Πρόκριση στους «8» για Αναγέννηση Καρδίτσας με πεντάρα

Ιστορική ημέρα για την ΑΣΑ που πήρε με εμφατικό τρόπο την πρόκριση για τους «8» του κυπέλλου Ελλάδος και έγινε η μοναδική ομάδα που συνεχίζει στο θεσμό προερχόμενη από τη Super League 2 (σ.σ. το απόγευμα παίζει ο Λεβαδειακός στο Καραϊσκάκης).

Η Θεσσαλική ομάδα έχοντας κάνει τη μισή δουλειά από το παιχνίδι του πρώτου γύρου, απλώς επισφράγισε την ανωτερότητά της κόντρα στον Άγιο Νικόλαο (ομάδα της Γ’ Εθνικής) και συνέτριψε τους Κρητικούς με 5-0.

O… χορός των γκολ άνοιξε στο 18′ με τον Πολίτη να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Αθανασιάδης. Ο πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ στο 54′ έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ κάνοντας το 2-0. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι κατέρρευσαν με τους γηπεδούχους να βρίσκουν φάσεις και γκολ.

Στο 62′ ο Πλέγας ανέβασε τον πήχη του σκορ στο 3-0 με τον Κοτσώνη έξι λεπτά μετά να βάζει και 4ο γκολ. Το τελικό 5-0 έκανε ο Πλέγας δύο λεπτά αργότερα με τον μεσοεπιθετικό της Καρδίτσας να αποβάλλεται αμέσως μετά λόγω διαπληκτισμού με τον Κίτο του Αγίου Νικολάου.