Χ-αμένοι και οι δύο στο “Π. Μαγουλάς”

Η Νίκη δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το γκολ με το οποίο προηγήθηκε στο 21’ με τον Παπαδήμα και πέταξε δύο πολύτιμους βαθμούς καθώς η Πύδνα εκμεταλλεύτηκε την μέτρια εικόνα των γηπεδούχων στο 2ο μέρος και ισοφάρισε στο 73’ με σκόρερ τον Τσατσαρή. Το τελικό 1-1 πετάει έξω από την κούρσα του πρωταθλήματος και τις δύο ομάδες καθώς έμειναν πολύ πίσω από την κορυφή, που την «καβάτζωσε» για τα καλά ο Απόλλων Λάρισας μετά και το στραβοπάτημα του Ολυμπιακού Βόλου στο Ελευθεροχώρι.

Με Γαρυφαλλόπουλο στην κορυφή της επίθεσης

Με τον Τόλη Γαρυφαλλόπουλο στην κορυφή της επίθεσης αντί του Γιάννη Κορέτα που έμεινε στον πάγκο, παρέταξε την ομάδα του ο Στέφανος Ξηροφώτος κόντρα στην Πύδνα Κίτρους.

Την εστία της Νίκης υπερασπίστηκε για ακόμη μία φορά ο Νίκος Τζήμας ενώ οι Δημολιός, Παρασκευαΐδης, Ναουμίδης και Παπαδήμας αποτέλεσαν την αμυντική γραμμή της. Πετράκος και Βέργος στον άξονα σε ρόλο ανασταλτικών μέσων, με τον Γιώργο Νικλητσιώτη να καλύπτει την αριστερή πτέρυγα της επίθεσης και τον Κόλα την δεξιά. Σε ρόλο οργανωτή ο Μέτσε και μοναδική επιθετική αιχμή ο Γαρυφαλλόπουλος

Με τον κορυφαίο του ημιχρόνου 1-0 η Νίκη

Η Νίκη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, κέρδισε τις μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής, πίεσε ψηλά κι εκμεταλλευόμενη για ακόμη μία φορά τα στημένα, προηγήθηκε με τον Παπαδήμα στο 21΄. Ο Κόλα εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα σε δεύτερο χρόνο έφτασε στον Παπαδήμα, ο οποίος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Νίκη. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί και στο 3ο λεπτό όταν ο Γαρυφαλλόπουλος με κούρσα από την μεσαία γραμμή έφτασε απέναντι από τον Πατσιογιώργο, με νικητή τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων. Η αντίδραση της Πύδνας ήταν υποτονική και απείλησε μόνο με στημένα. Να σημειώσουμε πως ο Νίκος Παπαδήμας ήταν ο κορυφαίος του ημιχρόνου τόσο στα ανασταλτικά του καθήκοντα όσο και στα επιθετικά του.

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

3′ Ο Κόλα συνδυάστηκε όμορφα στη μεσαία γραμμή με τον Γαρυφαλλόπουλο, ο τελευταίος έφυγε γρήγορα στην επίθεση, πάτησε περιοχή, σούταρε με το δεξί, υποχρεώνοντας τον Πατσιογιώργο σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Νικλητσιώτης χωρίς όμως να ανησυχήσει η άμυνα των φιλοξενούμενων​

10′ Φάουλ του Νικλητσιώτη από δεξιά, ο Παπαδήμας ψηλότερα απ’ όλους πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά πάνω από το δοκάρι της εστίας του Πατσιογιώργου

17′ Γέμισμα από στημένο του Κόλα, την κεφαλιά ο Παρασκευαΐδης, μπλόκαρε εύκολα ο Πατσιογιώργος​

20′ ΓΚΟΛ Η ΝΙΚΗ. Ο Κόλα εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Ναουμίδη σε πλάγια θέση από αριστερά, το σουτ που επιχείρησε κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Το κόρνερ από αριστερά εκτέλεσε ο Κόλα, με τον Παπαδήμα σε δεύτερο χρόνο να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά

