![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2023/03/KARALIS-2023-scaled.jpg)
Τεράστιος Εμμανουήλ Καραλής, έγραψε το όνομά του με «χρυσά» γράμματα στην ιστορία του ελληνικού στίβου το βράδυ της Κυριακής (03/03)!
![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2024/04/dsc0626-e1715498746768.webp)
Ο 24χρονος Έλληνας άλτης, που έψαχνε εδώ και καιρό ένα μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, έσπασε το «ρόδι» στο Παγκόσμιο κλειστού στίβου της Γλασκόβης, πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνισης… ζωής!
Ο Καραλής ξεκίνησε την προσπάθειά του από τα 5,65μ., ενώ στη συνέχεια πήγε στα 5,75μ., ύψος το οποίο πέρασε με τη δεύτερη προσπάθεια. Με την ψυχολογία στα ύψη, ο νεαρός πρωταθλητής «πέταξε» με την πρώτη πάνω από τα 5,85μ., την ίδια ώρα όπου ο θρύλος του αθλήματος, Άρμαντ Ντουπλάντις, χρειάστηκε τρεις προσπάθειες για να υπερπηδήσει το συγκεκριμένο ύψος!
![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2022/11/boukis-1.jpg)
Ακολουθήστε το goalpost.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις