Έκτη θέση για την Εθνική πόλο

Την 6η θέση, όπως και το 2012 στο Αϊντχόφεν, αλλά και το 1991 (Αθήνα) το 1993 (Σέφιλντ) και το 2006 (Βελιγράδι), κατέλαβε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών μετά τον σημερινό κατατακτήριο αγώνα της με την Κροατία από την οποία και ηττήθηκε (7-11) στο 31ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Ήττα φυσιολογική έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, με την εικόνα και των δύο ομάδων μέτρια στο μεγαλύτερο διάστημα, αλλά την Κροατία πιο αποφασιστική στην τελική της προσπάθεια.

Με τραγικά ποσοστά στον παραπάνω (3/11 η Κροατία, 2/11 η Ελλάδα), με μπλακ άουτ των διεθνών μας για σχεδόν 16 ολόκληρα λεπτά (!), αφού μετά το 2.47” της πρώτης περιόδου βρήκαμε πάλι δίχτυα στο 3.18” του τρίτου 8λέπτου, με χαλαρή διάθεση και μάλλον εκνευριστική διαιτησία από τον Ιταλό Μάριο Μπιάνκι, η Εθνική μας δεν είχε καλύτερη τύχη.

Προηγήθηκε μεν (3-1) αλλά μετά … σίγησε επιθετικά και δέχτηκε 5 διαδοχικά τέρματα από τους Κροάτες. Συν το γεγονός της αστοχίας μας στον παραπάνω (χρεωθήκαμε και 2 επιθετικά…), η Εθνική μας απλώς κυνήγησε στο σκορ τους Κροάτες, μειώνοντας τρεις φορές στα δύο γκολ (7-5, 8-6 και 9-7).

Στην πρώτη περίπτωση μάλιστα, 1.38” από το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Σάκης Κεχαγιάς αντίκρισε την κίτρινη κάρτα όταν διαμαρτυρήθηκε για το γκολ του Μουσλίμ (8-5).

Από το τρίτο (4.34”) είχε φύγει με 3 ποινές ο Άγγελος Βλαχόπουλος, όπως και ο Ντόμπουντ νωρίτερα, ενώ στην τελευταία περίοδο αποχαιρέτησαν ο Μιλάκοβιτς για την Κροατία και ο αρχηγός μας (Χρήστος Αφρουδάκης) που αποβλήθηκε με αντικατάσταση στα 28”.

Τα 8λεπτα: 2-3, 3-0, 3-2, 3-2

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

1ο 8λεπτο: 0-1 Βλαχόπουλος (περιφέρεια), 0-2 Φουντούλης (περιφέρεια), 1-2 Μουσλίμ (π/π), 1-3 Κολόμβος (π/π), 2-3 Σούκνο(περιφέρεια)

2ο 8λεπτο: 3-3 Γιόκοβιτς (περιφέρεια), 4-3 Ντόμπουντ (φουνταριστός), 5-3 Σούκνο (π/π)

3ο 8λεπτο: 6-3 Γιόκοβιτς (περιφέρεια), 7-3 Μπούκιτς (π/π), 7-4 Γούνας (π/π), 7-5 Κολόμβος (φουνταριστός), 8-5 Μουσλίμ (φουνταριστός)

4ο 8λεπτο: 8-6 Φουντούλης (περιφέρεια), 9-6 Γιόκοβιτς (περιφέρεια, 9-7 Φουντούλης (περιφέρεια), 10-7 Λόντσαρ (φουνταριστός), 11-7 Σούκνο(περιφέρεια)

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ίβιτσα Τούτσακ): Πάβιτς, Μπούκιτς 1, Μιλάκοβιτς, Λόντσαρ 1, Γιόκοβιτς 3, Μπουλιούμπασιτς, Μουσλίμ 2, Μπούσλιε, Σούκνο 3, Ντόμπουντ 1, Σέτκα, Ζίβκοβιτς, Μπίγιατς

3/11 π/π, 3 φουνταριστός, 5 περιφέρεια – 11/22, 50%

ΕΛΛΑΔΑ (Σάκης Κεχαγιάς): Τσαλκάνης, Μυλωνάκης, Δερβίσης, Τίγκας, Φουντούλης Ι. 3, Ποντικέας, Αφρουδάκης Χρ., Δελακάς, Μουρίκης, Κολόμβος 2, Γούνας 1, Βλαχόπουλος 1, Γαλανόπουλος