Πέντε μετάλλια ο Γ. Βελιάδης στο Πανελλήνιο κολύμβησης Παίδων

Επιβλητική ήταν η παρουσία του Βολιώτη Γιώργου Βελιάδη στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης παίδων-Εφήβων, κορασίδων-νεανίδων που διεξήχθη στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης. Ο Βελιάδης, ως αθλητής του ΠΑΟΚ, κατέκτησε τέσσερα χρυσά και ένα αργυρό μετάλλιο, βοηθώντας σημαντικά…

…τον σύλλογό του να συγκεντρώσει βαθμούς.
Ο Βελιάδης ήταν πρώτος στα 50 μ. ελεύθερο με χρόνο 24”.06, στα 100 μ. ελεύθερο με 51”.87, στα 200 μ. ελεύθερο με 1′.54”.50 και στα 100 μ. ελεύθερο στη σκυταλοδρομία. Επίσης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη σκυταλοδρομία μικτή.
Ο Βολιώτης πρωταθλητής έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση και φιλοδοξεί να είχε ανάλογες διακρίσεις με την Εθνική ομάδα στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νέων που θα διεξάγεται στη Τιφλίδα. Ο Γιώργος Βελιάδης είναι μεταξύ των οκτώ κολυμβητών και κολυμβητριών που ταξίδεψαν στην πρωτεύουσα της Γεωργίας και θα αγωνιστεί στα 50, 100, 200 μ. ελεύθερο και στα 100 μ. πεταλούδα. Οι αγώνες θα διεξαχθούν από τις 27 Ιουλίου έως την 1η Αυγούστου.
Ο Γιώργος Βελιάδης όλο αυτό το διάστημα προπονούνταν στο Βόλο, με τον προπονητή του ΟΕΑ/ΝΑΒ κ. Κώστα Σουρμενίδη.