Στους «4» μετά από 13 χρόνια η Μονακό

Η Μονακό του Λεονάρντο Ζαρντίμ ζει μεγάλες στιγμές, καθώς μετά το εκτός έδρας 3-2 του πρώτου αγώνα κέρδισε ξανά την Ντόρτμουντ, με 3-1 αυτή τη φορά.
Στο «Λουί Ντε» ο Εμ’ Μπαπέ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με κοντινό πλασέ, για να απαντήσει

με δοκάρι ο Σαχίν για την Μπορούσια στο 14′ ύστερα από απευθείας εκτέλεση φάουλ.
Πιο εύστοχος αποδείχθηκε ο Φαλκάο για τους γηπεδούχους με κεφαλιά στο 17′, ο Ρόις μείωσε στο 48′ με κοντινό πλασέ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ζερμέν στο 81ο λεπτό.
Οι Μονεγάσκοι, λοιπόν, πέρασαν στους ημιτελικούς μετά από 13 χρόνια και ζουν το όνειρό τους για την κατάκτηση της κούπας.
ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Τουρέ, Γκλικ, Ζέμερσον, Μεντί, Μπακαγιοκό, Μουτίνιο, Μπερνάρντο Σίλβα, Λεμάρ, Εμ’ Μπαπέ (81′ Ζερμέν), Φαλκάο (88′ Ντιράρ).
ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Γκίντερ, Ντουρμ (27′ Ντεμπελέ), Βάιγκλ, Σαχίν (46′ Σμέλτσερ), Καγκάουα, Ρόις, Γκερέιρο (72′ Πούλισιτς), Ομπαμεγιάνγκ.