Μαγκιά τους στη Βέροια, παρά την ήττα

Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στους παίκτες που αγωνίστηκαν στη Βέροια και ανάγκασαν την ομάδα που βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα να «ματώσει» για να τους κερδίσει. Το τελικό 2-0 δεν δείχνει όλη την αλήθεια καθώς το συγκρότημα του Παναγιώτη Τζαναβάρα είχε τις ευκαιρίες και την αγωνιστική παρουσία να πάρει το θετικό αποτέλεσμα, απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Παίζοντας με αυταπάρνηση και βγάζοντας στον αγωνιστικό χώρο μέρος του ταλέντου τους οι νεαροί παίκτες της Νίκης Βόλου απέδειξαν πως το ταβάνι τους είναι πολύ ψηλότερα και αυτή η ομάδα με 3-4 προσθήκες το Γενάρη θα μπορούσε να παλέψει στα ίσια για την παραμονή στην κατηγορία.

3-6-1 επέλεξε ο Τζαναβάρας

Με γεμάτη μεσαία γραμμή παρέταξε την ομάδα του ο Παναγιώτης Τζαναβάρας. Την εστία υπερασπίστηκε ο Δήμιζας, στην άμυνα Αργύρης, Ίβενς και Μαχλελής, στις πτέρυγες Μαρινάκης από δεξιά και Τσουκάνης από αριστερά, στη μεσαία γραμμή και από δεξιά προς αριστερά οι Ροτζέριο, Αναστασόπουλος, Καρασαλίδης και Μουζακίτης ενώ στην κορυφή της επίθεσης τοποθετήθηκε ο Σκούρτης.

Ανέλπιστα καλή η Νίκη

Παρά τα εξωαγωνιστικά προβλήματα αλλά και τις πολλές απουσίες που είχε να αντιμετωπίσει, η Νίκη Βόλου πραγματοποίησε ένα από τα καλύτερά της παιχνίδια στο πρώτο ημίχρονο με αντίπαλο την Βέροια. Η βολιώτικη ομάδα τα πήγε εξαιρετικά απέναντι στους «Βεροιώτες» που φιγουράρουν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα και αν οι παίκτες της ήταν λίγο πιο προσεκτικοί και ψύχραιμοι στην τελική προσπάθεια δεν θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το εις βάρος τους 1-0.

Ψυχρολουσία στο 38’

Για μισή ώρα ο Παναγιώτης Τζαναβάρας είχε κλειδώσει τα ατού της ομάδας της Ημαθίας, βάζοντας δύσκολα στον Γκρανέρο. Όμως μία φάση στο 38’ ήταν αρκετή για να μπουν μπροστά στο σκορ οι γηπεδούχοι και να βάλουν σοβαρή υποψηφιότητα για την κατάκτηση των τριών βαθμών. Ο Μπαργκάν σέντραρε στον Κάμπορα και αυτός με σουτ από το σημείο του πέναλτι έκανε το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Κλώτσησαν τις ευκαιρίες να προηγηθούν

Οι «Βολιώτες» είχαν δύο καλές ευκαιρίες να προηγηθούν στο σκορ όμως στην πρώτη ο Αργύρης με κεφαλιά δεν σημάδεψε σωστά από πλεονεκτική θέση (13’), ενώ στο 23’ το σουτ του Μουζακίτη πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Καντιμοίρη

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

7’ Κεφαλιά του Ίβενς σε σέντρα από φάουλ του Μαρινάκη, η μπάλα πέρασε άουτ

8’ Αναμπουμπούλα στα καρέ της Νίκης από πλάγιο στην καρδιά της άμυνάς της από τον Μπράβο, ο Βεργώνης γύρισε την μπάλα με κεφαλιά, μπροστά στην ανυπεράσπιστη εστία όμως οι «Βεροιώτες» δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε σουτ του Καλτσά

13’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη όταν ο Αργύρης από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά σε σέντρα του Αναστασόπουλου

17’ Καλή ευκαιρία για τη Βέροια όταν ο Κάμπορα σέντραρε από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Βεργώνη, όμως το σουτ πέρασε άουτ

23’ Ωραίο σουτ του Μουζακίτη έξω από τη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Καντιμοίρη

31′ Μαχλελής και Βεργώνης συγκρούστηκαν στον αέρα, με τον παίκτη της Νίκης να σηκώνεται και στον αρχηγό της Βέροιας να τοποθετείται επίδεσμος

