Με τεσσάρα το 4×4 και στο “-6” από την κορυφή

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Νίκη κόντρα στον Πετριτή και σε συνδυασμό με την ισοπαλία του πρωτοπόρου Απόλλωνα στην Κατερίνη, μείωσε τη διαφορά από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στους έξι βαθμούς.

Οι κυανόλευκοι χωρίς να ανεβάσουν στροφές στο πρώτο μέρος προηγήθηκαν με τον Κορέτα στο 40’ ενώ στο 26’ είχαν πετάξει στα σκουπίδια το πέναλτι που κέρδισε ο Παπαδήμας, καθώς ο Ριγανάς απέκρουσε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών από τον Νικλητσιώτη. Στην επανάληψη η Νίκη ανέβασε στροφές και μετέτρεψε τα 45’ λεπτά σε παράσταση για έναν ρόλο. Παρά τον κακό αγωνιστικό χώρο που δυσκολεύει κυρίως τους ποιοτικούς ποδοσφαιριστές που διαθέτει, το συγκρότημα του Στέφανου Ξηροφώτου εκμεταλλεύτηκε τις αμυντικές αδυναμίες των φιλοξενούμενων και πέτυχε ακόμη τρία τέρματα. Στο 59’ ο Νικλητσιώτης με κεφαλιά έκανε το 2-0, ενώ στο 76’ με τον ίδιο τρόπο τον ρόλο του σκόρερ ανέλαβε ο Γιώργος Παρασκευαΐδης. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Τόλης Γαρυφαλλόπουλος, ο οποίος αντικατέστησε στο 70’ τον Κορέτα.

Η Νίκη δείχνει να έχει ξεπεράσει πλήρως το σοκ της Φιλιππούπολης και σταδιακά ανεβαίνει τόσο αγωνιστικά όσο και βαθμολογικά. Επόμενος στόχος για τη βολιώτικη ομάδα, η πρόκρισή της στους «4» του Κυπέλλου Ερασιτεχνών με αντίπαλο τον Καραϊσκάκη, την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου (14:00), στο Δημοτικό γήπεδο των Τρικάλων.

Με το ίδιο σχήμα ο Στέφανος Ξηροφώτος

Χωρίς αλλαγές στο βασικό σχήμα, σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στον Θεσπρωτό, παρέταξε την ομάδα του ο Στέφανος Ξηροφώτος απέναντι στον Αστέρα Πετριτή. Ο Τζήμας υπερασπίστηκε τα γκολπόστ, ο Δημολιός τοποθετήθηκε στο αριστερό άκρο της άμυνας και ο Παπαδήμας στο δεξί, Παρασκευαΐδης και Ναουμίδης κεντρικό αμυντικό δίδυμο, Βέργος και Πετράκος σε ρόλο ανασταλτικών μέσων, Νικλητσιώτης στην αριστερή πτέρυγα της επίθεσης και Κόλα στη δεξιά, Μέτσε σε ρόλο οργανωτή και Κορέτα ως επιθετική αιχμή της ομάδας.

Χαμένο πέναλτι και λύτρωση με Κορέτα

Σ’ ένα πρώτο μέρος που οι δύο ομάδες χωρίς να εντυπωσιάσουν, κατάφεραν και δημιούργησαν προϋποθέσεις για την επίτευξη ενός ή και περισσότερων τερμάτων, η Νίκη ήταν αυτή που εκμεταλλεύτηκε τη μία από τις δύο κλασικές της ευκαιρίες ανοίγοντας το σκορ. Το συγκρότημα του Στέφανου Ξηροφώτου αφού πρώτα έχασε τη σπουδαία ευκαιρία να κάνει το 1-0 στο 26’, όταν ο Νικλητσιώτης νικήθηκε από τον Ριγανά στην εκτέλεση πέναλτι που ανέλαβε, σε ανατροπή του Παπαδήμα, άνοιξε το σκορ στο 41’, όταν ο Παπαδήμας έβγαλε κάθετα τον Ναουμίδη, ο κεντρικός αμυντικός σέντραρε στην καρδιά της άμυνας με τον Κορέτα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων με κεφαλιά “ψαράκι”.

