![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2023/03/KARALIS-2023-scaled.jpg)
Ο Αναπληρωτής Υπεύθυνος Άσκησης Πειθαρχικών Διώξεων Ποδοσφαιρικών Αδικημάτων, Αντεισαγγελέας Νικόλαος Μαργαρίτης, άσκησε Πειθαρχική Δίωξη σε βάρος: α) του Arribas Alejandro, ποδοσφαιριστή της ομάδας «Καλαμάτα Π.Σ.» και β) Καλαμάτα Π.Σ.
![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2024/04/dsc0626-e1715498746768.webp)
Η Πειθαρχική Δίωξη ασκείται διότι την 5-2-2024 στην Καλαμάτα όπου διεξήχθη ο ποδοσφαιρικός αγώνας Καλαμάτα-Ιωνικός για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2, ο Arribas Alejandro ως ποδοσφαιριστής της ομάδας «Καλαμάτα Π.Σ.» διέπραξε σε βάρος άλλου ποδοσφαιριστή της ομάδας «Ιωνικός» περιφρονητική και ρατσιστική εξ αιτίας του χρώματός του πράξη.
Η ως άνω πράξη προβλέπεται και τιμωρείται πειθαρχικά από τις διατάξεις των άρθρων 1, 2, 18§§1,2α,3, 26 του Πειθαρχικού Κώδικα της Ε.Π.Ο.
![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2022/11/boukis-1.jpg)
Ακολουθήστε το goalpost.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις