NL1: Πάλεψε μέχρι το τέλος η Νίκη κόντρα στους πρωτοπόρους | Αποτελέσματα

Η Νίκη κοίταξε τα μάτια τα Τρίκαλα προβάλλοντας σθεναρή αντίσταση μέχρι το φινάλε απέναντι στους πρωτοπόρους του 2ου ομίλου.

Οι κυανόλευκοι δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τους γηπεδούχους στο πρώτο δεκάλεπτο όταν δέχθηκαν 30 πόντους με τη διαφορά να κλείνει στους 13. Στην δεύτερη περίοδο βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία με αποτέλεσμα ένα επιμέρους 17-21 υπέρ της βολιώτικης ομάδας με τη διαφορά στο ημίχρονο να είναι στους εννέα πόντους (47-38). Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε ένα ισορροπημένο παιχνίδι με τα Τρίκαλα να μην μπορούν να πάρουν διαφορά ασφαλείας και τη Νίκη να ακολουθεί σε απόσταση βολής. Το τελικό σκορ στο ταμπλό έγραψε 84-77 με τους κυανόλευκους να κερδίζουν την αναγνώριση μίας ομάδας που παλεύει όλα τα παιχνίδια μέχρι το τέλος.

Τρίκαλα Basket-Nίκη Βόλου 84-77

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου, Εκιζόγλου, Μιχελή

Δεκάλεπτα: 30-17, 47-38, 62-55, 84-77

Τρίκαλα Basket (Φόρος): Αναγνωστόπουλος 13, Βαβάτσικος 21 (3), Νέσης 14 (2), Πρέκας 1, Κολότσιος 14 (4), Τσιαβές 6, Μπαλόπουλος 14 (1), Αργυρούλης, Γουάμπα 1, Παπαναστασίου.

Νίκη Βόλου (Γκουγκουτούδης): Βλαχογιάννης 8, Βρεττάς 13 (1), Κουτίνας 20 (1), Γυφτάκης 4 (1), Κωστούλας 16 (2), Μισαηλίδης 10 (2), Σούκερας 3 (1), Βερτζάγιας 3, Σαββίδης. Μπουντούρης.