Τα ζευγάρια των ημιτελικών

Οι Βόσνιοι δεν ήταν το φαβορί πριν την έναρξη της αναμέτρησης, αλλά η ασύλληπτη εμφάνιση του Έντιν Άτιτς (28π., 5/8 τρ., 12 ριμπ., 4 ασ.) και η εξαιρετική επίδοση στο τελευταίο δεκάλεπτο (9-23) τούς οδήγησε στη νίκη με 64-70 και την πρόκριση στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν την Τουρκία.

Kαθοριστικό το καλάθι του Ντόρντε Άλεξιτς 48 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με το σκορ στο 63-63. Διακριθέντες για την Ισπανία οι Σέρχι Γκαρσία (17 π., 4 ριμπ., 4 ασ.) και Τσάμπι Λόπεζ (18 π., 5 ριμπ., 4 ασ.) χωρίς ωστόσο να αποδειχθούν αρκετοί για την πρόκριση.
Αξίζει να σημειωθεί πως ο Άτιτς, ο οποίος αποτελεί το… αστέρι των Βόσνιων, ήταν ένας από τους παίκτες-κλειδιά που «έσβησε» η ελληνική άμυνα στα παιχνίδια των ομίλων.

Διαιτητές: Λάτισεβς (Λετονία), Μπρζιακ (Σλοβακία), Πονομάρεφ (Ρωσία)

Δεκάλεπτα: 19-23, 36-40 , 55-47, 64-70

Ισπανία (Γκιλ Τόρες): Πέρεθ, Γκαρθία 17, Λόπεθ 18, Μαρτίνεθ 5, Ρίκο 6, Μορένο, Γιούστα 2, Μπαρέιρο 2, Ροντρίγκεθ, Βιλά 12, Μαθάιρα, Άμο 2

Βοσνία Ερζεγοβίνη (Τρμπιτς): Άλεκσιτς 4, Αντούνοβιτς, Ντούρμο 12, Άτιτς 28, Σάριτς, Γκέγκιτς 7, Ντζέντοβιτς 1, Μανίγκαφιτς 2, Μέμιτς 9, Πενάβα 5, Χάντζιτς 2, Πίριτ

Στο δεύτερο παιχνίδι, οι Σέρβοι, παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ στην τρίτη περίοδο, έδειξαν πως θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη. Ωστόσο, η τουρκική άμυνα ήταν εξαιρετική στο τελευταίο δεκάλεπτο (15-9) και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με σκορ 70-70 και τον Σίμανιτς να αστοχεί στην τελευταία επίθεση των της σερβικής ομάδας. Στην παράταση, οι Τούρκοι ήταν επιβλητικοί και έφτασαν σχετικά εύκολα στο τελικό 90-79.

Ο Φουρκάν Κορκμάζ είχε 21 πόντους -αλλά με 9/28 προσπάθειες- και 11 ριμπάουντ, ενώ 17 προσέθεσε ο Τασκιράν και 16 ο Μπαιράκ. Από τους Σέρβους, ξεχώρισε ο Στογιάνοβιτς με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Διαιτητές: Ματζόνι (Ιταλία), Στόικα (Ρουμανία), Ανάγια (Παναμάς)

Δεκάλεπτα: 22-21, 42-40, 55-61, 70-70, 90-79

Τουρκία (Ντερίν): Αλ 12, Γιλμάζ 2, Οντσέλ, Τασκιράν 17, Ούλκερ, Μπερίσα, Κορκμάζ 21 (11ρ), Ντουρμάζ 6, Γκαζί 4, Μπαϊράκ 16, Γιουρτσεβέν 12, Τουντς

Σερβία (Κλίπα): Ντιμιτρίγιεβιτς, Τσίρκοβιτς 12, Αρανίτοβιτς 16, Γιοβάνοβιτς 1, Γκλίσιτς 8, Στογιάνοβιτς 15, Ραντάνοφ 2, Πόποβιτς 5, Σπασόγεβιτς, Κένιτς, Σίμανιτς 10, Μιλαντίνοβιτς 10