«Πέρασε» ο Παγασητικός… από τα Κανάλια

Εκτός έδρας νίκη για τον Παγασητικό, στη βραδινή αναμέτρηση με τον Απόλλωνα στα Κανάλια, όπου οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 2-0. Το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο, αφού η ομάδα των Αλυκών ήταν καλύτερη κι από τη στιγμή που έγινε το 0-1, οι γηπεδούχοι δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα να κυνηγήσουν την ανατροπή. Για την ομάδα του Θ. Ανδρουτσόπουλου, που αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα…

απουσιών και είχε στη διάθεση της μόνο 15 παίκτες, αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη, η οποία επετεύχθη με δυο γκολ το β’ ημίχρονο. Οι ποδοσφαιριστές του Παγασητικού, μπήκαν δυνατά και για το πρώτο εικοσάλεπτο πίεσαν πολύ για να σκοράρουν, η καλύτερη στιγμή τους σημειώνεται μόλις, στο 2′, όταν ο Μπούρντα βγήκε τετ α τετ και σούταρε δυνατά, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
Στο επόμενο διάστημα οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν, για να εντείνουν και πάλι την προσπάθειά τους να σκοράρουν οι φιλοξενούμενοι, το τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου, χωρίς ωστόσο να το καταφέρουν.
Τελικά το 0-1 ήρθε στο 65′ με ένα εντυπωσιακό τρόπο, όταν ο Μυλωνάς εκτέλεσε φάουλ από τα 25 μέτρα, στέλνοντας τη μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Μουράβα, ο οποίος δεν μπόρεσε να απομακρύνει τη μπάλα που κατέληξε στα δίχτυα.
Λίγο αργότερα ήρθε και το δεύτερο γκολ για να «σφραγίσει» τη νίκη των φιλοξενούμενων, από οργανωμένη προσπάθεια κι ασίστ του Περιβολιώτη στον Ρηγίνο, στον οποίο κυριολεκτικά έδωσε έτοιμο γκολ, αφού το μόνο που είχε να κάνει ο σκόρερ, ήταν να σπρώξει τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα

ΑΠΟΛΛΩΝ: Μουράβας, Γ. Μαστακούλης (80′ Γεωργουλάκος), Φέιζο, Καράνταγλης Φώτου, Παναγιωτάκης, Ρακής (55′ Μάρκου), Βασιλείου, Γιαννακούρας (70′ Καλαμίδας), Τσιουρής, Χίντα
ΠΑΓΑΣΗΤΙΚΟΣ: Γ. Μιχαλόπουλος, Γκατζούνας, Μυλωνάς, Τζορμπατζής, Ζιώγας, Λάιος, Μπερτζέμης (60′ Ρηγίνος), Καψιώτης (80΄Βαλέρα), Περιβολίώτης, Μπούρντα, (75′ Β Μιχαλόπουλος), Μραχόλι