Γιουρόπα Λιγκ: Πήραν το πάνω χέρι Μαρσέιγ και Σπόρτινγκ Λ.

Σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους «8» του Γιουρόπα Λιγκ πήραν το βράδυ της Πέμπτης (8/3) η Μαρσέιγ και η Σπόρτινγκ Λισσαβώνας.
Οι Μασσαλοί κέρδισαν με 3-1 την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Βελοντρόμ», με τον Οκάμπος να ανοίγει το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό στο ματς για τη φάση των «16» και τον Παγέτ να γράφει το 2-0 στο 14′.
Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι Βάσκοι μείωσαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντούριθ, αλλά ο Οκάμπος στο 57′ σκόραρε ξανά και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.
Από την πλευρά της, η Σπόρτινγκ νίκησε εντός έδρας τη Βικτόρια Πλζεν με 2-0 χάρη σε δύο γκολ του Μοντέρο.
Από εκεί και πέρα, η Λειψία επικράτησε με 2-1 της Ζενίτ και έχει ένα μικρό αβαντάζ εν όψει της ρεβάνς, ενώ ανοικτούς λογαριασμούς άφησαν Λάτσιο και Ντιναμό Κιέβου μετά το μεταξύ τους 2-2 στο «Ολίμπικο».
ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Σακάι, Ραμί, Ρολάντο, Αμαβί, Μαξίμ Λοπέζ (86′ Σαρ), Λουίζ Γκουστάβο, Παγέτ, Τοβέν (62′ Nτζιε), Οκάμπος, Ζερμέν (71′ Ανγκίσα).
ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ερερίν, Ντε Μάρκος, Γεράι Άλβαρες, Ετσεΐτα, Μπαλενθιάγα (69′ Λέκουε), Σαν Χοσέ, Μπενιάτ, Ραούλ Γκαρθία (78′ Βέσγκα), Ινιάκι Γουίλιαμς, Σουσαέτα (62′ Κόρντομπα), Αντούριθ.

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων για τους «16»
Ατλέτικο – Λοκομοτίβ Μόσχας 3-0
(22′ Σαούλ, 47′ Ντιέγκο Κόστα, 90′ Κόκε)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Λυών 0-1