Ξύπνησε στο 2ο ημίχρονο και πήρε μάγκικη πρόκριση

Με βελτιωμένη εικόνα στο δεύτερο μέρος μέσα από την άμυνά της, η Ελλάδα επέστρεψε από το -15 και νίκησε 83-74 τη Νέα Ζηλανδία, για την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Χτύπησε το… ξυπνητήρι και πήρε την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Ελλάδα!

Με σούπερ εικόνα στο δεύτερο μέρος, μέσα από την άμυνά της και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Παπαπέτρου και Λαρεντζάκη, η Εθνική νίκησε 83-74 τη Νέα Ζηλανδία και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση ως δεύτερη (2-1) από τον τρίτο όμιλο.

Όλα… στραβά για την «επίσημη αγαπημένη» στο πρώτο ημίχρονο, καθώς βρέθηκε ακόμη και στο -15 (28-43).

Κορυφαίος ο Παπαπέτρου, ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας με το εθνόσημο, έχοντας 27 πόντους, ενώ εξαιρετικός και ο Λαρεντζάκης, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 20π. Τρομερή οργάνωση από τον Γουόκαπ με 10π. και 9 ασίστ, ενώ κοντά στο νταμπλ-νταμπλ ο Παπαγιάννης με 8π. και 9 ριμπάουντ.

Από τη Νέα Ζηλανδία, η οποία πήγε στο 1-2 στον όμιλο και θα παίξει για τις θέσεις 17-32, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ίλι με 27 πόντους, με τον Τε Ράνγκι να προσθέτει 19π.

Με τους Παπαγιάννη, Θανάση, Παπανικολάου, Λούντζης και Γουόκαπ ξεκίνησε η Ελλάδα. Νευρική αρχή από την Εθνική, η οποία ήταν άστοχη παρά τις καλές επιλογές στην επίθεση, ενώ παράλληλα τα χαμένα ριμπάουντ είχαν δώσει την ευκαιρία στη Νέα Ζηλανδία να συντηρεί σταθερά το προβάδισμά της (9-12), μέχρι το 6’. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη έφερε προσωρινά το ματς στην ισοπαλία (12-12), με την ομάδα από την Ωκεανία να απαντά με ένα δικό της 5-0 (12-17) και εκμεταλλευόμενη το μπόνους των βολών να κλείνει μ’ αυτή τη διαφορά την πρώτη περίοδο (15-20).

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τη νευρικότητα να συνεχίζεται για την Εθνική και τους Νεοζηλανδούς να ξεφεύγουν αρχικά στο +9 (18-27). Στη συνέχεια, τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα, καθώς η Νέα Ζηλανδία βελτίωσε τα ποσοστά της έξω από τα 6,75μ., φτάνοντας στο +13 (20-33), στο 16’. Ο Παπαπέτρου κρατούσε επιθετικά την Ελλάδα, ο Τε Ράνγκι είχε βρει το… χέρι του από την περιφέρεια, για το +15 (28-43), στο 18’. Στο τελευταίο δίλεπτο, η ομάδα του Ιτούδη έσφιξε αμυντικά, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με σερί 4-0 (32-43).

Μουντομπάσκετ 2023: Ελλάδα-Νέα Ζηλανδία 83-74

Με περισσότερη συγκέντρωση στην άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, η Ελλάδα μπήκε με σερί 6-0 στο δεύτερο μέρος (38-44), στο πρώτο δίλεπτο. Η Νέα Ζηλανδία απάντησε και ξέφυγε στο +9 (40-49), στο 24’. Η Εθνική συνήλθε γρήγορα και με τον Παπαπέτρου να επιστρέφει παρκέ ξανά ορεξάτος, πλησίασε στον πόντο (50-51), στο 27’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι διεθνείς… σίγησαν επιθετικά, με τους Νεοζηλανδούς να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +4 (50-54).

Φουριόζο ξεκίνημα και στην τέταρτη περίοδο έκανε η Ελλάδα, καθώς μέσα από την άμυνά της βρήκε καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και μπήκε με σερί 9-0, για το +5 (59-54), στο 32’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Εθνική είχε βρει ρυθμό και είχε επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της και με τα τρίποντα να πέφτουν… βροχή από Παπαπέτρου και Λαρεντζάκη, η διαφορά ξέφυγε στο +12 (73-61), στο 36’. Η Νέα Ζηλανδία αντέδρασε με τους Τε Ράνγκι και Ίλι, μειώνοντας στο μισό (75-69), στο 38’, με τον Παπαγιάννη να «ξεκολλάει» την «επίσημη αγαπημένη», η οποία είχε τον έλεγχο και πήρε τη νίκη με το τελικό 83-74.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74