Αγκαλιά με την πρωτιά η Εθνική Εφήβων

Η Ελλάδα βρέθηκε ακόμα και με 10 πόντους μπροστά στο σκορ, όμως οι Φινλανδοί στο τέλος επέστρεψαν στο σκορ. Σε εκείνο το σημείο η Εθνική μας ήταν ψύχραιμη από τη γραμμή των βολών και πήρε την νίκη.

Κορυφαίος για την Ελλάδα ήταν ο Γιώργος Καλαϊτζάκης με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Μωραΐτης πρόσθεσε 14 πόντους.

Η Εθνική ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση με τους Σκανδιναβούς και πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 19-15 για τους διεθνείς μας.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου, με την Ελλάδα, έχοντας μπροστάρη τον Γιώργο Καλαϊτζάκη, να έχει σταθερά τα ηνία της αναμέτρησης και να φτάνει μάλιστα στο +10 (33-23 16′). Στο υπόλοιπο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και το ημίχρονο έκλεισε στο 46-30.

Με την αρχή της τρίτης περιόδου η Φινλανδία έδειξε να… ξυπνάει, μειώνοντας, όμως η Εθνική μας κράτησε το προβάδισμα με τον Καλαϊτζάκη να συνεχίζει να είναι η… αιχμή του δόρατος. Τελικό σκορ περιόδου 58-52.

Η Εθνική μας δεν μπήκε καλά στην τελευταία περίοδο και η Φινλανδία βρήκε ξανά την ευκαιρία και έφτασε το παιχνίδι στους -3 (62-59). Στα τελευταία λεπτά οι διεθνείς μας βρήκαν λύση απέναντι στην πιεστική άμυνα, με τους Φινλανδούς να επιστρέφουν και πάλι. Οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου όμως στο τέλος ήταν ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών και πήραν την νίκη, κάνοντας το 2/2 στον τρίτο όμιλο του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Σλοβακίας.

Επόμενη αναμέτρηση για την Εθνική μας, εκείνη κόντρα στην Λιθουανία το βράδυ της Δευτέρας (32/7 21:15), όπου με νίκη κατακτά την πρωτιά στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 46-30, 58-52, 81-78

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Καλαϊτζάκης 23 (3 τρ. 10ρ.), Μωραϊτης 14, Καμπερίδης 8 (2), Καλαϊτζάκης Π. 9, Δούβλης 1, Πιλάβιος 9 (1), Δομπρογιάννης, Αρσενόπουλος 3 (1), Καμπουρίδης 5, Γάργαλης 6, Λιούνης 2, Βύρλας 1.

Φινλανδία (Λοχικόσκι): Πιλαγιαμάκι 8 (1), Αντικάινεν 7 (1), Χεϊνόνεν 14 (1), Γκούτσαβσον 27 (4), Βάνινεν, Γιάουντουνεν 5, Σιριαμάκι 2, Λιούκο, Γιαακόλα 8, Βίλα, Ταχβανάινεν 7 (1).