Τρία μετάλλια για τον ΝΟΒ-Α στο Πανελλήνιο του κανόε καγιάκ

ΤΡΙΑ χάλκινα μετάλλια ήταν ο απολογισμός για τον Ναυτικό Όμιλο Βόλου και Αργοναύτες στο 26ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κανόε Καγιάκ Σπριντ Ανδρών-Γυναικών, Εφήβων-Νεανίδων που πραγματοποιήθηκε στις Ολυμπιακές εγκαταστάσεις στο Σχινιά το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Οι αθλητές και οι αθλήτριες του Βολιώτικου Ομίλου ήταν πολύ καλοί στους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στο Σχινιά (Μαραθώνα) από την Παρασκευή 5 έως και την Κυριακή 7 Αυγούστου και πήραν την 10η θέση σε σύνολο 19 σωματείων. Χάθηκαν 4 θέσεις για πολύ λίγους βαθμούς.

Το Πρωτάθλημα ήταν αρκετά δύσκολο και ανταγωνιστικό με πολλές συμμετοχές. Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Ν.Ο. Χαλκίδας ενώ η παρουσία του Ν.Ο.Β-Α. στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κρίνεται επιτυχημένη αφού και οι 5 αθλητές που συμμετείχαν πήραν βαθμούς σύμφωνα με τον καινούριο τρόπο και βοήθησαν στη διαμόρφωση της τελικής βαθμολογίας.

Σε αρκετές κούρσες χάθηκαν μετάλλια την τελευταία στιγμή όπως η 4η θέση στο Κ2 1000 μέτρων Ανδρών.

Οι δύο έφοροι του τμήματος κ. Στέφανος Μπασδάνης και κ. Σουγγάρης Βασίλης θέλουν να εκφράσουν τα θερμά τους συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, τα οποία ανταποκρίθηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα αλλά και στην προπονήτρια κ. Βιολέτα Διαλετάρα. Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι για ό,τι καταφέραμε, αφού αρκετοί αθλητές είναι πολύ νέοι στις κατηγορίες τους και έδειξαν ότι η επόμενη χρονιά θα είναι ακόμη καλύτερη.

Τέλος, θα θέλαμε να απευθύνουμε τις ευχαριστίες μας προς τους γονείς των αθλητών του τμήματος που είναι δίπλα στα παιδιά και στηρίζουν έμπρακτα το τμήμα σε κάθε του προσπάθεια.