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

7’ Σέντρα του Δημολιού από τα αριστερά, κεφαλιά του Κορέτα, άουτ η μπάλα

10’ Σουτ του Νικλητσιώτη δύο μέτρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής των φιλοξενούμενων, λίγο άουτ η μπάλα

17’ Εκτέλεση φάουλ με γέμισμα από τον Κόλα, κεφαλιά του Πετράκου άουτ η μπάλα

23’ Ο Ναουμίδης σώζει την ομάδα του όταν παίρνει την μπουκιά από το στόμα του Μάμαλου που έβγαινε μόνος απέναντι από τον Τζήμα

24’ Ο Τσιαβός με κεφαλιά υποχρέωσε σε δύσκολη απόκρουση τον Τζήμα

26’ Χαμένο πέναλτι για τη Νίκη. Ο Παπαδήμας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Τσιαβό, ο Νικλητσιώτης εκτέλεσε, ο Ριγανάς απέκρουσε

26’ Κίτρινη στον Τσιάβο

29’ Κεφαλιά του Στούπα, λίγο άουτ η μπάλα

34’ Σέντρα του Μέτσε από τα δεξιά, ο Πετράκος είχε όλη την άνεση να κοντρολάρει να σουτάρει με την μπάλα να περνά δίπλα από αριστερό δοκάρι του Ριγανά

35’ Κίτρινη στον Καλούδη

40′ Γκολ για τη Νίκη. Ο Παπαδήμας έβγαλε κάθετα τον Ναουμίδη, γλυκιά σέντρα του τελευταίου στην καρδιά της άμυνας με τον Κορέτα με κεφαλιά “ψαράκι” να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων

45’ Τέλος του 1ου ημιχρόνου

Παράσταση για έναν ρόλο το 2ο μέρος

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετατράπηκε το δεύτερο ημίχρονο στο «Π. Μαγουλάς» καθώς μετά το 2-0 στο 59’ με σκόρερ τον Νικλητσιώτη, οι κυανόλευκοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και σε ρυθμούς ρελαντί έφτασαν στο επιβλητικό 4-0. Το 3-0 σημείωσε με κεφαλιά Παρασκευαΐδης στο 76’, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Γαρυφαλλόπουλος στο 86’.

Το φιλμ του 2ου μέρους

55’ Κίτρινη στον Βέργο

59′ 2-0 για τη Νίκη. Σέντρα του Μέτσε από δεξιά, ο Νικλητσιώτης με κεφαλιά θα κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του

60’ Κίτρινη στον Χρ. Γεωργοπάλη

65’ Συρτή σέντρα του Παπαδήμα από τα δεξιά, μπλοκάρει ο Ριγανάς

67′ Σέντρα του Καλούδη, πιο ψηλά απ’ όλους ο Τζήμας, μπλοκάρει και κερδίζει το χειροκρότημα του κόσμου​

76′ 3-0 για τη Νίκη. Ο Νικλητσιώτης εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, ο Παρασκευαΐδης με κεφαλιά έκανε το 3-0 για τη Νίκη

83’ Κίτρινη στον Κόλα

86′ 4-0 για τη Νίκη. Κεφαλιά του Πετράκου στο δοκάρι η μπάλα, το ριμπάουντ ο Γαρυφαλλόπουλος ο οποίος με σουτ στον ουρανό των διχτύων κάνει το 4-0 για τη Νίκη

90+3’ Κίτρινη στον Ριγανά

90+3’ Τέλος του αγώνα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νίκη Βόλου: Τζήμας, Παπαδήμας, Δημολιός, Ναουμίδης (83’ Χατζόγλου), Παρασκευαΐδης, Βέργος, Νικλητσιώτης, Μέτσε (78’ Βασίλιεβιτς), Κορέτα (70’ Γαρυφαλλόπουλος), Κόλα, Πετράκος

Αστέρας Πετριτή: Ριγανάς, Καλούδης, Καρβούνης, Στούπας Σπ., Τσιάβος, Γεωργοπάλης Ν., Στούπας Δ., Μάμαλος, Γεωργοπάλης Χρ. (87’ Πολύζος), Γαστεράτος (77’ Ρούμπος), Στούπας Δ. (69’ Τόμπρος)