Πενήντα πρωτιές για τη Νίκη στο Πανθεσσαλικό κολύμβησης

Το περασμένο Σαββατοκύριακο 20-21 Ιουνίου στις εγκαταστάσεις του ΕΑΚ Βόλου διεξήχθη το Θερινό Πανθεσσαλικό πρωτάθλημα προαγωνιστικών κατηγοριών. 18 συνολικά σωματεία από όλη τη Θεσσαλία και 450 παιδιά έδωσαν δυναμικό “παρών” και γιορτινό χαρακτήρα στη τελευταία περιφερειακή αγωνιστική συνάντηση.
Το κολυμβητικό τμήμα της Νίκης Βόλου με 60 συνολικά συμμετέχοντες ηλικίας 9, 10, 11 και 12 ετών, ήταν…

…η πολυπληθέστερη αποστολή και παράλληλα η αποστολή που κατέκτησε τις περισσότερες πρώτες θέσεις. Συγκεκριμένα, κατέκτησε 50 πρώτες θέσεις από τα 96 συνολικά αγωνίσματα όλου του ηλικιακού φάσματος, 19 δεύτερες και 15 τρίτες θέσεις, με σύνολο 84 μεταλλίων.

Ένα άλλο πολύ βασικό στοιχείο ήταν η συμμετοχή του Συλλόγου στο σύνολο των σκυταλοδρομιών που διεξήχθησαν τόσο στα αγόρια, όσο και στα κορίτσια καταλαμβάνοντας πάντα θέσεις μεταξύ των τριών πρώτων. Το σύνολο των κολυμβητών και κολυμβητριών της Νίκης Βόλου προσπάθησαν και βελτίωσαν τις επιδόσεις τους, δίνοντας παράλληλα το στίγμα της πολύ καλής και οργανωμένης προσπάθειας που γίνεται στο Σύλλογο.

Το Δ.Σ. του Συλλόγου συγχαίρει προπονητές, κολυμβητές και γονείς. Εύχεται σε όλους καλό καλοκαίρι με υγεία και δίνει σε όλους ραντεβού για τη νέα αγωνιστική περίοδο, υποσχόμενο ότι η νέα χρονιά θα αποτελέσει την απαρχή μιας διαφορετικού τύπου οργάνωσης και δομής του τμήματος, η οποία θα δώσει περαιτέρω δυναμική και ώθηση σε όλους τους τομείς, δίνοντας λύσεις στις απαιτήσεις των καιρών.

Για τον Σύλλογο τα μετάλλια που κατέκτησαν ανά ηλικία είναι οι εξής:

Κατηγορία 12 ετών

Χρυσά μετάλλια
Βασιλοπούλου Βασιλική 50μ. πεταλούδα, 50μ. ύπτιο, 100μ. ελεύθερο
Ιωαννίδης Ιωάννης 50 και 100μ. πεταλούδα, 800μ. ελεύθερο
Χατζηεφραιμίδου Μαρία 50μ. πρόσθιο, 50μ. ελεύθερο, 200μ. πρόσθιο
Αγιώτης Στυλιανός 50μ. πρόσθιο
Χατζηεφραιμίδου Σταυρούλα 400μ. ελεύθερο, 200μ. ύπτιο
Μιαρίτης Αλέξανδρος 50, 100 και 200μ. ελεύθερο
Μεριστούδη Βαΐα 100μ. ύπτιο, 100μ. πεταλούδα, 200μ. Μ.Α.
Κοντοβάς Γιάννης 50 και 100μ. ύπτιο
Αναστασάκης Δημήτρης 200μ. ύπτιο, 100μ. ελεύθερο

Ασημένια μετάλλια
Χατζηεφραιμίδου Σταυρούλα 200μ. ελεύθερο
Ματζιάρη Βασιλική 400 και 800μ. ελεύθερο

Κασαπλέρη Βικτώρια 100 και 200μ. ύπτιο
Αναστασάκης Δημήτρης 100μ. ύπτιο

Χάλκινα μετάλλια
Αγιώτης Στέλιος 100 και 200μ. πρόσθιο
Ματζιάρη Βασιλική 200μ. ελεύθερο
Κασαπλέρη Βικτώρια 50μ. ύπτιο

Κατηγορία 11 ετών

Χρυσά μετάλλια
Καλαμπούκας Νικόλαος 50, 100 και 200 πρόσθιο
Χατζηεφραιμίδου Μαρίνα 200μ. ελεύθερο, 100μ. πεταλούδα, 200μ. Μ.Α.
Τσαλούχου Χαρά 100 και 200μ. ύπτιο, 400μ. ελεύθερο

Ασημένια μετάλλια
Αράμπογλου Κωνσταντίνα-Ειρήνη 50μ. πρόσθιο, 400μ. ελεύθερο
Μπαλάσκας Γεώργιος 100μ. ύπτιο, 100μ. πεταλούδα