27′ Ο Καθάριος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Παρασκευαΐδης παρενέβη πριν η μπάλα φτάσει στα χέρια του Τζήμα, ο πορτιέρε της Νίκης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει όμως ο κίνδυνος απομακρύνθηκε πριν εκμεταλλευτούν το λάθος οι φιλοξενούμενοι​

31′ Εκτέλεση φάουλ από αριστερά του Ιορδανίδη, την κεφαλιά ο Κωτσιόπουλος, στα χέρια του Τζήμα η μπάλα

36′ Επικίνδυνη σέντρα του Παπαδήμα από δεξιά, δεν μπόρεσε να μπλοκάρει ο Πατσιογιώργος, το ριμπάουντ διεκδίκησε ο Ναουμίδης, όμως οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων έδιωξαν σωτήρια

39′ Κίτρινη για τον Ναουμίδη

45’ +1’ Τέλος του 1ου μέρους

Απάντησε με τον ίδιο τρόπο η Πύδνα

Με τον ίδιο τρόπο απάντησε η Πύδνα στο γκολ της Νίκης με το οποίο προηγήθηκε από το 20’ με σκόρερ τον Παπαδήμα. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πολλά στημένα στο 2ο ημίχρονο με τα οποία απείλησαν κυρίως τα καρέ του Τζήμα και μ’ ένα από αυτά κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Συγκεκριμένα στο 73’ η Πύδνα κέρδισε κόρνερ, από την αναταραχή στην περιοχή των γηπεδούχων, κερδισμένος βγήκε ο Τσατσαρής, ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Η Νίκη κατάφερε να πετύχει και πάλι γκολ ένα λεπτό αργότερα με τον Γαρυφαλλόπουλο όμως το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

47′ Κίτρινη στον Νικλητσιώτη

48′ Ο Νικλητσιώτης κόπηκε έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων πριν περάσει την πάσα στον αμαρκάριστο Γαρυφαλλόπουλο που θα έβγαινε τετ α τετ με τον Πατσιογιώργο

57′ Σουτ του Ιορδανίδη, μπλοκάρει εύκολα ο Τζήμας

61′ Σουτ του Νίκου Κυπαρίσση, άουτ η μπάλα

63′ Κίτρινη στον Ιορδανίδη​

Γκολ για την Πύδνα. Στο 73′ η Πύδνα εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε με τον Τσατσαρή με πλασέ από κοντά να κάνει το 1-1

74′ Ακυρώνεται γκολ για τη Νίκη. Σε θέση οφσάιντ υποδεικνύεται ο Γαρυφαλλόπουλος

85′ Σέντρα του Κόλα από αριστερά, κεφαλιά ο Κυπαρίσσης, άουτ η μπάλα

86′ Κίτρινη στον Κωτσιόπουλο​

87’ Φάουλ με σέντρα του Νικλητσιώτη, την κεφαλιά ο Παρασκευαΐδης, άουτ η μπάλα

90′ Ο Γιώργος Κυπαρίσσης προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Τζήμα με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα έγλυψε το οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ

90’+3’ Τέλος του αγώνα

Οι συνθέσεις:

Νίκη Βόλου: Τζήμας, Παπαδήμας, Δημολιός, Ναουμίδης, Παρασκευαΐδης, Πετράκος, Βέργος (82′ Σκοπελίτης), Νικλητσιώτης, Κόλα (77’ Κορέτα), Μέτσε, Γαρυφαλλόπουλος

Πύδνα Κίτρους: Πατσιογιώργος, Καραγκούνης, Κόλα, Κωτσιόπουλος, Σαμουηλίδης, Τσατσαρής, Καθάριος (79’ Στούμπος), Ντόσης, Παπαδημήτριου (58’ Πιαστόπουλος), Ιορδανίδης, Κυπαρίσσης Ν.

Διαιτητής: Στυλιανός Λεωνίδας

Βοηθοί: Μπάλλας, Αλεξόπουλος