλείς διαδρομές του Ολύμπου. Εκτός από τον Χαράλαμπο Ταγάρα έτρεξαν στην Κόψη των Αετών και οι εξής δρομείς μέλη του ΣΔΥΒ : Παντελής Ζήσης 65ος 1:44:46, Κλεοπάτρα Καρακώστα 13η 1:46:10, Αντωνία Ελευθεράκη 18η 1:55:09, Γιώργος Παπαϊωάννου 205ος 2:17:12, Άρτεμις Μπαργιώτα 47η 2:21:16, Λίνα Παπακυριαζή 77η 2:55:23.

Λόγω των εθνικών εκλογών περιορισμένη ήταν η αγωνιστική κίνηση στην Ελλάδα σε αυτή τη βδομάδα. Αντίθετα μία βδομάδα πριν αλλά και μεσοβδόμαδα, έγιναν συνολικά 8 ακόμη αγώνες στους οποίους έτρεξαν οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου. Το απόγευμα και βράδυ του Σαββάτου 17 Ιουνίου έγινε το Run Greece Λάρισας. Τα 10 χιλιόμετρα ήταν απογευματινά και αγωνίστηκαν με τον ΣΔΥΒ οι : 97ος Ανδρέας Τσάγκαρης 53:55 (14ος στην κατηγορία), 30η Χρυσούλα Σακαβάρα 1:11:47 (4η στην κατηγορία), 31η Έλλη Τασιά 1:13:45 (6η κατηγ.). Τα 5 χιλιόμετρα ήταν βραδινά, και αγωνίστηκαν οι : 18ος Απόστολος Κουτσουμπές 20:52 (2ος στην κατηγορία), 25ος Χαράλαμπος Αγοραστός 21:24 (4ος), 44ος Χρήστος Βαργιαμίδης 23:56 (7ος), 45ος Γιώργος Καβαρατζής 23:57 (8ος), 259ος Χρήστος Μπάντης 35:44 (44ος στην κατηγορία).

Την ίδια ώρα, μεγάλη νικήτρια της γενικής κατάταξης γυναικών στο Livadia Night Run αναδείχθηκε η Βάνα Σπύρου με χρόνο 45:05.

Στον Δήμο Πύδνας Κολινδρού Πιερίας έγινε το απόγευμα της ίδιας ημέρας ο αγώνας δρόμου 10.000 μέτρων «Το Πέρασμα του Αποστόλου Παύλου» για 7η φορά. Ο Κωνσταντίνος Χαρντ με 46:24 κατέλαβε την 18η θέση. Ο Γιάννης Φιλομούζης με 50:39 πήρε την 46η θέση, και ακολούθησαν οι Μάκης Κοσμίδης 49ος με 51:50, Ντίνος Πεταλωτής 176ος με 1:11:25.

Αρκετοί από αυτούς καθώς και άλλοι δρομείς του ΣΔΥΒ, έτρεξαν και την επόμενη ημέρα, την Κυριακή 18 Ιουνίου στον 1ο Αγώνα Ορεινού τρεξίματος Πιέριδες στα Ριζώματα Βέροιας. Στη 19η θέση των 11,5 χιλιομέτρων τερμάτισε ο Κώστας Τσουράπας με 1:13:43, και στην 20η ο Κώστας Αγλαΐνης με 1:15:08. Ακολούθησαν οι Κωνσταντίνος Χαρντ 26ος με 1:19:21, Γιάννης Φιλομούζης 46ος με 1:26:20, Ντίνος Πεταλωτής 98ος με 1:59:49.

Στην 16η θέση της γενικής κατάταξης με χρόνο 58:59 τερμάτισε την ίδια ημέρα ο Μάριος Αδαλόγλου στον αγώνα 9 χιλιομέτρων του Pamvotis View Trail, μια καταπληκτική διοργάνωση στο Δροσοχώρι Ιωαννίνων ολοκληρώνοντας ένα μπλοκ αγώνων τρεξίματος πριν την επιστροφή στο ποδήλατο.

Στον Δρόμο Ηρώων Κιλκίς, 5ος στη γενική κατάταξη με 24:39 ήταν στα 4.800 μέτρα ο Αμβρόσιος Δημητριάδης.

Στο 4ο Ζαγόραθλον 2023 στη Ζαγορά Πηλίου έτρεξαν επίσης μέλη του ΣΔΥ Βόλου.

Ο Γιώργος Δαφνής συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις, στο SNF Nostos Run 2023. Ο αγώνας έγινε το βράδυ της Πέμπτης 22 Ιουνίου στο Κέντρο Πολιτισμού – Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος στην Αθήνα με 1.909 τερματισμούς στα 10 χιλιόμετρα και με 2.179 τερματισμούς στα 5 χιλιόμετρα. Πέμπτος στη γενική κατάταξη των 10 χιλιομέτρων με χρόνο 35:14, τερμάτισε ο Γιώργος Δαφνής. Πολύ καλό αγώνα στα 10χλμ έκανε ο Αλέξανδρος Λουλούδης, 164ος με 45:52.

Εγγραφές για τον 40ο Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας

Το μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός της χώρας μας που διαφημίζει την Ελλάδα σε όλο τον πλανήτη είναι ο Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας, που θα διεξαχθεί για 40η φορά στις 11 και 12 Νοεμβρίου 2023. Ως την Τετάρτη 19 Ιουλίου ο ΣΔΥΒ θα κάνει τις εγγραφές για τα μέλη του : κάθε Δευτέρα στα γραφεία του ΣΔΥ Βόλου στο Πανθεσσαλικό ώρα 19.00 ως 20.00, και κάθε Τετάρτη στο στάδιο ΕΑΚ Βόλου την ίδια ώρα. Εγγραφές γίνονται επίσης με τον ίδιο τρόπο για τον 17ο Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων (23-24 Σεπτεμβρίου), όπως και εγγραφές νέων μελών. Εναλλακτικοί τρόποι εγγραφής, όλες οι πληροφορίες και οι κανονισμοί, πληροφορίες για τη μετάβαση – διαμονή, δημοσιεύονται στη σελίδα του ΣΔΥΒ στο λινκ https://voloshalfmarathon.gr/sdyv.

Εφόσον κάποιο μέλος αδυνατεί να ακολουθήσει κάποιον από τους παραπάνω τρόπους, μπορεί να επικοινωνεί για εγγραφή με τον Κώστα Παλάντζα, τηλ. 6993953012, ή να το αναθέσει σε άλλο μέλος-φίλο του.