Χάλκινα μετάλλια
Αράμπογλου Κωνσταντίνα-Ειρήνη 200μ. πρόσθιο
Μπαλάσκας Γεώργιος 200μ. ύπτιο

Κατηγορία 10 ετών

Χρυσά μετάλλια
Κουτίνα Σοφία-Μαρία 50μ. πεταλούδα
Κάραλη Μαγδαληνή 100 και 200μ. ελεύθερο
Λουκάκης Θωμάς 200μ. ελεύθερο
Κόφφα Μαρία 100μ. ύπτιο, 200μ. Μ.Α.
Χαρίτου Νικολέτα 50μ. ύπτιο

Ασημένια μετάλλια
Κουτίνα Σοφία-Μαρία 50μ. ελεύθερο
Μεριστούδης Ιωάννης 50μ. πεταλούδα
Διαμαντής Γεώργιος 50μ. πρόσθιο
Δημητριάδου Κυριακή 200μ. Μ.Α.

Χάλκινα μετάλλια
Μαρκάτα Σοφία 50μ. πεταλούδα
Διαμαντής Γεώργιος 100μ. πρόσθιο
Σιουμουρέκης Κωνσταντίνος 50μ. ελεύθερο

Κατηγορία 9 ετών

Χρυσά μετάλλια
Κοντοβάς Απόστολος 50μ. πεταλούδα
Σταθόπουλος Βασίλειος 50μ. πρόσθιο
Στύλας Αναστάσιος 50μ. ύπτιο

Ασημένια μετάλλια
Καρτσιώτη Ιωάννα 50μ. πρόσθιο

Χάλκινα μετάλλια
Κοντοβάς Ιωάννης 50μ. ελεύθερο
Χατζηεφραιμίδης Πρόδρομος 50μ. πρόσθιο
Γκιτέρσο Άρτεμις 50μ. ύπτιο

Σκυτάλες

Χρυσά μετάλλια
Αγόρια 12 ετών 4×100μ. ελεύθερο (Κοντοβάς, Μιαρίτης, Αναστασίου, Ιωαννίδης)
Αγόρια 12 ετών 4×100μ. Μ.Ο. (Κοντοβάς, Μιαρίτης, Αγιώτης, Αναστασάκης)
Κορίτσια 12 ετών 4×100μ. ελεύθερο (Ματζιάρη, Χατζηεφραιμίδου Μαρία, Κασαπλέρη, Χατζηεφραιμίδου Σταυρούλα)
Κορίτσια 12 ετών 4×100μ. Μ.Ο. (Μεριστούδη, Βασιλοπούλου, Χατζηεφραιμίδου Μαρία, Χατζηεφραιμίδου Σταυρούλα)
Αγόρια 10 ετών 4×50μ. ελεύθερο (Σιουμουρέκης, Διαμάντης, Μεριστούδης, Λιάκος)
Αγόρια 10 ετών 4×50μ. Μ.Ο. (Σιουμουρέκης, Διαμάντης, Μεριστούδης, Λουκάκης)
Κορίτσια 10 ετών 4×50μ. ελεύθερο (Καραλή, Κόφφα, Χαρίτου, Κουτίνα)
Κορίτσια 10 ετών 4×50μ. Μ.Ο. (Καραλή, Κόφφα, Χαρίτου, Κουτίνα)
Αγόρια 9 ετών 4×50μ. Μ.Ο. (Στύλας, Σταθόπουλος ,Κοντοβάς, Ιωαννίδης)

Ασημένια μετάλλια
Κορίτσια 11 ετών 4×50μ. ελεύθερο (Αράμπογλου, Τσαλούχου, Ακριβούση, Χατζηεφραιμίδου Μαρίνα)
Κορίτσια 11 ετών 4×50μ. Μ.Ο. (Αράμπογλου, Τσαλούχου, Ακριβούση, Χατζηεφραιμίδου Μαρίνα)
Αγόρια 9 ετών 4×50μ. ελεύθερο (Κοντοβάς, Θεοδωσόπουλος, Σταθόπουλος, Χατζηεφραιμίδης Πρόδρομος)
Κορίτσια 9 ετών 4×50μ. Μ.Ο. (Γκιτέρσο, Καρτσιώτη, Συρακούλη, Ντίτσα)

Χάλκινα μετάλλια
Κορίτσια 9 ετών 4×50μ. ελεύθερο (Γκιτέρσο, Καρτσιώτη, Συρακούλη, Βενέτη)

Επίσης, συμμετείχαν επιδεικνύοντας αγωνιστικότητα και βελτιώνοντας αισθητά τους χρόνους τους οι κάτωθι: Αναστασίου, Επιφανείου, Γκέρτσα, Τρίχας, Χατζηαναγνώστου, Αλεξανδρίδης, Ιωαννίδης Άγγελος, Λαψάνας, Δανηλόπουλος, Τιμπλαλέξης, Πολίτης, Σινάνης, Στύλας Χρήστος.