Το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε στα Φάρσαλα

Την 3η του συνεχόμενη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε ο Γ.Σ Φαρσάλων ο οποίος επικράτησε με σκορ 89 – 81 της Νίκης Βόλου. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν από την αρχή τον δικό τους ρυθμό και βρίσκοντας  πολλές επιθετικές λύσεις, κυρίως από τον αρχηγό τους Γιώργο Αναγνωστόπουλο που πέτυχε επτά από τους πρώτους δεκαπέντε της ομάδος του «έχτισαν» μια διαφορά επτά πόντων από την αρχή κιόλας της αναμέτρησης (15-8 στο 5’).

ΓΣΦ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ PLAY OFF 3-0264

ΓΣΦ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ PLAY OFF 3-0320

Με τον Γυμναστικό να συνεχίζει σε «δαιμονισμένο» μομέντουμ η διαφορά αυξήθηκε στους 12 πόντους (24-12) δυο λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 31-23.

Με μικρό σερί, η Νίκη μείωσε στους πέντε (33-28) αλλά δεν μπόρεσε να περιορίσει τον Γ. Αναγνωστόπουλο, που φθάνοντας τους δεκαέξι, έκανε το 38-30 στο 13′.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι «μπλε» «έτρεξαν» σερι 9 – 3 και κατάφεραν να εκτοξεύσουν την διαφορά στους 16 πόντους (53-37) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Εν τέλει οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 55-41.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του κ. Αλεξίου συνέχισαν να κρατάνε την διαφορά σε υψηλά επίπεδα καθώς προηγούταν με 65-50.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και με δικό τους μίνι σερί έριξαν τη διαφορά στους 10 πόντους (68-58).

Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους πέντε (79-74 στο 33’30»).

ΓΣΦ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ PLAY OFF 3-0343

ΓΣΦ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ PLAY OFF 3-0287

Κάπου εκεί όμως ο Γυμναστικός με «καθαρό» μυαλό και ορθολογικές επιθετικές προσπάθειες αρχικά με 2 πόντους του Ψύρρα και δυο του Γ. Αναγνωστόπουλου αύξησε και πάλι την διαφορά στους 7 πόντους (83 – 76).

ΓΣΦ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ PLAY OFF 3-0298 ΓΣΦ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ PLAY OFF 3-0236

Ενώ ο αρχηγός των Φαρσαλινών με δυο τρίποντα «μαχαιριές» εκτόξευσε και πάλι την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (89 – 79) ένα λεπτό σχεδόν πριν την λήξη καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

ΓΣΦ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ PLAY OFF 3-0254

Πρώτος σκόρερ για τους «μπλε» ο Γιώργος Αναγνωστόπουλος ο οποίος σημείωσε 36 πόντους, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Γιώργο Φούντα ο οποίος πέτυχε 23 και Δημήτρη Ψύρρα ο οποίος σκόραρε 14 πόντους.

Τα Δεκάλεπτα: 31 – 23, 55 – 41, 68 – 58 και 89 – 81.

Πηγή: ifarsala.gr

Η διοικούσα του μπάσκετ της Νίκης εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία ευχαρίστησε τους γηπεδούχους για τη φιλοξενία, δίνοντας παράλληλα συγχαρητήρια στους καλαθοσφαιριστές της για την προσπάθειά τους. Η ανακοίνωση:

“Η ομάδα μας ηττήθηκε σήμερα στα Φάρσαλα με σκορ 88-81 ,θα θέλαμε να δώσουμε συγχαρητήρια στους παίκτες και στους προπονητές της ομάδας μας καθώς και στην αντίπαλη ομάδα για την συμβολή τους στην διεξαγωγή ενός όμορφου αγώνα. Ευχαριστούμε πολύ, τη διοίκηση του ΓΣ Φαρσάλων για την άψογη φιλοξενία και υποσχόμαστε να ανταποδώσουμε.
Ο αγώνας διεξήχθη σε μια τέλεια μπασκετική ατμόσφαιρα ,σε ένα γήπεδο γεμάτο από οικογένειες και παιδιά.
Επόμενο παιχνίδι , 24/4/2016 ,19.30 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ vs ΓΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ , Κλειστό Γυμναστήριο ”Σμύρνη””