Football League: Αποτελέσματα, σκόρερ (13ης αγ.) – Βαθμολογία, Επόμενη

Στα ματς της Κυριακής (20/1) ο Αιγινιακός ηττήθηκε από τον Ηρόδοτο με 0-1. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Αργκιλέσι στο 47’. Η Κέρκυρα έφυγε με το διπλό από τη Σπάρτη καθώς επικράτησε 2-1 και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο. Οι Φαίακες ήταν απειλητικοί στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και άνοιξαν το σκορ στο 54’ με κεφαλιά του Μότα, ενώ στο 74’ ο Τουράμ διπλασίασε τα τέρματα. Η Σπάρτη μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Τιεντσέ, όμως δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Στα άλλα δύο ματς της ημέρας ΑΟ Τρίκαλα – Ηρακλής και Απόλλων Πόντου Δόξα Δράμας έληξαν ισόπαλα χωρίς τέρματα.

Στα ματς του Σαββάτου (19/1) Απόλλων Λάρισας κα ΝΠΣ Βόλος έμειναν ισόπαλοι 1-1. Το σκορ άνοιξε στο τρίτο μόλις λεπτό ο ΝΠΣ Βόλος, με κεφαλιά του Ηλιόπουλου, ενώ για τον Απόλλωνα τη λύση έδωσε για ένα ακόμα παιχνίδι ο Πολέτο, που ισοφάρισε στο 69’ με πλασέ. Η Παναχαϊκή αν και δυσκολεύτηκε πήρε τη νίκη με 1-0 από τον Πλατανιά. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς σε όλη τη διάρκεια, όμως δεν βρήκαν εύκολα τον δρόμο προς τα δίχτυα. Κάτι που κατάφερε, τελικά, στο 81’ ο Ελευθεριάδης με σουτ, μετά από κόρνερ του Αργυρόπουλου. Ο Εργοτέλης επικράτσηε με 3-1 του Αήττητων Σπάτων στο Ηράκλειο. Οι «κιτρινόμαυροι» σκαρφάλωσαν ε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κουατένγκ, που κέρδισε πέναλτι και σκόραρε. Την εκτέλεση από τα έντεκα βήματα ανέλαβε ο Έφορντ, που άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό, ενώ ο Κουατένγκ έκανε το 2-0 στο 36’ με σουτ έξω από την περιοχή. Τα Σπάτα έκαναν τον Εργοτέλη να αγχωθεί ξανά, μειώνοντας στο 54’ με σουτ του Σταματάκη, ενώ στο 63’ ο Μαζουλουξής τον άφησε με δέκα παίκτες. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι κιτρινόμαυροι έκαναν το 3-1 με τον Ροβίθη και κλείδωσαν το τρίποντο. Τέλος ο ΑΟΧ Κισσαμικός πήρε βαθιά ανάσα καθώς επικράτησε με 1-0 του Καραϊσκάκη. Οι Χανιώτες σκαρφάλωσαν στην ένατη θέση με 15 πόντους, προσπερνώντας τους Αρτινούς που έμειναν στην ενδέκατη. Σε μεγάλο πρωταγωνιστή του ματς αναδείχτηκε ο Κουσκουνάς, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του χανιώτικου συλλόγου με σουτ στο 66’.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 13ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία της Football League: