Ηττήθηκε 58-74 ο Ολυμπιακός Β. από τον Ηρακλή για το κύπελλο

Την ήττα με σκορ 58-74 γνώρισε ο Ολυμπιακός στο ΕΑΚ του Βόλου από τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης για το κύπελλο γυναικών.
Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ. Παίζοντας δυνατές άμυνες m-t-m έβρισκαν επιθετικές διεξόδους, ο μεν Ολυμπιακός με την Κυριατζίδου (σημείωσε 10 από τους 16 πόντους της ομάδας της), ο δε Ηρακλής με την Κωτούλα…

…Στη δεύτερη περίοδο και συγκεκριμένα στο διάστημα 13′-16′ οι φιλοξενούμενες με επιθετική αιχμή τις Τσαμπούρη και Γεροστεργίου έκαναν ένα σερί 12-0 και μετέτρεψαν το 23-17 σε 23-29. Οι γηπεδούχες όμως αντέδρασαν άμεσα και με καλάθια των Ζήτη, Ταντουρόφσκα και Σουλτάνη, μείωσαν τη διαφορά για να προηγηθεί ο Ηρακλής στο ημίχρονο με ένα μόλις πόντο (σκορ 33-34).
Στο διάστημα 20-24′ ο Ολυμπιακός Β. δεν κατάφερε να σκοράρει και ο Ηρακλής πέρασε μπροστά διασπώντας τη ζώνη των «ερυθρολεύκων» με 33-41. Οι γηπεδούχες κάνοντας ένα σερί 9-3 μείωσαν σε 42-44 στο 26′. Καλύτερος όμως και πάλι ο Ηρακλής καθοδηγούμενος από την εξαιρετική Τσαμπούρη πέρασε μπροστά στο 30′ με 50-57.
Η τέταρτη περίοδος ανήκε στον Ηρακλή που ήλεγξε τον ρυθμό, πήρε τα ριμπάουντ, ενώ είχε την Βολιώτισσα Παναγιώτα Τσαμπούρη να …βρέχει τρίποντα (συνολικά έξι με 20 πόντους).
Ο Μιχάλης Καπουρνιώτης βλέποντας πως ο Ηρακλής ξέφυγε στο σκορ έδωσε χρόνο συμμετοχής και στις νεαρότερες παίκτριες της βολιώτικης ομάδας. Το τελικό 58-74 αντικατοπτρίζει την ανωτερότητα του Ηρακλή στην 4η περίοδο.
Καλύτερη του γηπέδου η Τσαμπούρη, ενώ από πλευράς Ηρακλή την ακολούθησαν σε απόδοση οι Κωτούλα, Μαργαρίτη.
Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Κυριατζίδου, Κοτσιάφτη, ενώ έκαναν το ντεμπούτο τους οι Ταντουρόφσκα και Νούλα.
Διαιτητές: Καρακώστας, Παζώλης
Δεκάλεπτα: 16-16, 33-34, 50-57
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης):Κυριατζίδου 15 3τρ), Σαρακατσάνη, Παγκαλίδου 3, Ταντουρόφσκα 8, Σουλτάνη 8, Νούλα, Αγαγιώτη 4, Δημητριάδου 2, Ζήτη 4 ( 1 τρ), Αγκάνη 4, Διαμαντοπούλου 1, Κοτσιάφτη 9.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Συρόπουλος): Ξανθινίδου 2, Ελευθεριάδου 6, Κωτούλα 13 (1 τρ), Γιαννούση 9, Τσαμπούρη 20 ( 6 τρ), Μαργαρίτη 11, Γεροστεργίου 7, Τζιότζιου 2, Λογδανίδου 4.