Πρωταθλητής Ελλάδος ο ΝΟΒΑ στις καταδύσεις

Με πρωταθλητή τον Παναθηναϊκό στην Κατηγορία Όπεν, την Αργώ στην Κατηγορία Α’, Β’ και τον Ναυτικό Όμιλο Βόλου Αργοναύτες (ΝΟΒΑ) στις κατηγορίες Γ’, Δ’ ολοκληρώθηκε το πανελλήνιο πρωτάθλημα Καταδύσεων των παραπάνω κατηγοριών. Ο βολιώτικος όμιλος πρώτευσε και στα κορίτσια της ίδιας κατηγορίας.

Στους άνδρες (ΟΠΕΝ) πρώτος ήταν ο Παναθηναϊκός, ενώ στις γυναίκες η Αργώ. Στα αγόρια Α’ και Β’ Κατηγορίας πρώτη ήταν η Αργώ, όπως και στα κορίτσια της Α, Β’ Κατηγορίας. Τέλος, στα αγόρια της Γ’ ,Δ’ Κατηγορίας ήταν ο ΑΝΟ Αργυρούπολης, ενώ στα κορίτσια της ίδιας κατηγορίας ο ΝΟΒΑ αποδεικνύοντας ότι το μέλλον του ανήκει.
Τα αποτελέσματα της τέταρτης και τελευταίας ημέρας των αγώνων για τους Βολιώτες αθλητές ήταν τα εξής:
Στο τραμπολίνο 1μ. γυναικών κατηγορίας Όπεν δύο αθλήτριες βρέθηκαν στο βάθρο. Ο λόγος για την Ευαγγελία-Μαρία Λαγαρά και την Αλίκη Καρανάσιου που κατέκτησαν το αργυρό (166.45) και το χάλκινο μετάλλιο (160.05) αντίστοιχα. Το χρυσό κέρδισε η Ελένη Κατσούλη της Αργούς με 209.75.
Η Αλίκη Καρανάσιου ήταν δεύτερη και στο τραμπολίνο γυναικών 3μ. γυναικών Όπεν με 152.15 βαθμούς. Κι εδώ πρώτευσε η Ελένη Κατσούλη της Αργούς με 22
Στο ψηλότερο σκαλί του πόντιουμ στην πλατφόρμα αγοριών Γ’ Κατηγορίας βρέθηκε ο Γρηγόρης Μήτρου. Ο Βολιώτης πρωταθλητής συγκέντρωσε 240 βαθμούς αφήνοντας δεύτερο τον Χρήστο Περιπάνο του Παναθηναϊκού (223.60) και τρίτο τον Βασίλη Κωνσταντινίδη του ΑΝΟ Αργυρούπολης (195.60).
Χρυσό μετάλλιο για τον ΝΟΒΑ είχαμε και στην πλατφόρμα κοριτσιών Γ’ Κατηγορίας. Πρωταθλήτρια Ελλάδος αναδείχθηκε η Σταυρούλα Χαλέμου συγκέντρωσε 224.40 βαθμούς έναντι 202.30 της Αγγελικής-Λυδίας Γεωργοπούλου (Αργώ) και 191.30 της Άννας-Μαρίας Σαχίνη (Παναθηναϊκός).
Οι βαθμολογίες στις κατηγορίες που διακρίθηκε ο ΝΟΒΑ έχουν ως εξής:
Συνολική βαθμολογία Α’, Β’ Κατηγορίας: 1) Αργώ 142, 2) Παναθηναϊκός 94, 3) ΝΟΒΑ 62.
Συνολική βαθμολογία Κατηγορίας Όπεν: 1) Παναθηναϊκός 70, 2) Αργώ 69
3) ΝΟΒΑ 32
Βαθμολογία γυναικών Κατηγορίας Όπεν: 1) Αργώ 30, 2) ΝΟΒΑ 19, 3) Αστέρια Θεσ. 1.
Βαθμολογία κοριτσιών Α’, Β’ Κατηγορίας: 1) Αργώ 56, 2) ΝΟΒΑ 27,
3) Παναθηναϊκός 18.
Συνολική Βαθμολογία Γ’, Δ’ Κατηγορίας: 1) ΝΟΒΑ 181, 2) Αργώ 121, 3) Παναθηναϊκός 117.
Βαθμολογία αγοριών Γ’, Δ’ Κατηγορίας: 1) ΑΝΟ Αργυρούπολης 101, 2) ΝΟΒΑ 90, 3) Παναθηναϊκός 67.
Βαθμολογία κοριτσιών Γ’ Δ’ Κατηγορίας: 1) ΝΟΒΑ 91, 2) Αργώ 76, 3) Παναθηναϊκός 50.