![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2023/03/KARALIS-2023-scaled.jpg)
Τη νίκη που έψαχνε πήρε ο Διαγόρας Ρόδου με 1-0 επί της Βέροιας στο δημοτικό στάδιο της πόλης και σφράγισε την παραμονή του στην Super League 2, μια στροφή πριν τη λήξη του πρωταθλήματος. Ο σύλλογος της Ρόδου με τους 33 βαθμούς που έφτασε εξασφάλισε τη συμμετοχή του στην επόμενη SL2, ενώ η «Βασίλισσα του Βορρά» με 25 βαθμούς οδεύει προς τη Γ’ Εθνική.
![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2024/04/dsc0626-e1715498746768.webp)
Οι γηπεδούχοι στο 4’ πήραν το προβάδισμα. Εκτελέστηκε το φάουλ από τον Τσιαντούλα, η άμυνα της Βέροιας δεν κατάφερε να απομακρύνει και ο Καραμάνης με ωραίο σουτ στην κίνηση δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Βενετικίδη για το 1-0 του Διαγόρα. Τεράστια ευκαιρία για τον Διαγόρα χάθηκε στο 10’, με τον Βενετικίδη να νικά σε τετ-α-τετ τον Βουργουντζή. Στο 17’ ο Σταμένκοβιτς βρήκε ωραία τον Μανιά, ο τελευταίος έφυγε στην πλάτη του Κολλαρά, έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Βενετικίδης μπλόκαρε.
Στο δεύτερο μέρος, η Βέροια είχε δοκάρι στο 47’. Από αραία ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ του Μπελεβώνη, η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Αθανασόπουλου.
Συνθέσεις:
Διαγόρας (Διγκόζης): Αθανασόπουλος, Αρίας, Γιανναράκης, Μανιώτης, Τάτσης, Καραμάνης, Τσιαντούλας (82’ Πετράκης), Λούκιτς (70’ Μπούμπας), Βουργουντζής (58’ Παραστατίδης), Σταμένκοβιτς (82’ Γκρόζντανιτς), Μανιάς.
Βέροια (Καρύδας): Βενετικίδης, Ντουμάνης (52’ λ.τρ. Γιαγτζίδης), Κολλαράς, Μασούρας, Μουχάλης, Μπουκουβάλας, Ισαακίδης, Ζιώγας (46’ Μπελεβώνης), Ελευθεριάδης (83’ Κασέμι), Μπαϊντού (52’ Μπουόλι), Ιωάννου (75’ Κατσούκης).
liganews.gr
![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2022/11/boukis-1.jpg)
Ακολουθήστε το goalpost.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις