Europa Conference League: Όλα τα αποτελέσματα και οι ρεβάνς

Europa Conference League: Δείτε όσα έγιναν στους πρώτους αγώνες της φάσης των «16», όπου ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός δεν τα κατάφεραν.

Οι δύο ομάδες βρίσκονται σε εξαιρετικά δύσκολη θέση, ενόψει των αγώνων ρεβάνς της ερχόμενης εβδομάδας.

Ο Ολυμπιακός ψάχνει ένα… θαύμα, μετά τη «βαριά» ήττα (1-4) που γνώρισε από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ο ΠΑΟΚ έχει να ανέβει ένα «βουνό» στην Τούμπα, καθώς η Ντινάμο Ζάγκρεμπ τον έβαλε στον ρυθμό της και νίκησε 2-0 με ισάριθμα τέρματα του Πέτκοβιτς.

Από εκεί και πέρα, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε 3-0 της Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ στο Βέλγιο κι είναι με το… ενάμισι πόδι στα προημιτελικά. Στη Βουδασπέστη, η Φιορεντίνα νίκησε 4-3 τη Μακάμπι Χάιφα σε ένα… τρελό ματς! Ο Μπάρακ έδωσε τη νίκη στους «βιόλα» με γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η φάση των «16» στο Europa Conference League

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Ολυμπιακός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-4 (13′ Ελ Κααμπί / 4′, 30′ Ζάχαβι, 9′ Σαχάρ, 74′ Πέρετς)
  • Άγιαξ – Άστον Βίλα 0-0
  • Μόλντε – Μπριζ 2-1 (43′ Στέβενικ, 90+2′ Γκούλμπραντσεν / 85′ πέν. Ντε Κάιπερ)
  • Στουρμ – Λιλ 0-2 (28′, 51′ Ντέιβιντ)
  • Ντίναμο Ζάγκρεμπ – ΠΑΟΚ 2-0 (37′, 71′ Πέτκοβιτς)
  • Σερβέτ – Πλζεν 0-0
  • Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ – Φενέρμπαχτσε 0-3 (20′ Μπατσουαγί, 84′ Οστερβόλντε, 90+4′ πέν. Τάντιτς)
  • Μακάμπι Χάιφα – Φιορεντίνα 3-4 (12′ Σεκ, 29′ Κίντα, 67′ Καλαϊλί / 2′ Ενζολά, 58′ Μπελτράν, 73′ Μαντράγκορα, 90+5′ Μπάρακ)