36’ Παραλίγο να δημιουργήσει φάση η Νίκη, όταν ο Ροτζέριο έκλεψε την μπάλα από τον Μπράβο, άλλαξε παιχνίδι με τον Τσουκάνη, όμως το σουτ

38’ Γκολ για τη Βέροια. Μεγάλη μπαλιά βγάζει τον Μπαργκάν με πολύ χώρο από αριστερά, αυτός σεντράρει και ο Κάμπορα με σουτ μέσα από την περιοχή στέλνει τη μπάλα στη γωνία του Δήμιζα

43’ Κάθετη πάσα του Αναστασόπουλου, βρήκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων τον Μουζακίτη, όμως ο ταχύς μέσος της Νίκης άνοιξε πολύ την μπάλα με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να πλασάρει όπως θα ήθελε τον Καντιμοίρη

45+2’ Τέλος ημιχρόνου

Λάθη επί λαθών

Το δεύτερο ημίχρονο δεν θύμιζε σε τίποτα το πρώτο καθώς και οι δύο ομάδες ήταν νευρικές και τα πολλά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής δεν επέτρεψαν τη δημιουργία φάσεων μπροστά στις δύο εστίες, όσο το σκορ ήταν στο 1-0.

Ρίσκαρε και έχασε

Στο 81’ ο Παναγιώτης Τζαναβάρας ρίσκαρε, ως όφειλε, αποσύροντας έναν αμυντικό, Μαχλελή και τοποθετώντας έναν δεύτερο επιθετικό, τον Τζιώρα, με σκοπό την ισοφάριση. Αντί όμως το γκολ της ισοφάρισης, ήρθε το γκολ του Καλτσά τρία λεπτά αργότερα να σφραγίσει τη νίκη της Βέροιας και αφήσει μία γλυκόπικρη γεύση στους παίκτες της βολιώτικης ομάδας που έδειξαν για συνεχόμενο αγώνα πως δεν είναι αυτό το ταβάνι τους.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου:

65’ Αλλαγή. Στη θέση του Τσουκάνη ο Σταμπολζίεφ

66′ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαργκάν, μπλόκαρε σταθερά ο Δήμιζας

68′ Αλλαγή για τη Βέροια. Βούκιτς στη θέση του Κάμπορα

69’ Σουτ του αμαρκάριστου Καλτσά μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ

75′ Κίτρινη κάρτα στον Καρασαλίδη

77’ Συρτή σέντρα του Καλτσά, με τον Μπεν να μην μπορεί να πιάσει το τακουνάκι από πλεονεκτική θέση

81’ Αλλαγή. Στη θέση του Μαχλελή ο Τζιώρας

81’ Αλλαγή. Στη θέση του Μπαργκάν ο Ντουμίτρου

83′ Κεφαλιά του Σκούρτη, πάνω από τα δοκάρια του Καντιμοίρη η μπάλα

84′ Γκολ για τη Βέροια. Ο Μπεν βγήκε στην κόντρα, σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Καλτσά που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0

85’ Σουτ στην κίνηση από τον Ροτζέριο με την μπάλα να φεύγει δίπλα από αριστερό δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων

87′ Αλλαγή. Άρτσε στη θέση του Βάσκες

87’ Αλλαγή. Στη θέση του Αναστασόπουλου ο Γιαννιτσάνης

88’ Σωτήρια απόκρουση του Δήμιζα σε τετ α τετ με τον Καλτσά

90’+1’ Ο Δήμιζας λέει «όχι» και στην κεφαλιά του Βούκιτς

90’+3’ Τέλος του αγώνα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Βέροια (Γκρανέρο): Καντιμοίρης, Μπράβο, Μαλόν, Αμαραντίδης, Βέρτζος, Καλτσάς, Βάσκες (87′ Άρτσε), Βεργώνης, Ναμπουχάνε, Κάμπορα (68’ Βούκιτς), Μπαργκάν (81’ Ντουμίτρου)

Νίκη Βόλου (Τζαναβάρας): Δήμιζας, Καρασαλίδης, Τσουκάνης (65’ Σταμπολζίεφ), Ίβενς, Μαρινάκης, Αργύρης, Αναστασόπουλος (87’ Γιαννιτσάνης), Μουζακίτης, Ροτζέριο, Μαχλελής (81’ Τζιώρας), Σκούρτης