Μετάλλια στην πρεμιέρα του Πανελληνίου για τον ΝΟΒΑ

Με τις φιγούρες που αποτελεί και την τεχνική βάση του αθλήματος, ξεκίνησε (4/7) στο Κολυμβητήριο «Κύπρος» της Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων (Λεωφόρος Βάρης- Κορωπίου, στη Βάρη), το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων Α’ Καλλιτεχνικής Κολύμβησης.

Η Καλτσογιάννη Νικολέτα του ΝΟΒΑ κατέλαβε την τέταρτη θέση με 80.6364 βαθμούς. Η Βασιλική Θάνου (ΥΑΔΕΣ) με 81,4787 βαθμούς ήταν αυτή που κατέκτησε τη πρώτη θέση, και ακολούθησαν η Ισμήνη Μαρία Καραβασίλη (ΥΑΔΕΣ) με 80,9756 και η Στέλλα Καραμανίδου (ΠΑΝΣΕΡ.) με 80,8545.

Στους άλλους δυο τελικούς της πρώτης ημέρας, οι δίδυμοι από την ομάδα του ΝΟΒΑΣτυλιανός Κουκουσέλης- Φούσκης (260, 7082β)  και Νικόλαος Κουκουσέλης – Φούσκης (234.4848β) πήραν το χρυσό και το ασημένιο μετάλλιο αντίστοιχα στο Σόλο Παίδων. Στο Σόλο των Κορασίδων η Στέλλα Καραμανίδου (ΠΑΝΣΕΡ.) με 376, 9712 κατέκτησε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο με την Καλτσογιάννη Νικολέτα του ΝΟΒΑ στην δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο με 355.8281β.

Παρούσα η ομοσπονδιακή τεχνικός Αναστασία Γκούτσεβα και οι συνεργάτες της, παρακολούθησαν τις επιδόσεις των αθλητριών και των αθλητών.

Τους αγώνες παρακολούθησε η Έφορος Καλλιτεχνικής Κολύμβησης, μέλος του ΔΣ της ΚΟΕ Δέσποινα Καράμπελα.