Έ-Χ-ασαν έδαφος Μακεδονικός και Αναγέννηση Καρδίτσας | Τα στιγμιότυπα (video)

Σε ένα ματς με λίγες καλές φάσεις, Μακεδονικός και Αναγέννηση Καρδίτσας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής.

Και οι δύο ομάδες, ειδικά η ΑΣΑ, έχασαν έδαφος στην προσπάθειά να πλησιάσουν την κορυφή και τον Πανσερραϊκό, που οδηγεί την κούρσα στο Βόρειο όμιλο.

Το πρώτο ημίχρονο θα ξεχαστεί γρήγορα καθώς δεν σημειώθηκε καμία απολύτως καμία ουσιαστική φάση. Τόσο οι γηπεδούχοι όσο και η Αναγέννηση Καρδίτσας ήταν προσηλωμένες στα αμυντικά τους καθήκοντα, κάτι που άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΑΣΑ με τον Κλάους, τουλάχιστον σε δύο περιπτώσεις, αλλά και με τον Γιάκο στο 92′ άγγιξε το γκολ, ενώ ο Μακεδονικός είχε σημαντική ευκαιρία σε τετ α τετ του Σαραντίδη.

To φιλμ του αγώνα

10′ Μακρινό σουτ του Τσουκάνη πέρασε εκτος της εστίας του Γκέκα
19′ Κεφαλιά του Κλάους, μπλόκαρε ο Ιωαννίδης
27′ Επίκινδυνη σέντρα σουτ του Σάντσεθ πέρασε ανεκμετάλλευτη, παρά την άστοχη έξοδο του Γκέκα
46′ Σουτ του Λεωνιδόπουλου, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ
46′ Μεγάλη ευκαιρία η ΑΣΑ. Κεφαλιά του Κλάους εξ επαφής, έδιωξε δύσκολα ο Ιωαννίδης
47′ Ευκαιρία για τον Μακεδονικό. Τετ α τετ ο Σαραντίδης, έκανε αδύναμο πλασέ και μπλόκαρε ο Γκέκας
84′ Γυριστό σουτ του Κλάους στην κίνηση, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ
92′ Πλασέ του Γιάκου μέσα από την περιοχή, έδιωξε ο Ιωαννίδης

Μακεδονικός (Γ. Αμανατίδης): Ιωαννίδης, Χασάνογλου, Λισγάρας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Γαρύφαλλος, Τσιλιγγίρης (76′ Γουνόπουλος), Σάντσεθ (64′ Ζαννάκης), Σαραντίδης (64′ Ταχματζίδης).

Αναγέννηση Καρδίτσας (Π. Αμανατίδης): Γκέκας (66′ λ.τ Τσέλιος), Αναστασόπουλος, Σταμόπουλος (89′ λ.τ Γκίνης), Δημόπουλος, Σκόνδρας, Κοζορώνης, Καρδάρης (66′ Πρίκας), Γιάκος, Γκόλιας, Μπάλλας (87′ λ.τ Θεολόγης), Αθανασιάδης.